Online Terapi

Günümüzde iş toplantıları, eğitimler, spor faaliyetleri gibi hayatımıza büyük bir yer tutan pek çok şey sanal ortama geçiş yaptı. Peki ya terapi? Online terapi de sanal ortama geçiş yapan önemli hususlardan biridir. Geleneksel terapiye kıyasla, yine alanında uzman kişiler tarafından video ve telefon seansları yoluyla sağlanan terapinin yanı sıra gerçek zamanlı ve eşzamansız sohbet seçeneklerine sahip uygulamalar ile sağlanabilir hale geldi.

Online terapinin popülaritesi ve genel halk tarafından kullanımı, akıllı telefonların yaygınlaşması ve birçok sağlık hizmetinin çevrimiçi ortamlara kaymasına neden olan COVID-19 salgını ile katlanarak arttı. Normale döndürmeye çalıştığımız hayatımızda da, bu online geçişler yerini korur hale geldi. Pandemiden önce terapilerin çoğu yüz yüze yapılıyordu, ancak online bir terapi seansı daha önemli bir bileşen haline geliyor.

Online Terapinin Faydaları Nelerdir?

  • Kolaylık. Çevrimiçi terapi, hızlı bir İnternet bağlantınızın olduğu her yerden yardıma erişebileceğiniz anlamına gelir. Randevulara gitmek, trafikle mücadele etmek veya toplu taşımayla uğraşmak, park etmek, bekleme odasında oturmak, çocuk bakımı için ödeme yapmak veya işten izin almak için zaman ve para harcamanıza gerek yok. İnsanların yüz yüze terapi aramasının önündeki engellerin çoğu, çevrimiçi terapinin rahatlığı ile ortadan kalkar.

 

  • Konfor ve güvenlik. Kendi evinizin rahatlığında ve güvenliğinde online terapi seansına katılmak, genellikle kendinizi açmanıza, daha savunmasız olmanıza ve bir terapi seansı sırasında ortaya çıkabilecek zor duygularla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Hareketlilik sorunlarınız, kronik hastalığınız veya örneğin agorafobi veya sosyal kaygı bozukluğu gibi evden çıkmanızı zorlaştırabilecek bir durumunuz varsa, online terapi ideal çözüm olabilir.

 

  • Seçim. Online bir şekilde, uzak bir bölgede yaşıyor olsanız bile nitelikli bir terapiste ulaşabilirsiniz. Nerede yaşarsanız yaşayın, çevrimiçi olarak daha fazla uzman seçimi, aynı zamanda, özel sorununuzla ilgilenen deneyime sahip bir terapist bulma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Dünyanın öbür ucundan bir terapist seçme imkanınız bile olur. Artan seçenekle birlikte online terapinin bir başka önemli faydası daha bulunur. En doğru terapisti bulana kadar kolaylıkla deneme imkanınız olur.
Önerilen İçerik :   LAZERLE BÖBREK TAŞI KIRMA

 

  • İletişim kolaylığı. Haftada sadece bir saat bir terapistle görüştüğünüzde, geçen hafta içinde yaşadığınız her şeyi hatırlamak bazen zor olabilir. Canlı seanslar arasında terapistinize e-posta veya mesaj gönderebilmek, duygularınızı ve sorunlarınızı ortaya çıktıkça gerçek zamanlı olarak dile getirmenizi sağlar. Bazı online terapi hizmetlerinin mesajlaşma yönü, ilerlemenizi takip etmek ve herhangi bir aksiliği izlemek için de yararlı olabilir. Bahsedildiği gibi, bir terapistle görüşmek için zaman ayırmak, çözülmesi en zor lojistik zorluk olabilir. Online terapi, sohbeti hafta boyunca sürekli hale getirir. Özellikle zor bir gün geçiriyorsanız, kısa bir süre sonra terapistinizden bazı hızlı tavsiyeler, açıklayıcı sorular, düşüncenizi yeniden çerçevelendirme yolları veya önerilen çözümler hakkında bilgi alırsınız. Bir rutini sürdürmekten hoşlanıyorsanız, terapistinizle haftalık canlı bir video seansı planlamak, programa uymanıza yardımcı olur.
  • Doğru terapistle eşleştirmek, terapinizin başarısı için çok önemlidir. Bir birey olarak karşılaştığınız zorluklar, ruh sağlığınızın ötesine, yaşam tarzınıza veya kariyerinize kadar uzanır. Doğru seçeceğiniz bir terapist, birçok ruh sağlığı teşhisi ve yaşam senaryosunda çözümler sağlama konusunda deneyimli olmalıdır ve size en uygun çözümleri sunmalıdır.

 

  • Birçok insan, akıl sağlığı sorunları için tedavi görme konusunda hâlâ bir damgalanma hissediyor. Anonim olarak online tedavi almak, şahsen bir terapisti ziyaret etmekten daha kolaydır. Online bir terapi seansında, tanıdık birinin sizi göreceği gibi bir endişeye kapılmanız mümkün değildir.

 

 

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir