Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle indeksi, kişinin boyu ile kilosunun doğru orantılı olup olmadığını gösteren bir hesaplama türüdür.

Yukarıda bulunan tabloda kilonuz ile boyunuzun kesiştiği noktadan, kilonuzun ideal olduğunu ya da olmadığını anlayabilirsiniz. Vücut kitle indeksine göre olmanız gereken kilonun altında veya üstünde çıktığınızda, sağlıklı bir şekilde kilo vermenin ya da almanın yollarını araştırmalı ki, ideal kiloya ulaşıldığında bu kiloyu uzun vadede koruyabilme olanağınız olsun.

Vücut kitle indeksi hesaplanırken, kilonuzu boyunuzun uzunluğunun karesine bölmelisiniz. Sonuçta çıkan rakamı beden kitle indeksinde bulunan aralıklara göre değerlendirerek durumunuzdan haberdar olursunuz. Vücut kitle indeksinde zayıf, normal, fazla kilolu, birinci sınıf şişman ve ikinci sınıf şişman, aşırı şişman  gibi sınıflandırmalar vardır. Her sınıfında kendine ait değerleri bulunur.

  • Zayıf: Vücut kitle indeksiniz 0 – 18.4 değerinde ise kilonuz boyunuza göre az demektir. Zayıf kategorisinde değerlendirilirsiniz. Düzenli ve dengeli beslenme programlarıyla ideal kilonuza ulaşmalısınız. Çünkü zayıflık, bazı hastalıklar için risk faktörüdür.
  • Normal: Vücut kitle indeksinin 18.25- 24.9 değerleri arasında ise ideal bir kiloya sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Günlük yapılacak olan fiziksel aktivitelerle birlikte dengeli beslenme ile kilonuzu koruyabilirsiniz.
  • Fazla Kilolu: 25.0-29.9 değerleri kişinin kilosunun fazla olduğuna işaret eder. Pek çok hastalığa davetiye çıkaran fazla kilolar, obeziteye de sebep olan bir faktördür.
  • Birinci Derece Şişman: Vücut kitle indeksiniz 30.0-34.9 değerleri arasında ise kilonuzun boyunuza göre oldukça fazla olduğunun göstergesidir. Hipertansiyon, kalp hastalıkları ve daha birçok kronik hastalıklarda da şişmanlık çok büyük bir etki olarak karşımıza çıkar. Böyle bir durumda mutlaka bir uzman doktor gözetiminde kilo verilmeye çalışılmalıdır.
  • İkinci Derece Şişman: 0-44.9 değerlerinde vücut kitle indeksine sahip kişilerin,hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir yaşama kavuşmak adına mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidip, destek almalılardır.
  • Aşırı Şişman: 45.0 ve üstü değerlere sahip bir insan aşırı şişman sınıfında yer alır. Bu grupta bulunan tüm kişilerin acilen bir diyetisyen kontrolünde kilo vermeye başlaması şarttır.
Önerilen İçerik :   Dermovate Krem Nedir, Nasıl Kullanılır, Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir