Anadolu Yakası’ndaki En Hijyenik Özel Diyaliz Merkezleri

Diyaliz aleti, böbrek yetmezliği olan hastalarının tedavisinde kullanılan bir alettir. Hastalık nedeniyle böbreklerinin işlevini kaybeden kişiler diyaliz tedavisi sayesinde kanda artan toksin maddeler kandan temizlenir. Böylece böbrek hastalığının vücuda getirdiği yan etkilerin çoğu azalmış olur. Diyalizin bu olumlu etkilerinin yanında yanlış yöntemlerle tedavi edilmesi sonucunda kötü sonuçlara da yol açabilir. Çünkü diyaliz tedavisinde tamamen hastanın kanı çıkarılır ve temizlenir. Daha sonra temiz kan tekrar vücuda aktarılır. Bu süreç içerisinde herhangi bir yanlışlık yapıldığı zaman ya da işlem hijyenik yapılmazsa kişinin enfeksiyon kapma ihtimali yükselir. Bu nedenle diyaliz için hijyenik bir merkez bulmak son derece önemlidir.

Böbrek Hastalığı Nasıl Gelişir?

Böbrek hastalığının gelişmesinde çok fazla etmen vardır. Bu etmenler tek başına ya da birden fazla olabilir. Bunun yanında hastalıklar da böbrek yetmezliğinin nedeni olabilir. Bazı insanlarda doğuştan gelen bir böbrek yetmezliği de mevcuttur. Genelde doğuştan gelen böbrek yetmezliklerinde böbrek nakli gerekir. Böbrek naklinde ise böbreklerin ve kan değerlerinin tamamen uyuşması gerekir. Fakat bu süreç içerisinde böbrek normal işlevini yerine getiremediği için kişiler diyaliz tedavisi görmektedir. Bunun dışında böbrek hastalığının gelişmesinde farklı etmenler de bulunmaktadır. Sık sık alkol tüketmek, sigara içmek, yetersiz ve dengesiz beslenmek, su tüketmek yerine şekerli içecekleri tüketmek bir süre sonra böbreklerin fonksiyonlarında azalmalara yol açacaktır. Fakat bu azalmalar ilk seferde kendisini belli etmez. Yani böbrek yetmezliği ileriki evrelerde kendisini belli etmeye başlayan bir hastalıktır. Bu nedenle böbrek hastalığında erken teşhis biraz zor olabilir. Genel olarak düzenli kontrole giden birinin erken evrede teşhisi konulabilir. Bu durumda ise farklı tedavi yöntemleri ile hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Geç evrede eğer böbrek hastalığı tespit edildiyse bu durumda etkili olabilecek en iyi tedavi yöntemi diyaliz olacaktır.

Önerilen İçerik :   Sağlık Alanında Tercüme Hizmeti Almak

Diyaliz Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Diyaliz tedavisi ile kişiler normal böbrek fonksiyonu çalışırmış gibi hatalarına devam edebilirler. Fakat tedavi sürecinde yeniden kötü beslenme, alkol tüketiminde sıklık, sigara tüketimi ya da az su tüketimi gibi durumlar olursa hem tedavi yeterli olmayacaktır hem de hastalığın önlenmesi mümkün olmayacaktır. Bu sebeple diyaliz tedavisi gören kişinin mutlaka sağlıklı ve düzenli bir beslenme tarzına geçmesi gerekir. Özellikle bu süreç içerisinde kırmızı meyveler içerisinde yer antioksidanları sıklıkla tüketmek önemlidir. Bununla birlikte şekerli içeceklerden de uzak durmak önemlidir. Şekerli içecekler böbreklerde ekstra bir yük oluşmasına neden olur. Diyalizin yapılmadığı günlerde böbreklerde süzülemeyen şeker miktarı kanda çok yükselir. Bu durum da bir süre sonra kişide diyabete yol açacaktır. Bu nedenle diyaliz sürecinde doktorun verdiği diyaliz için diyet listesine uyum sağlamak oldukça önemlidir.

Diyaliz Merkezlerine Neden Önem Verilmelidir?

Anadolu yakası özel diyaliz merkezleri arasında kişilerin kendine en iyi gelen merkezi seçmesi oldukça önemlidir. Çünkü böbrek hastalığı sadece fiziksel olarak etki eden bir hastalık değildir. Böbrek hastalığı psikolojik olarak da hastayı olumsuz bir sürece sokar. Bu nedenle diyaliz merkezinde yer alan uzman doktorlar ve profesyonel ekibin bu konuda oldukça uzmanlaşmış olması ve hastalara mental olarak destek olmaları çok önemlidir. Pek çok böbrek hastası diyaliz sırasında stres yapar ya da diyalize düzenli bir şekilde gelmek istemez. Bu durumda da doktor olaya müdahale olmalıdır ve kendini kötü hisseden hastayı diyaliz konusunda detaylı bilgiyi iletmelidir. Aynı zamanda linkteki diyaliz merkezleri son derece hijyenik çalışır.

 

 

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir