Askerde Şap Ne Demek, Yemeğe Şap Atmak Ne İşe Yarar?

Askerlik çağa gelenler ve askere gidecek olanların en çok merak ettikleri konuların başında “askerde yemeklere şap atılıyor mu?” sorusu gelmektedir. Halk arasında askerde verilen yemeklerde şap atıldığı konusunda yaygın bir dedikodu var. Peki askerde verilen yemeklerin içerisinde şap var mı? Şap vücuda zararlı mı? Bu yazıda bu sorulara yanıt arayacağız.

Yemeklere Katılan Şap Ne İşe Yarar?

Halk arasında şap olarak bilinse de bu madde kimyasal açıdan alüminyum ve potasyum sülfattan oluşan bir bileşimdir. Şapın herhangi rengi yoktur bu nedenle yemeklere veya suya atılan şap gözle görülemez. Şap suda kolayca çözünme özelliğine sahiptir ve şap maddesi hafif tatlımsı bir tadı vardır. Şap maddesinin kullanıldığı başlıca yerler şu şekildedir;

  • Kanamanın Durdurulması
  • Ağız İçi Yaralanma
  • Antikor Üretimi

Ayrıca şap maddesi iplik boyama ve suyun saflaştırılmasında da kullanılmaktadır.

Askerde Şap Ne Demek, Yemeğe Şap Atmak Ne İşe Yarar?
Askerde Şap Ne Demek, Yemeğe Şap Atmak Ne İşe Yarar?

Şap Vücuttan Kaç Günde Atılır?

Şap maddesi belirli durumda insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Özellikle aşırı ve sürekli doz şap maddesi alımı insan sağlığı için olumsuz bir netice verebilir. Ancak şap maddesi vücuttan kolay bir şekilde atılan bir özelliğe sahiptir. Şap alımı durdurulduğu zaman insan vücudu şap maddesini birkaç gün içinde vücuttan tamamen atmış olacaktır.

Askerde Yemeklere Şap

Halk arasında yaygın bir şekilde askerde verilen yemeklerde cinsel isteği azaltabilmek için şap maddesi konulduğu düşünülmektedir. Özellikle geçmiş yıllarda bu söylenti çok fazla yaygın olsa da bu iddialar hiçbir zaman kanıtlanmamıştır. Ayrıca şap maddesi cinsel isteği azalttığı bilgisi de tıbben doğruluk bir payı yoktur.

Yemeklerde Şap Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

İnternet sitelerinde yemekte şap olup olmadığını anlayabilmek için yemeğin içerisine limon sıkılması ve sıkılan limon sonucu yemeğin rengi mavi olması durumunda yemeğin içinde şap olduğu iddiası sıkça karşımıza çıkmaktadır. Ancak şap maddesi suda kolay bir şekilde çözülen bir madde olduğu için kimyasal tetkikler dışında yemeğin içinde şap olup olmadığını anlamanız mümkün değildir.

Önerilen İçerik :   Evde Doğal Geciktirici Krem Nasıl Yapılır?

Üniversite Yemekhanelerinde Şap Var Mı?

Sadece askerde değil aynı zamanda üniversite yemekhanelerinde  ve yurtlarında verilen yemeklerde de şap olduğu söylentisi iddia edilmektedir. Ancak bu iddialara birinci ağızdan cevap gelmiştir. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada yemekhanelerde verilen yemeklerde şap olmadığı belirtilmiştir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir