Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

Huzursuz bacak sendromu nedir, huzursuz bacak tedavisi, huzursuz bacak sendromu neden olur, huzursuz bacak sendromu bitkisel çözüm, huzursuz bacak sendromu bitkisel tedavisi, huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir, huzursuz bacak sendromu nasıl geçer.

Huzursuz bacak sendromu (RLS) (Wittmaack-Ekbom’s syndrome), bacaklar, kollar, eller ve omuzlarda uyku ve uyanıklık sırasında görülen ani kasılmalar ve karıncalanmalarla kendisini belli eden bir rahatsızlıktır.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri itibarıyla kas karıncalanması yanması ve kaşıntısı ile karıştırılabilmektedir. Huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı genelde geceleri uykuda veya dinlenmede ortaya çıksa da gündüzleri de kendisini gösterebilmektedir.

Huzursuz bacak sendromunun nedenleri arasında depomin ve demir yetersizliği sebep olarak gösterilmektedir. Huzursuz bacak sendromu aynı zamanda Sjögren sendromu, çölyak hastalığı, varis veya venöz reflü, folat eksikliği, magnezyum eksikliği, uyku apnesi, üremi, şeker hastalığı, tiroid hastalığı, periferik nöropati, Parkinson hastalığı ve bazı oto-immün hastalıklar ve romatoid artrit gibi rahatsızlıklarla da birlikte görülebilmektedir. Huzursuz bacak sendromunda genetik geçişlilik %60 oranındadır.

Hamilelikte huzursuz bacak sendromu sık görülür. Bacakta sızlamalar nedeniyle bazı hanımlar ciddi derecede acı çekebilmektedir. Bu nedenle tıbbi tedavi için uzman hekime görünmek gerekir.

Huzursuz bacak sendromu genelde dopamin içeren ilaçlarla ve demir takviyesi ile yapılmaktadır. Ancak hastalığın kesin nedeni bilinmediği için net bir tedavisi yoktur. restless leg syndrome olarak bilinen huzursuz bacak sendromu, % 95 oranında herhangi bir sebebi olmadan belirti göstermektedir.

Bu yazı sagliklimisin.com tarafından huzursuz bacak sendromu nedir, huzursuz bacak tedavisi, huzursuz bacak sendromu neden olur, huzursuz bacak sendromu bitkisel çözüm, huzursuz bacak sendromu bitkisel tedavisi, huzursuz bacak sendromuna ne iyi gelir, huzursuz bacak sendromu nasıl geçer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir