Boş Gebelik

Boş gebelik nedir, boş gebelik belirtileri, boş gebelik nedenleri, boş gebelik nasıl olur, boş gebelik ne zaman anlaşılır, boş gebeliğin sebepleri, boş gebeliğin nedenleri, boş gebeliğin zararları.

Düşükler her zaman aynı belirtilerle oluşmaz. Bazen kanama veya ağrı henüz başlamamışken teşhis edilebilen düşükler vardır.

Gebelik kesesi görülmesine rağmen embriyonun gelişmemesi veya çok erken dönemde gelişmesinin durması nedeniyle görülmemesi Anembriyonik gebeliği düşündürür ve bu durum bir düşük türüdür. Boş gebelikte gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta mevcutken, içinde fetüs bulunmaz.

Belirtileri
Normal bir gebelikten hiçbir fark yoktur. Ancak ultrason kontrolünde fark edilebilir. Yapılan ultrasonda gebelik haftasına göre embriyo görülmesi gerekirken, görülmez. Bu durumda tanı konur.(Embriyonun abdominal ultrasonografide 6 haftalıkken, vajinal ultrasonografide ise 5.5 haftalıkken görülmesi gerekir. Yine de hesaplamada oluşabilecek hatalardan dolayı tanıda aceleci davranmamak, en azından bir hafta bekleyerek durumun seyri hakkında yeterli bilgi edinmek gerekir.)

Nedenleri
Sperm ve yumurtalarda kalite düşüklüğünden ya da kromozomal bir anomaliden kaynaklanır. Hemen kalıtsal olduğu düşünülmemelidir. O gebeliğe mahsustur, tekrarlama olasılığı düşüktür. Ancak 2 ya da daha fazla düşük yaşandığında anne ve babada genetik bir problem olduğu düşünülebilir.

Tedavi
Anembriyonik gebelik tanısının kesin olduğu durumlarda gebeliğin en kısa zamanda kürtaj ile sonlandırılması gerekir. Bir sonraki adet döneminden sonra tekrar gebelik denenebilir.

Bu yazı sagliklimisin.com tarafından boş gebelik nedir, boş gebelik belirtileri, boş gebelik nedenleri, boş gebelik nasıl olur, boş gebelik ne zaman anlaşılır, boş gebeliğin sebepleri, boş gebeliğin nedenleri, boş gebeliğin zararları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Önerilen İçerik :   Gebelikte Kızamıkçık

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir