Hamilelikte Alkol ve Sigara Kullanımı

Kadın sağlığının önemli konularından biri alkol ve sigaradır. Gebelik ve emziklilikte alkol tüketimi affedilmez bir hatadır. Gebelik boyunca alkol ve sigara hiç kullanılmamalıdır. Alkol kullanan gebelerin bebeklerinin büyüme ve gelişiminde gerilik, mikrosefali, yarık dudak, yüz eklemlerinin az gelişmesi, bozuk eklem anomalileri ve mikrosefalı gibi durumlarla karşılaşabilir.

Sigaradan doğacak zararları başlık altınca toplayacak olursak; Bunlar: Akciğer kanseri, Meme ve rahim kanseri, Solunum hastalıkları, Astım gibi hastalıkların nedenidir. Hormonal bozukuklara bağlı adet bozukluklarına sebep olabilir. Ses tellerini bozar ve sesi kalınlaştırır. Kalp hastalıklarının, damar sertliğinin ve infarktüsün önemli sebebidir.

Gebe kadınlarda, çocuk için önemli zihinsel ve sinirsel bozukluklarının ortaya çıkmasına sebep olur. Çok fazla sigara içenlerde düşük riski artar. Uykusuzluk, ruhi dengesizlik, iştah kesilmesi, baş ağrısı, bulantı gibi günlük olaylarda sigara dumanında bulunan nikotinin çok önemli rolü vardır. Sigaranın bundan başka sağlığınızı tehdit eden bir çok sebebi vardır.

Alkol; Kısa bir neşe döneminden sonra yaşam gücünü ve isteğini azaltır. Karaciğer ve pankreası bozarak siroz hastalığına neden olur. Glikoz yerine hücrelerin içine alkol geçtiğinden normal metabolizmayı bozar. Gebeliği engelleyen sebeplerden biridir. Adetlerin bozulmasına, yemek borusu varislerine ve kanamalara sebep olur. Gebe kadınlarda çocuğu etkileyerek zeka geriliklerine, çocuğun anne karnında gelişmemesine meydan ortam hazırlar.

Alkolün kadınlarda yaptığı en önemli yıkımlardan biride erken ihtiyarlama dokuların gevşeyip sarkması, erken bunama gibi olaylardır. Özellikle kadınlarda bu olayların çıkması erkeklere göre daha hızlı daha genç yaşta görülmektedir. Gebelik beslenmesinde dikkat edilmesi gerekli konular vardır. Günlük alınması gerekli enerji kg başına 36 kaloridir. Fazla kalori şişmanlığa neden olabileceği gibi anne ve bebeğin sağlığını bozabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir