Gebelikte Böbrek Hastalıkları

Hamilelikte böbrek ağrısı, hamilelikte böbrek taşı, hamilelikte böbrek genişlemesi, hamilelikte böbrek büyümesi, gebelikte böbrek ağrıları, gebelikte böbrek büyümesi, gebelikte böbrek taşı.

Gebelik ve böbrek fonksiyonlarında, vücut sıvılarının dengelenmesinde ,böbrekler ve idrar yollarının anatomik yapısında önemli değişikliklere yol açar. Gebelik sırasında böbreklerin boyutları 1-1.5 cm kadar artar ve eski yapısına dönmesi gebelik sonrası 3 ay kadar sürer.

Gebelik ve Hipertansiyon

Tansiyonu yüksek tespit edilen bir gebede bu; önceden varolan bir hipertansiyona , altta yatan bir hastalığa yada Preeklampsiye bağlı olabilir. Gebelikte oluşan tansiyon yüksekliği böbrek ve anne için bir hastalık ve heyeti tehlike sebebidir. Her gebede tansiyon ölçümleri gebeliğin başlangıından itibaren düzenli aralıklarla yapılmalıdır. www.saglikvegebelik.com

PREEKLAMPSİ (Gebelik zehirlenmesi)

Gebeliğin 20. Haftasından sonra görülen yüksek tansiyon, idrarla protein kaybı ve vücutta aşırı miktarda sıvı toplanmasından oluşan bir klinik tablodur. Bu tablonun daha da ilerleyip konvülzyon (nöbet) eklenmesine ise eklempsi denilir.Tüm gebeliklerin %3-4’ünde görülür. Anne yaşının 20 yaş altında olması, ilk gebelik, gebelik başlangıcında tansiyonun yüksek olması iyi bilinen risk faktörleridir. Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Tansiyonda ani yükselmeler ile birlikte , ani kilo artışı, preeklempsi habercisi olduğundan bu durumdaki gebelerin hemen kendilerini takip eden doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Tedavide kesin istirahat, tuzsuz diyet, düzenli tansiyon ölçümleri ve gereğinde tansiyon düşürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Preeklampsinin kesin tedavisi doğumdur ve preeklampsiye bağlı tansiyon yüksekliği gebeliğin sonlanmasından 2-6 hafta sonra normale dönmektedir.

ÜRİNER İNFEKSİYON (İdrar yolu infeksiyonu)

Gebelikte oluşan üriner sistemdeki anatomik değişikliklerden dolayı, idrar tahlili yapılmalı ve şikayeti olanlarda idrar kültürü yapılmalıdır.

AKUT RENAL YETMEZLİK (Akut böbrek yetmezliği)

Diyaliz tedavisi gerektiren böbrek yetmezliği her 10-15 bin gebelikte 1 oranında görülmektedir. Başlıca nedenleri:
-Gebeliğin ilk 3 ayında gelişen aşırı kusmalar
-Plasenta hastalıklarına bağlı aşırı kanamalar
-Bebeğin rahim içinde ölmesi
-Preeklempsi
-İdrar yollarında tıkanıklık olması
-Gebelik ve doğum sırasında aşırı kanamalar ve şok

Önerilen İçerik :   Gebelik Zehirlenmesi Nedir

Bu tür gelişen böbrek yetmezliği genellikle geçicidir, ve ilgili uzmanlar tarafından tedavi edildiklerinde eğer gebelik öncesi bir böbrek hastalığı yoksa sonuçlar yüz güldürücüdür.

Bu yazı sagliklimisin.com tarafından hamilelikte böbrek ağrısı, hamilelikte böbrek taşı, hamilelikte böbrek genişlemesi, hamilelikte böbrek büyümesi, gebelikte böbrek ağrıları, gebelikte böbrek büyümesi, gebelikte böbrek taşı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir