Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar, Bcaaların Faydaları

Ağır şeyleri tekrar tekrar kaldırmanın hayranıysanız, BCAA duymuşsunuzdur. Dallı zincirli amino asitler, piyasadaki en yaygın spor performans ürünleri arasındadır. Araştırmalar, BCAA’ların kas yıkımını azaltarak, iyileşme sürelerini artırarak ve daha fazla kazanım elde etmenize yardımcı olmak için kas protein sentezini uyararak atletik performansa fayda sağladığını gösteriyor.

BCAA Temelleri

Enerji, yediğiniz yiyeceklerden elde edilir. Makro besinleri sindirirken, en basit hallerine ayrılırlar. Protein durumunda, amino asitlerdir. Üç temel amino asit – lösin, izolösin ve valin – dallı zincirli aminoları oluşturur. Genellikle proteinin yapı taşları olarak adlandırılırlar. Dallı zincirli amino asitler önemlidir çünkü vücudunuz onları doğal olarak üretmez, bu nedenle onları yediğiniz gıdalardan veya takviyelerden almak önemlidir.

Araştırmalar, BCAA’ların kas geliştirme süreci olan kas protein sentezi üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir. BCAA’lar ayrıca kas yıkımı anlamına gelen protein bozulmasını da önler. Kas inşa etmek için vücudunuzun net pozitif amino asit dengesinde olması gerekir. Kas protein yıkım hızı, kas protein sentezi oranından daha büyükse, katabolik hale gelir ve enerji için kas dokusunu parçalar. Bu, özellikle dayanıklılık sporcuları veya yüksek yoğunluklu fonksiyonel antrenman modalitelerine katılanlar için çok önemlidir.*

Karbonhidratlar ve yağlar da yedikten sonra en basit biçimlerine ayrılır: sırasıyla basit şekerler ve yağ asitleri. Molekülleri kan dolaşımınız yoluyla taşınır ve mitokondride adenosin trifosfat veya ATP formunda enerjiye dönüştürülür. Dinlenirken, vücut enerji için çoğunlukla glikoz (karbonhidratlar) ve bazı yağ asitleri (vücut yağı) kullanır. Siz antrenman yaparken, amino asitlerden önce enerji için glikoz ve yağ asitlerini kullanacaktır. Sadece vücudunuz tercih ettiği enerji kaynaklarının tükenmesine yakın olduğunda, amino asitleri tüketmeye geçer.

Ek BCAA’lar, uzun süreli egzersizler veya günde birden fazla egzersiz sırasında vücudunuzun anabolik bir durumda kalmasına yardımcı olur. BCAA alarak, vücudunuzun kas büyümesini ve onarımını destekleyecek ve egzersiz sonrası kas ağrılarını azaltacak pozitif bir amino asit dengesinde olmasını sağlarsınız.

Önerilen İçerik :   Plank Sırasında En Çok Yapılan Hatalar

BCAA Faydaları

Gelişmiş Kas Geliştirme

BCAA’ların birçok faydasından biri, kas inşa etme ve korumadaki belirleyici rolleridir. Bir araştırmaya göre, BCAA’ların, özellikle lösinin, kas protein sentezi hızını artırarak ve protein yıkım hızını azaltarak protein metabolizması üzerinde anabolik etkilere sahiptir.

Kas protein sentezi, antrenman sırasında kas dokusuna yapılan mikro yırtılmalar ve mini travmaların neden olduğu yoğun fiziksel strese vücudun verdiği tepkidir. Antrenmanınızdan önce veya sırasında BCAA’ları takviye ederek, kas ve gücü yeniden oluşturmaya yardımcı olmak için protein sentezi sürecini teşvik edeceksiniz. Yağsız protein kaynakları açısından zengin çok yönlü bir diyet, kas inşa etmek ve iyileşmeyi optimize etmek için gereken temel amino asitlerin tam spektrumunu içerecektir. Takviye yerine gerçek yiyecekler her zaman tercih edilir, ancak BCAA takviyeleri oldukça konsantredir ve daha hızlı emilir, bu da gerçek yiyeceklere ek olarak kas büyümesini daha da teşvik eder.

Bcaa
Bcaa

Artan Güç Çıkışı

Güç, belirli bir mesafedeki enerji çıkışının bir fonksiyonudur. Vücut geliştiriciler için bu, her tekrarda bir halterin içine ne kadar enerji koyabilecekleri anlamına gelir. En yüksek güç, kısa süreler için maksimum çıktının yüzde 90-100’ünde performans gösteren güç sporcuları ve güç kaldırıcılar için kritik bir ölçümdür. Bu tür aktiviteler güç, hız, kuvvet ve nöromüsküler adaptasyonların bir kombinasyonunu gerektirir.

Araştırmacılar, BCAA takviyesinin vücut kompozisyonu, performans ve bağışıklık sağlığı üzerindeki etkilerini incelemek için eğitimli bisikletçilerle 10 haftalık randomize çift kör kontrollü bir çalışma gerçekleştirdi. On sekiz eğitimli bisikletçiye günde 12 gram BCAA veya bir maltodekstrin plasebo verildi. Sonuçlar, denemenin başlangıcında BCAA grubu için tepe güç performansında ve ortalama güçte yüzde 19’luk bir artış gösterirken, plasebo grubu önemli bir değişiklik görmedi.

Önerilen İçerik :   Omurga Ağrısı Olan Kişiler İçin Koltuk Takımı Seçimi

Daha fazla tepe gücü, atletik performanstaki doğrudan artışla doğrusal olarak ilişkilidir. Azami çabayla daha fazla güç üretebilirseniz, deneme sürelerini, sprint performansını ve yükü iyileştirebilir ve rekabeti geride bırakabilirsiniz.

Geliştirilmiş Antrenman Sonrası Kas İyileştirme

Direnç antrenmanı, kas liflerinizde mikro yırtılmalara neden olur ve ortaya çıkan kas ağrısı, maksimum gücünüz, egzersiz sıklığınız ve tekrar hacminiz üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip olabilir.

Gecikmeli Yorgunluk ve İyileştirilmiş Enerji

Antrenman yoğunluğu, süresi ve zindelik seviyesi dahil olmak üzere yoğun egzersiz seansları sırasında yorgunluğa neden olduğu bilinmektedir. Bazı araştırmalar, serotonin yorgunluğa neden olabileceğinden, BCAA’ların amino asit triptofanın serotonine dönüşmesini engelleyerek kas yorgunluğunu geciktirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir