İkili Tarama Testi

İkili tarama testi nedir, ikili tarama testi örneği, ikili tarama testi ne zaman yapılır, ikili tarama testinin normal değerleri, trimester ne demek, trimester testi, trimester down tarama testi, gebelikte ikili tarama testi, gebelikte ikili test nedir, hamilelikte ikili tarama testi, hamilelikte ikili test nasıl yapılır.

İlk trimester tarama testi (İkili test ,11-14hafta tarama testi) Down sendromu taramasında üçlü teste göre daha yeni bir testtir. Üçlü teste göre avantajı daha erken yapılması ve gereken ileri tetkiklerin daha erken uygulanmasına ve Down sendromlu bebeğin daha erken gebelik haftalarında teşhis edilebilmesine olanak sağlamasıdır .

Bunun dışında yapılan çalışmalar bu testi Down sendromu için üçlü teste göre biraz daha duyarlı olduğunu ortaya koymuştur ancak henüz kesin bir fikir birliği oluşmuş değildir.

İlk trimester tarama testi gebeliğin 11-14 haftalarında uygun bir ultrasonografi cihazıyla bebeğin ense pilisi kalınlığının (NT) ölçülmesi ve anne kanında PAPP-A (Pregnancy associated plasma protein) ve free B-HCG ölçülmesine dayanır. Özellikle Down sendromu Trizomi 18 taramasında değerli dir. PAPP-A gebeliğe özgü bir proteindir ve anomalili bebeklerde düzeyi daha düşüktür. B-HCG düzeyi ise normali üzerindedir.

İkili testte bebeğin baş-popo mesafesi (CRL), ense pilisi kalınlığı (NT) ,anne kanında PAPP-A ve fB-HCG değerleri saptandıktan sonra özel bir programla risk analizi yapılır ve bebeğin Down Sendromu ve Trizomi 18 için bir risk oranı verilir.

İkili testte verilen sonuç sadece bir olasılıktır. Sonuçta riskin yüksek bulunması bebeğin Down sendromlu olduğunu göstermez. Sadece ileri tetkik gerekliliğini gösterir. Yine test sonucunda riskin düşük çıkması da bebeğin Down Sendromu ya da trizomi 18 olmadığını göstermez.

Yalnızca riskin düşük olduğunu ileri tetkik yapmanın gereği olmadığını gösterir. Daha kesin rakamlar vermek gerekirse ilk trimester tarama testi Down sendromlarının %90-92 sini ,Trizomi 18 lerin ise %96 sını yakalayabilir. Yani Down sendromlu bebeklerin%8-9 unda test sonucu hatalı olarak düşük risk işaret eder (yalancı negatiflik).

Önerilen İçerik :   Gebelikte Saç Boyatmak

Daha kesin rakamlar vermek gerekirse ilk trimester tarama testi Down sendromlarının %90-92 sini ,Trizomi 18 lerin ise %96 sını yakalayabilir. Yani Down sendromlu bebeklerin%8-9 unda test sonucu hatalı olarak düşük risk işaret eder (yalancı negatiflik).

Konunun hemen ardından bu konu için özel hazırlanan videoyu izlemeye ne dersiniz?

Bu yazı sagliklimisin.com tarafından ikili tarama testi nedir, ikili tarama testi örneği, ikili tarama testi ne zaman yapılır, ikili tarama testinin normal değerleri, trimester ne demek, trimester testi, trimester down tarama testi, gebelikte ikili tarama testi, gebelikte ikili test nedir, hamilelikte ikili tarama testi, hamilelikte ikili test nasıl yapılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir