Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Elma sirkesi çok eski çağlardan bu yana doğal saç bakımı ürünü olarak kullanıla gelmiş bir bitkisel iksir olup özellikle kadınların ve erkeklerin saç dökülmesi ve saçlarda oluşan yıpranma şikayetlerine bitkisel çözüm sağlamaktadır. Elma sirkesinin asit yapısı ve asidik özelliği insan saçına oldukça yakın olup hem temizleyici hem de saç köklerinde ve saçlarda oluşan mikroorganizmaları yok eden anti-bakteriyel bir takım özelliklere sahiptir.

Netice olarak elma sirkesinin saçlarda kullanımı şu şekildedir.

Elma sirkesiyle saçlar durulanır
Bitkisel esnasiyel yağlarla karıştırılarak elma sirkesi saçlara uygulanabilir
Elma sirkesi saç bakım maskesi olarak uygulanabilir
Kepek tedavisi için kullanılabilir.
Saç dökülmesi olan bölgelere sürülerek doğal saç çıkartıcı etki oluşturulabilir.
Doğal bit ve pire temizleme ilacı olarak bite ve saçtaki pirelere bitkisel çözüm yöntemi olarak elma sirkesi kullanılabilir

ELMA SİRKESİNİN SAÇLARA FAYDALARI VE YARARLARI NELERDİR?

Saçlarımız hafifçe asidik bir yapıda olup PH skalasındaki değeri 4.5 ile 5.5 arasında bir yerdedir. Elma sirkesinin PH değeri ise 2.9 olup saça göre asit yapısı daha kuvvetlidir. Diğer yandan saç bakım ürünleri olarak adlandırılan şampuanlar, sabunlar, saç kremleri, saç boyaları gibi ürünler alkali yapıda olup saçın PH yapısını olumsuz yönde etkilemektedirler. Elma sirkesi saçın PH dengesini sağlamakta ve saç bakım ürünlerinin oluşturduğu yıpranmaların önüne geçmektedir.

Saçların elma sirkesi ile yıkanması ve durulanması aynı zamanda saç kırıklarına da bitkisel çözüm olmakta ve saçın dış yüzeyindeki keratin tabakayı koruyup güçlendirmektedir. Netice olarak saç kırılması daha da azalmakta, gür ve parlak , kolay taranabilir saçlara kavuşmak mümkün olabilmektedir.

Sert saçlarda resimde gördüğünüz gibi saç kırıkları mikroskop altında daha net bir biçimde gözlenebilirken elma sirkesiyle yıkanan yumuşak saçlarda saç kırıklarının kapandığı gözlemlenmektedir.

Önerilen İçerik :   Kulak Çınlaması için Bitkisel Tedavi

Elma sirkesi keskin kokusu nedeniyle bazıları tarafından pek hazzedilmeyebilir. Bu koku saçlarınızı elma sirkesiyle yıkayıp daha sonra ılık suyla yıkadıktan sonra geçecektir.

ELMA SİRKESİ SAÇ İÇİN KULLANIMI NASIL OLMALI?

75 ml, yani 1/3 su bardağı elma sirkesini 1 litre kadar suyun içerisine koyup karıştırıyoruz daha sonra saçlarımızı bu karışık ile yıkıyoruz. Dileyenler elma sirkesi su formülü içerisine bir yemek kaşığı bal ilave edebilir. Balda saçların ihtiyacı olan vitaminler ve mineraller bolca bulunmaktadır. Elma sirkesini şampuanın ardından durulamanın hemen öncesinde yaparsanız saçlarınız nem düzeyini koruyabilir olacaktır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir