Anında Enerji ve Güç Veren Besinler

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin ve sağlıklı bir kiloyu korumanın en iyi yollarından biri, gün boyunca enerji seviyenizi koruyan yiyecekler yemektir. Aşağıdaki liste, vücuda enerji sağlama yetenekleri nedeniyle seçilen yaygın gıdayı size sunmaktadır. Bazı yiyecekler vücudun ana enerji kaynağı olan sağlıklı karbonhidratlardan yavaş salınan enerji sağlar. Diğerleri, vücutta hücresel enerji üretim süreçlerinde yer alan bir dizi önemli vitamin ve mineral içerir. Kas dahil vücut dokularını korumak için gerekli olduğu için iyi kalitede protein kaynakları da dahildir.

Enerji Arttıran Gıdaların Listesi

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, tüm sabah devam etmenizi sağlamak için düşük GI kompleks karbonhidratlardan yavaş salınan enerjinin en iyi kaynaklarından biridir. Ayrıca yiyecekleri enerjiye dönüştürmek için gerekli olan harika bir B vitamini kaynağı.

Ispanak

Ispanak magnezyum, demir ve potasyum bakımından yüksektir. Demir, enerji üretimi için gerekli olan oksijeni vücuda taşır. Magnezyum enerji üretiminde hayati bir rol oynamaktadır ve potasyumla birlikte kas ve sinir fonksiyonu için önemlidir.

Tatlı Patates

Tatlı patatesler, demir, magnezyum ve C vitamini ile birlikte harika bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır. Enerji üretimi için yağların vücut hücrelerine taşınması için C vitamini gereklidir.

Anında Enerji ve Güç Veren Besinler
Anında Enerji ve Güç Veren Besinler

Yumurta

Yumurtalar tam bir proteindir (tüm gerekli amino asitleri içerir), B vitaminleri, sağlıklı yağlar ve bir miktar D vitaminidir. Ayrıca, iskelet kasını aktive eden nörotransmitter asetilkolinin öncüsü olan kolin sağlarlar.

Meyve

Meyveler, beni anında almak için kan dolaşımına hızla emilen doğal şekerler sağlar (ancak rafine şekerleri yedikten sonra ‘şeker çarpması’ olmadan). Meyveler ayrıca lif, vitamin ve antioksidanlar açısından da yüksektir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, enerji artışı için biraz kafein içerir, ancak kahve gibi daha güçlü kafeinli içeceklerin ‘gergin’ yan etkileri yoktur. Ayrıca yeşil çay kolesterolü düşürmeye de yardımcı olabilir.

Önerilen İçerik :   30 Dakikalık Plaj Egzersizi

Fındık

Kuruyemişler, yüksek sağlıklı yağ içermesi nedeni ile enerji yoğundur. Ayrıca mineral ve vitaminler yüksektir. Cevizi gece boyunca suda bekletmek onları ‘aktive eder’, besin değerini daha da artırır ve sindirmeyi kolaylaştırır.

Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi protein, bakır, B vitaminleri ve fosfor bakımından yüksektir. Fosfor ve bakır, gıdanın enerjiye dönüştürülmesi ve hücrelere bırakılmasında rol oynamaktadır, bu sayede vücut tarafından kullanılabilir hale gelmektedir.

Balık

Somon, sardalye ve uskumru gibi balıklar mükemmel bir tam protein, B vitaminleri, esansiyel yağlar ve D vitamini kaynağıdır. D vitamini eksikliği kas yorgunluğu, düşük enerji ve düşük ruh haline neden olabilmektedir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir