Arkadan İlişkiye Girmenin Zararları Nelerdir?

İlk kez arkadan ilişki yapmayı düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Bir zamanlar tabu olsa da, son birkaç on yılda daha geniş çapta kabul gördü. Anal seksin sadece penisin penetrasyonundan ibaret olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz: Anal seks de parmakları, dilleri ve aksesuarları içerebilir. Ayrıca herhangi bir cinsiyet ve cinsel yönelim tarafından zevk alınabilir. Tabii ki, her türlü cinsel aktivite gibi, bazı riskler de var. Ancak doğru miktarda iletişim, hazırlık ve sabırla arkadan ilişki, ilgili tüm taraflar için olumlu bir deneyim olabilir. Yaralanma ve enfeksiyondan kaçınmak için yararlı ipuçları sunarken bize anüsün anatomisinde rehberlik ediyoruz.

Arkadan ilişkinin olumsuz yan etkilerine gelince, net bir cevap almak zor. Anal seks eylemi hala nispeten tabu olduğundan, güvenli bir şekilde nasıl yapılacağı da dahil olmak üzere tüm yönleri hakkında yararlı bilgiler almak artık her zamankinden daha kolay. Onu seven (ve çok fazla yağ kullanan) insanlar için, anal orgazm olasılığı ve eşinize daha yakın hissetmek gibi anal seksin bazı faydaları vardır. Ancak, doktorların, içine girmeden önce bilmenizi istediği anal seks tehlikeleri de vardır.

Popo Deliğinizde Kesik Yaratabilir

Arkadan ilişki meraklılarının kayganlaştırıcı kullanma konusunda bu kadar kararlı olmasının nedeni, sadece daha iyi hissettirdiği için değil, aynı zamanda anal yırtılmayı sınırlamaya yardımcı olduğu için.

Anal kanalınız gerçekten emici ve vajinadan farklı olarak poponuz kendi kendini kayganlaştırmıyor, bu nedenle anal seks yaparken yırtılmayı önlemek için kesinlikle kayganlaştırıcı kullanmanız gerekir, bu da CYBE bulaşma riskini artırabilir. Anal yırtılma o kadar büyük bir sorun gibi görünmese de (rahatsız edici olsa da) ve tüm CYBE’ler tedavi edilebilir olsa da, poponuzda kesik olması, kan dolaşımına kolayca girebilen her türlü bakteri için bir reçetedir.

Önerilen İçerik :   Askerde Şap Ne Demek, Yemeğe Şap Atmak Ne İşe Yarar?
Arkadan İlişkiye Girmenin Zararları Nelerdir
Arkadan İlişkiye Girmenin Zararları Nelerdir

Anal Seks En Yüksek CYBE Riskini Taşır

Anal seks, insanların sahip olabileceği en riskli seks türüdür. Anal seksin en büyük tehlikelerinden biri, HIV’e sahipken HIV’e yakalanmanın ve bulaştırmanın ne kadar kolay olabileceğidir. Anüs doğal olarak kayganlık üretmediğinden ve bu bölgedeki cilt çok ince olduğundan, anal yırtıklar temelde HIV, HPV ve diğer CYBE’ler için hoş karşılanan paspaslardır. Dibe vurmanın olası yan etkilerinden biridir.

Anal seks ve vajinal seks yoluyla bulaşabileceğini hatırlamak önemlidir. Yapılan bir ankette anal seks yapan kadınlarda rektal klamidya ve bel soğukluğunun neredeyse İYE’ler kadar yaygın olduğunu buldu. Ancak bu hastalıklar genellikle gözden kaçıyordu çünkü kadınlar için yapılan pek çok cinsel sağlık kontrolü arka kapıyı değil, yalnızca ön tarafı kapsıyor. Prezervatif kullanımı tüm CYBE bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilir ve bu nedenle anal sırasında (veya sahip olduğunuz herhangi bir tek eşli olmayan seks sırasında) bir zorunluluktur. Ve şimdi doktorlar, eğer anal seks yapıyorsanız, bir sonraki cinsel sağlık kontrolünüzü yapan kişiye bunu söylemenizi tavsiye ediyor.

Enfeksiyonlar, Genel Olarak, Anal Sekste Daha Yaygındır

Anüs, bağırsaklara giden doğrudan bir yoldur. Bağırsaklar elbette kakaya ev sahipliği yapar. Kaka, dikiş yerlerinde bakteri ve pek de eğlenceli olmayan şeylerle dolup taşan atık bir üründür. Denklemin CYBE kısmını çıkardıktan sonra, bağırsaklarda yaşayan bakteriler olan E. coli ile gelen enfeksiyonları düşünmenin zamanı geldi. E.coli’nin ağızlara veya diğer deliklere yayılması risk taşır; Yapılan bir araştırmaya göre, E.coli anal seks sonrası kadınlarda idrar yolu enfeksiyonunun ana nedenlerinden biridir.

Bu aynı zamanda, aralarını düzgün bir şekilde yıkamadan anal seksten vajinal sekse geçmenin, vajinası olan bir eşin İYE geçirme riskini ve diğer olası hoş olmayan enfeksiyonları artırabileceği anlamına gelir.

Önerilen İçerik :   Vajinal mantar nedir?

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir