Cilt Kırışıklığı için Bitkisel Çözümler

Yüzde oluşan kırışıklar özellikle kadınların dert yandıkları konuların başında gelmektedir. Yüzde, göz çevresinde, dudak çevresinde oluşan derin kırışıklar zamanla kadınların estetik görünümünde ciddi bir kusur olarak ortaya çıkmaktadır. Ciltteki kırışıklardan kurtulmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesi cildi besleyici ve ciltteki kırışıklara engel olan kollojen isimli proteinin üretimini artıracak birtakım bitkisel ve doğal çözümlerden faydalanmaktır. Diğer yandan cildi besleyen ve cilde gençlik gerginlik ve parlaklık katan elastin isimli protein bakımından zengin yiyecekler ve besinlerle beslenmek ve diğer yandan da proteince zengin özel bitkisel kürlerle cildi beslemek gerekmektedir. Cildin hemen altındaki doku olan kollajen doku, protein ve yağ bakımından son derece zengindir. Bu noktada cildin protein bakımından yeteri miktarda beslenememesi ciltte kurumaya ve doğal bir biçimde cilt kırışıklıkları adını verdiğimiz kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Günlük yaşamın hengamesi içerisinde doğal kirleticiler, sigara dumanı, güneş ışığı, sıcak ve nemsiz, kuru hava, soğuk hava gibi etkenler dolayısıyla yenilmez yıpranmakta bir bunun üzerine bir de cildin doğal yaşlanma süreci dahil olunca cilt kırışıkları kaçınmaz olmaktadır.

Anti aging adı verilen cilt bakımı yöntemleri cildin doğal yaşlanma sürecini durdurmakta, haricen cildi besleyici birtakım bitkisel ve doğal çözümleriyle kırışıklıkların daha geç yaşlarda ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bu noktada antioksidanlar bakımından zengin yiyecekler, yeşil yapraklı sebzeler, balık eti, kuru yemişler,, kırmızı meyveler antioksidanlar bakımından son derece zengindir. Diğer yandan yoğurdun faydalar arasında kırışıklıkları tedavi edici etkisi dikkate alınmalı, kırışıklıklara karşı uygulanacak maskelerde yoğurt mutlaka yer almalıdır. Yumurta akı cildin kolajen yapısını besleyen proteinler bakımından son derece zengin olup yoğurtla birlikte kullanıldığında detoks etkisin de oluşturmaktadır. Diğer yandan limon suyu elma sirkesi suyu, retinol ve beta karoten bakımından zengin havuç kürü yiyeceklerin ve meyvelerin su cilt maskelerinde mutlak yer almalıdır.

Önerilen İçerik :   Göz Tansiyonu için Bitkisel Tedavi

Ciltteki kırışıklıkları daha genç yaşlarda görmek istemiyorsanız ve beslenme düzeniniz bozuksa bu durumda vitamin takviyelerinden faydalanmamız gerekecektir. E vitamini cildi besleyen vitaminlerin başında gelmektedir. Çünkü cilt hücrelerinin yapısında özellikle hücre zarında omega üç yağ asitleri ile birlikte E vitamini kaçınılmaz olarak yer almaktadır. Ülkemizin üç tarafın denizlerle çevrili olması, bizlerin taze balık bulabilme konusunda oldukça şanslı yapıyor. Bu noktada iyi vitamini ve omega üç yağ asitleri deposu olan taze balık eti, yılın her mevsiminde mutlaka tüketilmelidir.

Şayet bala ulaşmak mümkün değilse badem, ceviz, ayçiçeği çekirdeği gibi gerek E vitamini gerekse onu görme şansları bakımından son derece zengin yiyecekler tüketilmelidir. Diğer yandan ciltte kırışıklık olması muhtemel olan güneşle daha fazla temas halinde olan boyun bölgesi, ense, çene altı, yüz gibi bölgelerin keten tohumu yağı, zeytinyağı gibi omega üç yağ asitleri bakımından zengin yağları ile nasıl yapılması fayda sağlamaktadır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir