En Hızlı Öksürük Kesici Gıdalar

Evde yapılan tedaviler, doğal soğuk algınlığı ilaçlarından bir dizi rahatsızlık üzerinde etkili olabilir. Öksürükler, tezgah üstü rahatlama yardımı olmadan da tedavi edilebilir ve muhtemelen dolabınızın arkasında sahip olacağınız bazı ilaçlar. Öksürmek, ciğerlerinizi korumak için gereken bir reflekstir. Öksürdüğünüzde, kuru ve tahriş olmuş bir boğazınız, üst solunum yolu enfeksiyonunuz (ÜSYE) veya göğüs enfeksiyonunuz olabilir. Öksürük refleksini azaltmak her zaman sağlık açısından en iyi yararınıza olmayabilir, ancak öksürük yorucudur ve birçok insan uyumalarına yardımcı olmak için sadece bir gecede olsa bir rahatlama dönemi ister.

Doğal Öksürük İlaçları

Bal

Hepimiz balın tahriş olmuş boğazları yatıştırmak için harika bir iş çıkardığını duyduk – orada en iyi bilinen tedavilerden biri. Ancak yeni araştırma balın “üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarının iyileştirilmesi için olağan bakımdan daha üstün” olduğunu söyledi. Araştırmacılar, bal tüketmenin antibiyotikler ve öksürük şurupları ile etkilerini karşılaştıran çalışmaları analiz ederek öksürük semptomları üzerindeki etkisini, öksürüğün şiddeti, sıklığı ve semptomların devam ettiği süreyi inceledi. Balın semptomları azaltmada önemli ölçüde daha büyük bir etkiye sahip olduğunu buldular – özellikle de öksürüğün şiddeti ve öksürüğün sıklığı söz konusu olduğunda – balın hem daha üstün hem de daha ucuz bir tedavi olduğunu ortaya koydu.

En Hızlı Öksürük Kesici Gıdalar
En Hızlı Öksürük Kesici Gıdalar

Sarımsak

Sarımsaktaki birincil biyolojik olarak aktif bileşenin (allisin), her ikisi de sıklıkla öksürük şeklinde ortaya çıkabilen vücuttaki iltihaplanmayı azaltmak ve oksidatif stresi azaltmak söz konusu olduğunda son derece yararlı olduğu bulunmuştur. Sarımsakları ezdiğimiz veya dilimlediğimiz zaman, alliinaz adı verilen ve birkaç dakika bekletildiğinde sarımsağın tıbbi özelliklerini daha da artırabilen bir enzimi aktive eder. Birkaç çalışma, sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahip olduğunu göstermiştir ve bir klinik deney 12 hafta boyunca katılımcılarının yarısına plasebo hapı ve diğer yarısına sarımsak kapsülü vererek bunu test etti. Plasebo alan grupta 65 katılımcı soğuk algınlığından muzdaripken, sarımsak kapsülü alan grupta sadece 24 kişi soğuk algınlığı semptomları bildirdi.

Önerilen İçerik :   Homeopati Nedir Ne İşe Yarar?

Zencefil

Yüzyıllar boyunca zencefil, kalp hastalıklarından yaygın öksürüğe kadar her şey için bir çare olarak selamladı. Bu baharatın, vücudun toksinleri salmasına ve temizlemesine yardımcı olan çok sayıda güçlü antioksidan, anti-inflamatuar ve antiviral faydaları var. Yayınlanan bir araştırma taze zencefilin hücrelerimizi vücudumuzdaki iltihap, enfeksiyon ve travma bölgelerine doğru hareket etmeye teşvik ederek öksürük veya soğuk algınlığından kurtulmamıza yardımcı olabileceğini gösterdi. Ayrıca çalışma, zencefilin virüslerin solunum yollarımıza yapışmasını önlemede ve ilk etapta öksürüğü durdurmada etkili olduğunu gösterdi. Bu çareden yararlanmak için zencefil tüketmenin en popüler yollarından biri onu çayda içmektir. Çaydan çıkan buhar solunum yollarını gevşetmeye yardımcı olabileceğinden ve sıcak sıvılar boğazı yatıştırmaya ve sizi nemli tutmaya yardımcı olacağından, bu özellikle öksürük ile mücadele edenlere kesinlikle tavsiye edilir.

Kekik

Kekik antibakteriyel, mantar önleyici ve balgam söktürücü (vücudu fazla mukustan arındıran) özelliklere sahiptir. Bir çalışma kekik otu ve sarmaşık yaprakları içeren sıvı bir özütün, üretken öksürüğü olan akut bronşitten muzdarip bir grup yetişkinde öksürük nöbetlerini azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Kekik, ÜSYE tedavisinde bitkisel bir ilaç olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Antitussif, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip terpenler, timol ve karvakrol içerir. Öksürüğünüzü hafifletmeye yardımcı olabilecek bir çay yapmak için kekik yapraklarını 15-20 dakika sıcak suda bekletmeyi deneyin.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir