Profenid Nedir, Ne İşe Yarar?

Profenid, analjezik ve antipiretik özelliklere sahip nonsteroidal bir antiinflamatuar ilaçtır (NSAID). Profenid, prostaglandin sentezinin inhibisyonu ile ilişkili olduğu düşünülen diğer prototipik NSAID’lerinkine benzer farmakolojik etkilere sahiptir. Profenid, romatoid artrit , osteoartrit , dismenore tedavisinde ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için kullanılır.

Hastalar için Profenid

Orudis veya Oruvail ketoprofen içerir. Sınıfındaki diğer ilaçlar gibi, ketoprofen de yan etkilerden arınmış değildir. Bu ilaçların yan etkileri rahatsızlığa neden olabilir ve nadiren hastaneye yatışa ve hatta ölümcül sonuçlara yol açabilecek mide-bağırsak kanaması gibi daha ciddi yan etkiler ortaya çıkar. NSAID’ler genellikle artrit tedavisinde temel ajanlardır ve ağrının tedavisinde önemli bir role sahiptirler, ancak daha az ciddi durumlar için de yaygın olarak kullanılabilirler. Doktorlar, özellikle ilaçlar NSAİİ’ler olmaksızın tedavinin hem hasta hem de hekim için kabul edilebilir bir alternatif teşkil edebileceği daha az ciddi durumlarda kullanıldığında, NSAİİ tedavisinin potansiyel risklerini ve muhtemel faydalarını hastalarıyla tartışmak isteyebilirler.

Aspirin serbest ketoprofen seviyesinde artışa neden olduğundan, hastalara ketoprofen alırken aspirin almamaları önerilmelidir. Orudis’in antasitler, yiyecek veya sütle birlikte uygulanmasıyla gastrik intoleransın küçük olumsuz semptomlarının önlenmesi mümkündür. Oruvail, antasitlerle çalışılmamıştır.

Profenid Nedir, Ne İşe Yarar?
Profenid Nedir, Ne İşe Yarar?

Profenid Nasıl Kullanmalıyım?

Profenid 100 mg uzatılmış salımlı kapsülleri doktorunuzun size söylediği şekilde kullanın. Kesin dozlama talimatları için ilacın üzerindeki etiketi kontrol edin.

  • Profenid 100 mg uzatılmış salımlı kapsüller, İlaç Kılavuzu adı verilen ekstra bir hasta bilgi sayfası ile birlikte gelir. Dikkatli oku. Profenid 100 mg uzatılmış salımlı kapsülleri her yeniden doldurduğunuzda tekrar okuyun.
  • Profenid 100 mg uzatılmış salımlı kapsülleri ağızdan alın. Midenizi rahatsız ediyorsa yemekle birlikte alınabilir. Yiyeceklerle birlikte alınması, mide veya bağırsak sorunları (örneğin kanama, ülser) riskini azaltmayabilir. Sürekli mide rahatsızlığınız varsa doktorunuz veya eczacınızla konuşun.
  • Profenid 100 mg uzatılmış salımlı kapsülleri bütün olarak yutunuz. Yutmadan önce kırmayın, ezmeyin veya çiğnemeyin.
  • Profenid 100 mg uzatılmış salımlı kapsülleri doktorunuzun belirttiği şekilde bir bardak su (8 oz/240 mL) ile alınız.
  • Profenid 100 mg uzatılmış salımlı kapsül dozunu kaçırırsanız ve düzenli olarak alıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bir sonraki dozunuzun zamanı neredeyse gelmişse, kaçırdığınız dozu atlayın. Normal doz çizelgene geri dön. Aynı anda 2 doz almayınız.
Önerilen İçerik :   Gaviscon Şurup Kullanımı? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Profenid Kontrendikasyonları

Ketoprofen, aşırı duyarlılığı olan hastalarda kontrendikedir. Aspirin veya diğer nonsteroid antiinflamatuvar ilaçların astım, ürtiker veya diğer alerjik tipte reaksiyonlara neden olduğu hastalara ketoprofen verilmemelidir, çünkü bu tür hastalarda ketoprofene karşı şiddetli, nadiren ölümcül anafilaktik reaksiyonlar bildirilmiştir.

Bilgi amaçlı paylaşılmıştır, mutlaka doktor talimatı ve kontrolünde kullanılmalıdır

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir