Egzersiz Yapmak Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Destekler?

Mevcut dünya iklimi göz önüne alındığında, bağışıklık sistemini güçlendirmek birçok insan için en önemli konu. Gerçek şu ki, bağışıklık birçok faktöre bağlıdır. Bazılarını kontrol edebilirsiniz, bazılarını ise edemezsiniz. Ancak egzersiz bağışıklık üzerinde bir rol oynar, bu nedenle egzersiz çabalarınızın enfeksiyonla savaşma yeteneğinizi nasıl etkileyebileceğini anlamaya değer. Burada uzmanlar, egzersiz yapmanın ne zaman yardımcı olduğunu ve ne zaman zarar verdiğini, ayrıca bağışıklık söz konusuysa nasıl güvenli bir şekilde egzersiz yapılacağını açıklıyor.

Egzersiz Bağışıklık Sisteminize Nasıl Yardımcı Olur?

Hem kardiyovasküler hem de direnç antrenmanı olan egzersiz, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve bağışıklık sisteminin kademeli olarak bozulması olan immünosenesansın etkilerine karşı koymaya yardımcı olur. Peki bu tam olarak nasıl çalışıyor? Uzun vadede egzersizin, vücudu enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olan bir tür beyaz kan hücresi olan T hücrelerini harekete geçirir. Bu durum hem orta hem de yüksek yoğunluklu kardiyovasküler egzersizler için geçerlidir.

Obezitenin bağışıklık sisteminin baskılanmasına ve hastalıklara karşı duyarlılığın artmasına neden olabileceğine dair kanıtlar olduğudur. Ancak araştırmalar, düzenli egzersizin kilo kaybı olmasa bile bu etkilerin bazılarını tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Dolayısıyla, kilosu ne olursa olsun herkesin bağışıklık sistemi biraz egzersizden faydalanabilir. Egzersizin neden olduğu olumlu değişiklikler hücresel düzeyde gözlemlenirken, egzersizin bağışıklık sistemimiz için iyi bir şey olduğuna dair güçlü epidemiyolojik kanıtlar veya nüfus düzeyinde gözlemlenen kanıtlar da vardır.

Egzersiz Yapmak Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Destekler?
Egzersiz Yapmak Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Destekler?

Bazı Durumlarda Egzersiz Zarar Verebilir

Yorucu fiziksel aktivite seviyelerine sahip olanlarla ilgilidir. Buckingham, bu kişilerde üst solunum yolu enfeksiyonu riskinin yüksek olduğunu ve düşük düzeyde fiziksel aktivite yapanlara kıyasla yaklaşık %50 daha fazla olduğudur. COVID-19 bir solunum yolu hastalığı olduğu için, sporcuların (ve sporcu olmayanların) şu anda dikkat etmesi özellikle önemlidir.

Önerilen İçerik :   Omurga Ağrısı Olan Kişiler İçin Koltuk Takımı Seçimi

Gerçek yüksek yoğunluklu ve özellikle uzun süreli kardiyonun – maratoncuların ve Ironman triatletlerinin antrenman sırasında yaptıkları – bağışıklık sistemi üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabileceğidir. Bu sporcular genellikle hafif bir soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı yaşarlar ve bu durum genellikle uzun süreli egzersizlere ve antrenman hacmine bağlanır.

Bu kısmen hormesis etkisi olarak bilinen bir şeyden kaynaklanıyor olabilir. Hormesis teorisi, fizyolojimizin bizi gelecekteki stres nöbetlerinden korumak için orta ila uzun vadede uyum sağladığı uygun bir stres dozu olduğunu öne sürüyor. Çok az strese maruz kalırsak egzersize adapte olamaz ve ilerleme kaydedemeyiz; antrenman sırasında çok fazla strese maruz kalırsak iyileşemeyebilir, sakatlanabilir, acı çekebilir ve hatta performansımızın düştüğünü görebiliriz. Yani yeterli egzersiz aralığı vardır ve bunun çok altına ya da üstüne çıkmak istemeyiz.

Bağışıklık Konusunda Endişeleriniz Varsa Nasıl Egzersiz Yapmalısınız?

Eğer Egzersiz Yapmıyorsanız, Şimdi Başlamak İçin Harika Bir Zaman

Birçok ülke evde kalma emrini yürürlüğe koymasıyla birlikte, bu bize egzersiz yapmak için daha fazla zaman harcama fırsatı veriyor. Spor salonları, havuzlar ve fitness merkezleri kapalı diye endişelenmeyin. Etrafınıza bir bakın, her şey egzersiz için kullanılabilir.

Zaten Egzersiz Yapıyorsanız, Sakin Olun

Bu, ihtiyatlı davranmanın tam zamanıdır. Şüpheye düştüğünüzde, daha kolay gitmenizi ve kardiyovasküler dayanıklılığa odaklanmanızı tavsiye ediyor – ancak aşırıya kaçmayın.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir