Gebelikte Son Ay Kontrolleri

Son ay kontrollerinin temel amacı bebeğin plasentadan yeterli besin ve oksijen alabildiğinden emin olmak ve doğum şekli konusunda görüş sahibi olabilmektir. Hamileliğin 36 haftasından sonra gebeliğin heyecanı başka bir boyuta ulaşır.Artık bebeğiniz kendini her an hissettirir .

Hareketleriniz zorlaşır.Kendinizi aşırı hantal ve iri hissedersiniz. En basit günlük aktiviteler bile aşırı zorlayıcı olabilir.bunun yanında gece uykularının düzeni bozulur, uykusuzluk çok rahatsız edici bir hal alabilir. Uterusun üst kısmı karın boşluğunun en yüksek noktasına ulaşmıştır. Bu nedenle özellikle kaburga altlarında ve orta hatta şiddetli batma hissi ortaya çıkabilir.

Bir taraftan da bebeğe ait hazırlıkların tamamlanması için zaman azaldığından farklı bir telaş hissedebilirsiniz.aile bireyleri ve yakın çevreniz de bazen bu telaş içinde sizi rahatlatmaktan çok stresini arttıracak şekilde hareket edebilirler. Bu dönemde bebeğin eşyalarından hastane seçimine,doğum şeklinden günlük ufak şikayetlerinize kadar her konuda kelimenin tam anlamıyla ‘ her kafadan bir ses çıkıyor’ olabilir.Bu durumda yapacağınız en doğru şey kimseyi çok fazla dinlememek olmalı. Doktorunuzun önerilerini dikkate alın.Kendinize bir doğum partneri seçin .Bu kişi sağduyusuna güvendiğiniz, soğukkanlı, eğitimli bir yakınınız eşiniz ya da arkadaşınız olabilir.Ama kolay panik olmayan, hamilelik ve doğum konusunda bilgi sahibi birini seçin. Bu kişiyi doktorunuzla tanıştırmanızda da yarar olabilir.Hazırlıkların bitmemesi konusunda hiç endişe etmeyin.

Son ay doktorunuz sizi büyük olasılıkla her hafta görmek isteyecektir. Bu kontroller eskisine göre biraz daha farklı olabilir. 36. haftadan itibaren bebeğiniz dış dünyaya uyum sağlama kapasitesine sahiptir. Akciğerlerinde ‘surfaktan’ maddesi yeterli miktarda oluşmuştur.Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bebeğin anne karnında herhangi bir sıkıntısının olmadığından emin olmaktır. Bebeğe besin ve oksijen transferini sağlayan plasentanın fonksiyonu bazen daha erken bozulur ve artık 2500 gr ı aşmış bir bebeğin gereksinimlerini karşılayamayacak hale gelebilir.bu durumda önce bebeğin kilo alışı yavaşlar , durum daha da ağırlaşırsa bebeğin yeterli oksijen alamaması tehlikesi ortaya çıkar.son ay kontrollerinde en çok dikkat edilen nokta budur. Bu amaçla NST adı verilen ve bebek kalp atışlarının kayıt edilmesine yönelik bir test bebeğin iyilik halinin belirlenmesinde sıkça kullanılır. Bebek hareketleri ile kalp atım hızında olan değişiklikler ve kalp atım hızındaki değişiklikler bebeğin yeterli oksijen aldığı ve iyi olduğunu güvenilir şekilde gösterebilir.Bu nedenle NST son ayda hemen tüm doktorların kullandığı bir testtir. NST ve CST hakkında detaylı bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Gebelikte Cep Telefonu Kullanımı

Buna karşın ultrasonografi uygulanıp uygulanmaması konusunda farklı tercihler olabilir.Bu dönemde ultrasonografide bebeğin herhangi bir doğumsal anomalisi olup olmadığı konusunda inceleme yapmak zordur. Bebeğin büyümesi, amniotik sıvının kısmen azalması bu incelemeyi neredeyse imkansız kılar. Ultrasonografide de amaç bebeğin yeterli besin ve oksijen alabildiğini saptamaktır. Bebek hareketleri,amniotik sıvının miktarı ve plasentanın durumu öncelikle dikkat edilen noktalardır. Son ayda ultrasonografi sıklığı değişken olabilir. Bu konuda doktorunuzun önerilerine uymak en doğrusu olacaktır.

Son ay kontrollerinde önemli noktalardan biri de pelvis kemiklerini değerlendirmesidir. Pekçok doğum hekimi gebeliğin 37-38 veya 39. haftalarında bu muayeneyi yapmayı tercih eder.Burada amaç pelvis kemiklerinin durumunun değerlendirilerek doğum kanalında herhangi bir darlık olup olmadığı saptanmasıdır. Bebeğin yaklaşık doğum ağırlığının belli olması da bu aşamada önemlidir. Muayenede doğum kanalının durumu bebeğin tahmini ağırlığı göz önünde tutularak değerlendirilir.

Doğum kanalı pelvis girişi, orta pelvis ve pelvis çıkımı olarak üç ayrı bölümde değerlendirilir.Anatomik olarak her üç kısmı da daraltabilecek yapılar bellidir. Doktorunuz bunların her birini ayrı ayrı değerlendirilerek bir fikir sahibi olur. Teknik özellikleri oldukça fazla olmasına karşın bu konuda kabaca bilgi vermek istiyoruz. Kısaca ‘çatı dar’ terimi çok bilimsel değildir.Varsa doğum kanalını hangi bölümünde sorun olduğunu ve bunun nedenini bilmenizin önemli olduğunu düşünüyoruz.

36-40 haftalar arası haftada bir olan kontroller 40. haftadan sonra kontrolleriniz 3 günde bir inebilir. Bu durumda plasentanın yaşlanmasından kaynaklanan sorunların saptanması ve bebeğin riske atılmaması konusunda tüm doktorlar son derece titizdir. Siz de bebek hareketlerini takip ederek bebeğinizin iyi olduğundan emin olabilirsiniz. Temel kural olarak bebeğinizin hareketlerinde eskiye göre belirgin bir azalma yoksa herhangi bir sıkıntısı yoktur. Bebek yeterli besin ve oksijen alamadığında aldıklarını daha tasarruflu kullanma eğimine girer. Enerjisini harcamamak için öncelikle hareketlerini azaltır. Bebeğiniz iyi hareket ediyorsa iyi olduğundan hemen hemen kesinlikle emin olabilirsiniz. Ama özellikle bu dönemde bebek hareketlerinde azalma fark ederseniz zaman kaybetmeden doktorunuzla bu durumu paylaşmanız gerekir.

Önerilen İçerik :   Gebelikte Uyku Sorunları

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir