30 Dakikalık Plaj Egzersizi

Sahilde geçirilen zaman, karpuz ve barbekü kadar yaz ile eş anlamlıdır. Bir plajın yakınında tatil yapacak kadar şanslıysanız, kum eğlenceli, işlevsel ve eğer hazırsanız yoğun bir plaj egzersizi için mükemmel bir noktadır.

Plaj egzersizlerinin faydaları çoktur, ancak asıl sihir kumda yatar. Tanelerin sürekli yer değiştirmesi dengesiz bir ortam yaratır, böylece sinir sisteminiz sizi sabit tutmak için bacaklarınızda, ayak bileklerinizde, kalçalarınızda ve merkez bölgenizde daha fazla kas çalıştırır. Kum ayrıca yumuşak bir iniş yüzeyi sağlayarak yüksek etkili aktiviteler sırasında eklemlerinizdeki aşınma ve yıpranmayı azaltır. Son olarak, affedici tanecikli yüzey daha fazla enerji emer, bu nedenle kum egzersizleri sert yüzeyli benzerlerine göre %50’ye kadar daha fazla kalori yakabilir.

En iyi kısmı mı? Egzersiz bittiğinde, etrafa sıçramak ve serinlemek için doğrudan suya koşabilirsiniz. Aşağıdaki plaj antrenmanı sadece 30 dakika sürer, sıfır ekipman gerektirir ve tüm vücudunuzu çalıştırır.

30 Dakikalık Plaj Egzersizi
30 Dakikalık Plaj Egzersizi

Plaj Egzersizleri

Vücudunuzu harekete hazır hale getirmek ve kumun dengesizliğine alıştırmak için bu ısınma egzersizleriyle başlayın. Talimatlar: Her hareketten 30 saniye yapın ve hareketler arasında en az 30 saniye dinlenin.

Ayı Çırpma

Ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde başlayın. Dizlerinizi kumdan yaklaşık 5 cm yukarı kaldırın. Kalçalarınızı omuzlarınızdan daha aşağıda tutarak sağ elinizi ve sol ayağınızı emekleme hareketiyle ileri doğru hareket ettirin. Ardından, sol elinizi ve sağ ayağınızı ileri doğru hareket ettirin ve bu sırayı yavaş ve kontrollü bir şekilde tekrarlayın.

Tek Bacak Kalça

Bir ayağınızı kuma koyun ve dengede dururken ve kalçanızı hareket ettirirken dengeleyici kaslarınızın ateşlendiğini hissedin. Hareket: Sağ ayağınızın üzerinde durun ve sol ayağınızı arkanızda hafifçe yerden kaldırın. Kalçanızı yerle aynı hizada tutarak öne doğru eğilirken nötr bir omurga ve sağ bacağınızda hafif bir bükülme sağlayın. Sol elinizle yere dokunmaya çalışın (veya yapabildiğiniz kadar alçalın), ardından hareketi tersine çevirerek başlangıç pozisyonuna geri dönün. 30 saniye sonra bacak değiştirin ve hareketi diğer tarafta tekrarlayın.

Önerilen İçerik :   Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar, Bcaaların Faydaları

Yüksek Knee Jog

Kumun kalp atış hızınızı ne kadar hızlı yükseltebileceğini hissetmenin zamanı geldi! Hareket: Dik duruşunuzu korurken bir dizinizi göğsünüze doğru kaldırın, ardından diğer dizinizi. Bacaklarınızı ne kadar hızlı değiştirirseniz, hareket o kadar zorlaşır. Hızlı gitmek çok fazla etki yaratıyorsa veya denge bir sorunsa, hareketi yavaşlatarak yüksek diz yürüyüşüne dönüştürün.

Rotasyonlu Koşucu Esneme Hareketi

Bu, merkez bölgenizi de çalıştıran her şeyi kapsayan bir esneme hareketidir. Hareket: Güçlü bir yüksek plank pozisyonunda başlayın ve sağ ayağınızı sağ elinizin dışına doğru atın. Üst vücudunuzu ve omuzlarınızı sağa doğru döndürürken sağ kolunuzu tavana doğru kaldırın. Başınız ve boynunuz omurganızın dönüşünü takip etmelidir. Bu pozu birkaç dakika tutun. Plank pozisyonuna geri dönün ve diğer tarafta tekrarlayın.

Ayak Parmakları Yürüyüşü

Bu egzersizle ayak bileği eklemi stabilitesi ve baldır kaslarını güçlendirmek için kumdan yararlanın. Hareket: Topuklarınızı yerden kaldırırken ayak parmaklarınızın üzerinde durun. Bacaklarınızı düz tutarken 30 saniye boyunca ileri doğru yürüyün.

Geriye Doğru Topuk Yürüyüşü

Topuklarınız üzerinde geriye doğru yürümek, ön tibialis kasını güçlendirmek için harikadır. Bu, ayak bileği stabilitesini geliştirmeye yardımcı olur ve incik atellerini önlemeye yardımcı olma avantajına sahiptir. Hareket: Uzun ve dik bir duruşla her iki ayağınızın ön kısmını yerden kaldırın ve 30 saniye boyunca kontrollü bir şekilde geriye doğru yürüyün.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir