Sıcak Hava Egzersizlerinin Avantajları

Birçok kişi için sıcak havalar, dışarıda kaldırımlara vurmaktan içeride klima patlatan bir koşu bandına atlamaya geçişe neden olur. Ancak bazen ter atma seansınızı dışarıda yapmanın ciddi avantajları vardır – tabii sıcakta güvenli bir şekilde egzersiz yaparsanız. Sıcak hava ortamlarında antrenman yapmanın potansiyel olarak daha zorlayıcı ve aynı zamanda kondisyonu geliştirmek için daha faydalı olmasını sağlayan çeşitli yönleri vardır. Isı antrenmanı – ya da normalden daha sıcak koşullarda egzersiz yapmak – vücudunuzun daha fazla çalışması gerektiğinden ve daha çabuk yorulduğundan ilk başta yorucu olabilir. Ancak zamanla, sıcak hava egzersizleri hem sıcak hem de serin ortamlarda kardiyovasküler kondisyonunuzu, sağlığınızı ve atletik performansınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Terlemeye hazır mısınız? Egzersiz fizyologları ve fitness profesyonellerinin uzman görüşleri ile sıcak hava antrenmanlarına nasıl güvenli bir şekilde başlayacağınızı ve sıcak hava antrenmanlarından faydalanmanın üç yolunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Sıcak Hava Egzersizlerinin Avantajları
Sıcak Hava Egzersizlerinin Avantajları

Sıcak Havalarda Egzersiz Yapmanın Avantajları

Dayanıklılığınızı Artırırlar

Eğlenceli gerçek: Terlediğinizde, cildinizin yüzeyinde oluşan ve aşırı ısınmanızı önlemeye yardımcı olan ter, kanınızdaki kırmızı kan hücrelerinin taşınmasına yardımcı olan sıvı madde olan plazmadan gelir. Sıcakta tekrarlanan egzersizlerin vücudunuzu sizi daha etkili bir şekilde soğutmak için adapte olmaya zorladığını ve bunun için sıvı depolarınız artar. Sonuç olarak, vücudunuz kaslarınıza oksijen iletmek için ihtiyaç duyduğu sıvıyı tutar ve zorlu antrenmanlar daha kolay gelmeye başlar.

Sahilde ekipmansız, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman yapmak, kalp atış hızınızı yükseltmenin ve ter atmanın hızlı ve etkili bir yoludur, aynı zamanda kendinize toparlanmak için bolca zaman tanır. Kendinizi çok zorlamamak için bunun gibi HIIT antrenmanlarını sabahları ve akşamları yapmayı unutmayın.

Kalbinizi Güçlendirir

Sıcakta antrenman yapmanın sadece vücudunuzun soğutma sistemini geliştirmez. Aynı zamanda kalbinizin her atışta daha fazla kan pompalamasını sağlar ve artan sıvı seviyeleri ve daha fazla kardiyovasküler fitness sayesinde dinlenme kalp atış hızınızı düşürür.

Önerilen İçerik :   Plank Sırasında En Çok Yapılan Hatalar

Isı antrenmanı kalbinizi zorladığından, en faydalı etkiyi ağırlık kaldırma gibi güç geliştirici egzersizlerden ziyade yürüme veya koşma gibi kardiyovasküler egzersizlerde gösterir. Futbol, frizbi veya plaj voleybolu gibi takım sporları başlangıç için harika bir yerdir. Pedemonte, bu sporların eğlenceli ve ilgi çekici olduğunu, aynı zamanda forma girdikçe rehidratasyon için birden fazla mola verme fırsatı sunar.

Daha Fazla Kalori Yaktırır

Vücudunuzun sıcağı yenmek için daha fazla çalışması gerektiğinden, sıcak havalarda yapılan egzersizlerin aynı egzersizin daha soğuk havalarda yapılmasına kıyasla daha fazla kalori yaktırır. Bununla birlikte, daha sıcak koşullarda daha hızlı yorulursunuz, bu nedenle daha kısa bir antrenman yapmayı ve dolayısıyla daha az kalori yakmayı tercih edebilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak, gerçekten keyif alacağınız bir aktivite seçmek en iyisidir, böylece normal egzersiz süreniz boyunca buna bağlı kalabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için sıcak havalarda en iyi egzersiz bisiklete binmek, çünkü hem zorlayıcı olduğunu ve kalp atışlarınızı hızlandırdığını hem de yoğunluk seviyesini kontrol altında tutar. Aynı zamanda harika bir tatil antrenmanıdır, çünkü gezmek için bir sürüş planlayabilir ve serinlemek için okyanusa veya havuza bir dalışla bitirebilirsiniz. Genellikle serin havalarda tepelere çıkıyorsanız, daha düz bir rota ile başlayın veya kendinizi sıcak havalarda bisiklet sürmeye alıştırmak için daha kısa bir rota planlayın.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir