Hamileliğin Kesin Belirtileri Nelerdir

Hamileliğin Kesin Belirtileri, Daha önce hamileliğin kendiniz tarafından değerlendirebileceğiniz belirtilerini anlatmıştık. Çoğu anne adayı için bu belirtiler zaten heyecan duyması için bile yeterlidir. Peki bu belirtilerden sonra kesin olarak da bunu öğrenmek istemiyor musunuz? Cevabınız “evet” ise işte size Gebeliğin Kesin Belirtileri.

Kan testi yaptırdığınız zaman hamile olup olmadığınızı büyük bir ihtimalle anlayabiliyorsunuz. Fakat gebeliğin sorunlumu normal mi olduğunu anlamak için doktorlar tarafından ilk bakılan şey bebeğin kalp atışlarının duyulmasıdır. Bu süreç içinde bebek ultrasonda da görülebilir. Bu durumda artık doktorunuz tarafından kesin olarak hamile (Hamilelik)  olduğunuz onaylanacaktır.

Hamileliğin Kesin Belirtileri Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hamile olduğunuzu evde kendiniz test ile öğrendiyseniz doktor tarafından kesinleşinceye kadar aşağıdaki maddelere özen gösterin.

  • Hamilelik de Beslenmenize dikkat edin.
  • Alkol ve sigara kullanıyorsanız derhal bırakın.
  • Doktorunuza sormadan hiçbir ilaç içmeyin.
  • Çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. En fazla günde 1 fincan ile kendinizi sınırlayın.
  • Evde herhangi bir havyan varsa, onlardan geçebilecek enfeksiyonlara karşı mesafeli davranın.
  • Hamileliğe karar verdiğinizde almaya başladığınız folik asitin kullanımına devam edin.

Beklenen âdetin başlamaması

Adetinizin niteliklerinin diğer aylara göre normalden farklı olması (yani adet miktarın, adet görme zamanının ve benzeri belirtilerin farklı olması)

Hamilelik Göğüslerinizde  dolgunluk, hassasiyet, meme ucunuzda koyulaşma ve meme başında oluşan karıncalanma hissi

Karnınızın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen de hassasiyet hissi

Bulantı ve  kusma

Yorgunluk, eskiye göre uykuya eğilim ve  baş dönmesi

Sık  bir şekilde idrara çıkma

Vajina salgılarının artması

Bu belirtiler  gebeliğin habercisi olabilir. Ve bu belirtilere sahipseniz hemen bir doktora gitmelisiniz. Ancak Kesin bir gebelik tanısı tabiki doktora gitmeden veya test yaptırmadan belli olmaz, zira başka durumlara bağlı olarak da bu belirtiler ortaya çıkabilirler. Kesin bir tanı için mutlaka gebelik testi yaptırılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir.

Önerilen İçerik :   Biberon
27 Ekim 2023

Biberon

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir