Gebelikte İdrar Kaçırma

Gebelikte altına kaçırma, hamilelikte altına kaçırma, gebelikte idrar tutamama, hamilelikte idrar tutamama, gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri, gebelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisi.

Hamilelerde en sık görülen sorun sık görülen ürolojik problem sık idrara çıkma ve idrar kaçırmadır. Utanma, çekinme gibi nedenlerle hamilelerin bir çoğu bu durumu saklar. Hamilelikte idrar kaçırma iki şekilde görülür.

Urge inkontinans: Tuvalete gidene kadar idrar kaçırmadır. Mesane duvarının idrar yolu enfeksiyonları sonucunda hassaslaşması ile ortaya çıkar.

Stres inkontinans: Öksürme aksırma gibi karın içi basınç artırıcı hareketlerle idrar kaçırmadır. Mesane ile idrar yolu ( üretra ) arasındaki sfinkterin görevini yeterince yapamaması ile ortaya çıkar.

Gebelikte böbrekten geçen ve süzülen kanın miktarı dolayısıyla idrar miktarı artmaya başlar. Bu durum sık sık idrarın gelmesine ve çabuk sıkışmaya yol açar. Büyüyen rahim idrar torbasını yukarıya ve geriye doğru iter. Ayrıca gebelikte progesteron hormonu artar. Progesteron hormonunun artışı mesane ile idrar yolu arasındaki sfinkterin gevşemesine neden olur. Hamilelik döneminde idrar yolları enfeksiyonları da daha sık görüldüğünden mesane duvarı hassaslaşır sıkışınca idrar meydana gelir. Ayrıca aşırı kilolu kadınlarda, daha önce çok doğum yapmış veya 4 kilonun üzerinde bebek doğuran kadınlarda idrar kaçırma riski daha fazladır.

İdrar kültürü ve antibiyogram mutlaka yapılmalı ve idrar yolu enfeksiyonu var ise tedavi edilmelidir. Hamilelik esnasında oluşan fizyolojik değişiklikler sebebi ile doğum sonrası 6 hafta geçinceye kadar diğer ürolojik tetkiklerin yapılması lüzumsuzdur.

Yine hamilelik sırasında cerrahi tedavi uygulanması gereksizdir. Hamilelik döneminde aşırı kilo alımı varsa doğum sonrası bu kiloların verilmesi önerilmelidir. Bundan sonra idrar kaçırmalar devam ediyor ve enfeksiyon yoksa üroflowmetri ve ürodinamik incelemeler, sistoskopik inceleme, idrar kaçırma tipini belirleyecek testler yapılıp idrar kaçırma tipine göre tedavi seçimi yapılmalıdır.

Önerilen İçerik :   Amniosentez Nedir – Nasıl Yapılır

Hastalara işeme egzersizleri ve perine kaslarını çalıştırıcı egzersizler ( Kegel eksersizleri )öğretilir. Bu egzersizlerle idrar kaçırma şikayetleri oldukça azalır. Doğum sonrası 6 hafta süreyle bu egzersizin yapılması sonraki problemleri engellemede çok faydalıdır. Tüm bunlara rağmen şikayetler devam ediyorsa, ameliyat ile mesane ile idrar yolu ( üretra ) arasındaki bozulmuş anatomik ilişki düzeltilmeye çalışılır. Ameliyat sonrası başarı oldukça yüksektir.

Bu yazı sagliklimisin.com tarafından gebelikte altına kaçırma, hamilelikte altına kaçırma, gebelikte idrar tutamama, hamilelikte idrar tutamama, gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri, gebelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir