Doğal Kan Sulandırıcı Önerileri

Kanın pıhtılaşması, insan vücudunun normal ve gerekli bir işlevidir. Bununla birlikte, bazen, ciddi tıbbi durumlara yol açan arızalanabilir. Bir tür kalp veya damar hastalığınız varsa veya beyninize giden kan akışınız zayıfsa, doktor kan sulandırıcı almanızı önerebilir. Kan sulandırıcılar atardamar ve toplardamarlarda kan pıhtılarının oluşumunu azaltarak kalp krizi ve felç riskini azaltır. Kan pıhtılarının oluşumu çok tehlikeli bir durumdur, çünkü kalp ve beyin gibi kritik vücut organlarına kan akışını engellerler. Kan incelticiler, trombosit olarak bilinen kan hücrelerinin pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur. Ancak ciddi bir yaralanma durumunda aşırı kanamaya veya kan kaybına yol açabileceğinden kan sulandırıcı kullanmak başlı başına riskli olabilir. Bu nedenle suni kan sulandırıcı ilaçlar almak yerine vücutta doğal bir kan inceltme sürecini başlatmanız önerilir. Herhangi bir kimyasal madde veya ilaç kullanmadan kanın doğal olarak incelmesine yardımcı olabilecek bazı kan inceltici gıdalar önermektedir.

Zerdeçal

Zerdeçal, çeşitli sağlık yararları ile bilinen asırlık bir ilaçtır. Kurkumin olarak bilinen, anti-inflamatuar özelliklere sahip sarı renkli aktif bir madde içerir ve doğal bir kan sulandırıcı veya antikoagülan olarak çalışır. Ayurveda’daki araştırmalar, günlük bir miktar zerdeçal almanın kanın pıhtılaşma önleyici durumunu korumaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Zencefil

Zencefil başka bir anti-inflamatuar ve doğal kan incelticidir. Kolesterol seviyelerini düşürür ve salisilat adı verilen doğal bir asit içerir. Aspirin (salisilatın sentetik bir türevi olan) gibi çalışır. Sadece ayurvedada değil, modern bilimde de zencefilin doğal bir kan sulandırıcı olduğu kanıtlanmıştır.

Doğal Kan Sulandırıcı Önerileri
Doğal Kan Sulandırıcı Önerileri

Sarımsak

Sarımsak, tıbbi özellikleri ve sağlık yararları ile ünlüdür. Biyolojik olarak aktif bir bileşik olan Allisin içerir. Kalp hastalığı, soğuk algınlığı enfeksiyonları ve belirli kanser türleri dahil olmak üzere çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılır. Ayurveda’da yapılan birkaç çalışma, sarımsak alımının kan kolesterol ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde düşürebileceğini ve plak oluşumu ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini öne sürüyor. Ayrıca kan pıhtılarının oluşumunu da engeller. Sarımsak, kan damarlarını ve kalbi serbest oksijen radikallerinin zararlı etkilerinden koruyan güçlü bir antioksidandır.

Önerilen İçerik :   Telsiz Ortodonti Tedavisi

Karabiber

Karabiber, doğal kan incelmesine yardımcı olan yüksek düzeyde Salisilat içerir. Ayrıca aspirin gibi çalışır. Karabiberi sınırlı miktarda tüketmek veya yemeklerde baharat olarak kullanmak kan basıncını düşürmeye ve dolaşımı artırmaya yardımcı olabilir.

Tarçın

Tarçın, kumarin olarak bilinen bir bileşik içerir. Güçlü bir kan sulandırıcı ajandır. Modern bir bilim ilacı olan Warfarin de kumarinden elde edilir. Ancak uzun süre yüksek dozda tarçın tüketmek karaciğere zarar verebilir. Bu nedenle diyetinize sadece az miktarda tarçın almanız tavsiye edilir.

Bu malzemeleri diyetinize eklemek kanınızın incelmesine yardımcı olacaktır. Ancak fiziksel aktivite yapmak önemlidir. Daha sağlıklı olmak için uzun yürüyüşler yapın ve düzenli olarak yoga yapın. Pranayama ve meditasyon zihinsel sağlık için şiddetle tavsiye edilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir