Terlemek Zayıflatır mı Kilo Verdirir Mi?

Fazla kiloları olan bir sagliklimisin.com okuru, terleyerek zayıfladığını ve bundan oldukça memnun kaldığını bizlerle paylaşmıştı. Terleyerek zayıflama gerçekten merak edilen bir konudur. Hatta merakın da ötesinde terlemenin kilo verdirici zayıflatıcı etkisini kullanan bir çok zayıflama ürünü var. Termal şortlar, termal sauna eşofmanları bu gruba giren ürünler arasındadır. Yine de bir çok kişinin aklına terlemek zayıflatır mı sorusu geliyor. Buna yanıt arayacağımız bu yazımızda terlemenin faydaları, terleyerek zayıflamanın olası zararları ve yan etkilerini inceleyerek kilo vermek isteyen okurlarımıza sağlıklı zayıflama konusunda önemli bir takım bilgiler vereceğiz.

Terlemek neden olur?

Vücudumuzun terlemeye muhakkak ihtiyacı vardır. Bizler terlerken bunun metabolizmaya 2 yönlü bir faydası oluyor. Bunlardan ilki terlemeye neden olan şey, yani vücut ısısının yükselmesi terleme sayesinde düşüyor. Yani bir tür serinletici etki oluşturuyor. Terleme yeteneğimiz olmasa vücudun sağlıklı bir biçimde faaliyetlerini sürdürebilmesine olanak sağlayan 36-40 santigrat derece arasındaki ısıyı en ufak bir egzersizde veya sıcak havada dahi aşar ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürmekte zorlanan bir organizmaya sahip olurduk. Terleme olayının bizlere ikinci bir katkısı ise terleme esnasında vücutta biriken zararlı toksinlerin vücut dışına atılmasıdır. bu toksinler hücrelerin enerji üretimi sırasında ortaya çıkan bir takım zararlı kimyasallar ve metabolizma artıklarıdır. Bunların kan yoluyla böbreklere taşınması yerine vücudun en yakın dış yüzeyinden ter kanalları sayesinde atılması, metabolizmanın kan dolaşımını atık madde boşaltma yerine oksijen ve besin taşıma faaliyetleri için kullanması avantajını doğurmaktadır. Terlemek kısa bir ifadeyle vücut için bir nimettir. Tabi burada doğal yollarla gerçekleşen terleme eylemini kastediyoruz.

TERLEMEK ZAYIFLATIR MI?

Terleme sırasında vücudumuzun bir miktar ısısının düştüğünü söylemiştik. Günümüzde plastik ve polikarbon materyalden yapılan bir takım giysiler, vücudun terleme esnasında dış ortamla ilişkisini kesmekte ve bundan dolayı da terlemenin bir sonucu olması gereken serinleme işlevi yerine gelmemektedir. Bu durumda serinleyemeyen vücudumuz ter salgılarını daha fazla harekete geçirerek daha fazla ter üretimine neden olmaktadır. Peki bu plastik materyallerin vücut ısısını yükseltmesinin zayıflama ile ne alakası var?

Önerilen İçerik :   Online Terapi: Dijital Çağda Yardımın Yeni Yolu

Buradaki cevap, yükselen vücut ısısı neticesinde daha fazla kalori harcanmasıdır. Bu kaloriler hem ter bezlerinin daha yoğun çalışması, hem de toksinleri cilt yüzeyi kanalıyla atamayan bünyenin kan dolaşımını hızlandırarak toksin atımını böbrekler kanalıyla yapmaya çalışmasıdır. Bu etkinin benzerini sauna ortamında yüksek nem nedeniyle cilt gözenekleri kapanan kişilerde de görebiliriz. Özellikle siklet üzerine mücadele yapılan güreş, boks gibi sporlarda sauna veya terleme önleyici aparatlarla kısa sürede kilo kaybetme çabaları oldukça fazla rastlanılan bir durumdur. Burada hem vücudun aşırı terlemesi nedeniyle ciddi bir sıvı kaybı oluşmakta hem de vücudun ısısı yükseldiği için daha fazla kalori tüketimine (yağ yakımı) şahit olunmaktadır.

TERLEMEK KİLO VERDİRİR Mİ?

Kısacası terlemek zayıflatıyor. En azından kaybedilen vücut sıvısı nedeniyle ani kilo kaybı yaratıyor. Ancak verilen kiloların önemli bir kısmı geçici olduğu için vücut bunu ilk fırsatta geri alacaktır. 30 dakikalık bir sauna terleme seansında vücudumuz neredeyse 10 kilometre koşuya eşdeğer bir terleme performansı sergilemektedir. Tabi burada kan dolaşımına yüklenileceği için kalbe aşırı bir yük binmektedir. Diğer taraftan da bedenimiz aşırı ısı birikimi ile mücadele edeceği için bağışıklık sistemi yorulacaktır. Terlemenin belirli bir düzeye kadarı kesinlikle sağlık açısından faydalıdır. Ancak aşırı terleme zararlı olabilmektedir. Hele bir de vücut ısısını yükseltmek amacıyla terleme önleyici eşofmanlar veya terleme eşofmanı kullanılırsa bu terleme eşofmanı faydaları, zararlarından daha az olabilmektedir.

Kısacası terleyerek zayıflama yolunu seçtiyseniz vücudunuzun ısısını yapay yollardan yükselten terleme eşofmanları yerine pamuklu doğal kumaştan yapılmış ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak kısa süreli ve yoğun olmayan bir zayıflama kürü uygulayacaksanız bu durumda terleme eşofmanı kullananlar için pek te büyük bir riskten söz edemeyiz. Karar sizin. İster terleyerek zayıflayın isterseniz de terlemeyi engelleyerek….

Önerilen İçerik :   Kabızlığa Ne İyi Gelir?

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir