Zayıflamak İçin Yapılması Gereken 10 Kural

Fazla kilo sorunu olan bir çok kişi gibi sizler de muhtemelen kilo vermek için ne yapmak gerekir diye kendi kendinize çok kez sormuşsunuzdur. Elbette kilonuzu kontrol altına almak ve hatta fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Ancak bunun için kısa vadeli çözümler yerine elbette uzun zamana yayılmış ve sağlıklı önerileri uygulamaya özen göstermek gerekmektedir.Kilo verme süreci stresli ve karmaşık bir süreçtir. Hiç bir zaman kolay yoldan zayıflama iddiasında olan önerilere kulak vermeyin. Zayıflama süreci ne denli uzun zamana yayılırsa o denli sağlıklı olmaktadır. Kısa zaman dilimi içerisinde (örneğin 1-2 gün) kilo vermeyi iddia edenlerin bunun karşılığında ne türden sağlık maliyetlerinin olacağını da akıllı birisinin hesap etmesi gerekmektedir.

Aslında zayıflamak için ani kilo verdiren formüller veya şok diyetler yapmak yerine, basit ama etkili bir takım önlemler alarak bunu pekala başarabiliriz. Dediğimiz gibi işi uzun vadeye yaymak en akıllıca yol olacaktır. Şimdi zayıflamak için yapılması gereken basit önlemler hakkında bazı hatırlatmalarda bulunalım.

1. Kesinlikle tartılmaktan korkmayın: Kilolu olan çoğu insan, gerçeklerden kaçmak adına kantar üzerine çıkarak kilosunu öğrenmekten pek hazzetmezler ve tartılmaktan mümkün olduğunca kaçınırlar. Oysa bu durum fazla kilolarımız ile yüzleşmemize mani olur. Bizler ne kadar kilolu olduğumuz kabullenmesek te fiziki görünüm olarak zaten kilolarımızı bir şekilde ele veriyoruz. Madem ki fazla kilolarımız var öyleyse bunu başkalarından duymak yerine kendimiz teşhis edelim. Emin olun ki zamanı gelince bunu yaptığımızdan kesinlikle memnun ve mutlu olacağız. Tartılma alışkanlığının aşırısı da gereksiz ve motivasyonu bozan bir şeydir. Bu nedenle buna da dikkat edelim. Sürekli tartılırsak bu sefer de neden zayıflayamıyorum diye hayıflanırız.

2. Yemeklerinizi planlayarak tüketin: Bana kalırsa kilo vermedeki en önemli husus, yeme içme alışkanlıklarımıza bir plan veya program dahilinde bir çekidüzen vermektir. Burada örnek vererek durumu açıklayalım. Şayet 2 haftada 1 kilo yaş yakarak zayıflamak istiyorsak bu durumda günlük ortalama olarak 500 kaloriyi kısmamız gerekecektir. Tabi bunu yediğimiz yemeklerden kısarak yapacağız. Bu durumda 2 hafta sonunda 7000 kalori daha az alım yapmış olacağız. Vücudumuz da bu eksikliği doğal olarak depoladığı yağları yakarak karşılayacaktır. 500 kalorilik bir kısıntı, planlı beslenmeyle ve aburcuburdan uzak durularak pekala başarılabilir. Bunu asla küçümsemeyin. 1 yılda yaklaşık olarak 25 kilo vermek anlamına geliyor ki çoğumuzun zaten bu denli bir fazla kilosu olduğunu hiç sanmıyorum.

Önerilen İçerik :   İştahsız Çocuklar İçin Beslenme Önerileri

Burada öncelikle günlük olarak ne kadar kalori yaktığımızı ve ne kadar kalori aldığımız bilmemiz gerekmektedir. Misal olarak bir bayan için ortalama olarak 1600-1700 kalorilik günlük gereksinim olsun. Bu durumda şayet bizler 1800 kalorilik besin tüketiyorsak uzun vadede fazla kilolardan kaçınmamız neredeyse imkansız hale geliyor. Ancak 1500 yiycek tüketimini günlük 1500 kaloriye düşürebilirsek de bu durumda ister istemez zayıflayacağız sonucu çıkıyor. Aslında hesap basit. Tükettiğin kaloriden daha azını alırsan kilo verirsin. Bunu başarmak aslında zor değil. Sadece beslenmede bilinç gerektiriyor.

3. Beslenirken sadece kalori hesabını dikkate alarak değil, yiyeceklerin besin değeri ve vücut için önemini de kavrayarak beslenmek gerekiyor.Özellikle sebze, meyve, süt ve süt ürünleri, et, yumurta gibi yiyeceklerin tüketimini kesinlikle ihmal etmeden beslenmek gerekiyor.Kilo vereceğiz diye sağlığımızı riske atamayız. Bunun da yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor

4. Düşük yağlı beslenme alışkanlığı da kilo vermek için kritik bir öneme sahip bir meseledir. Bir kere koladan, şekerlemeden, işlenmiş yiyeceklerden, hidrojenize yağlardan, cipsten, hamburgerden uzak duracağız. Amerikalıların tabiriyle junk food türü yiyecekler hem vücutta yıkıma yol açar hem de kilo aldırır.

5. Ağır yemek yemek ve ilk atıştırmanın ardından 15 dakika kadar beklemek lazım. Böylece tokluk hissi oluşmadan midemizi doldurmayı engellemiş olacağız.

6. Zayıflama hedeflerini uzun zamanlı yapın. Bir günde zayıflamak hayal görmekten başka bir şey değildir. Bunun yerine uzun zamanlı ve sürdürülebilir bir diyet programı ile kendinizi yıpratmadan bu işin üstesinden gelmeye çalışın.

7. Kalorili içecekler yerine su tüketin. Bu bakımdan meyve suları, kola gibi kalori içeren içecekleri mümkün olduğunca kullanmamaya özen göstermeliyiz. Suyu ise günde 2 litreden az olmamak kaydıyla içmek gerekmektedir.

8. Zayıflama başarı hikayelerini araştırın. Forumlardan sizlerle benzer amaçları taşıyan kişilerle arkadaş olun. Böylece kilo verme konusundaki motivasyonunuzu uzun süreli olarak sürdürebileceksiniz.

Önerilen İçerik :   Her Gün Sarımsak Yutmak Faydalı Mı? Günde 1 Diş Sarımsak Yararları

9. Günde 5-10 dakika da olsa egzersiz yapın. Egzersizin azı çoğu yoktur. Vücudunuz kardiyo egzersizlerine alışırsa bazal metabolizma hızınız artacağı için oturduğunuzda bile kalori yakmaya devam edersiniz. Şayet elinizden geliyorsa haftada 3 kez 45 dakikalık tempolu yürüyüşler yapın.

10. Bu yazımızı devamlı okuyun. Bir kenara not edin ve kafanızdaki soruları bizlere sormaktan çekinmeyin. Bir kişinin bile fazla kilo sorununu çözmesine yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bizlere….

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir