Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları

Kuşburnu çekirdek yağının faydaları, genel sağlığınız için de iyi olduğu düşünüldüğünden cilt bakımının ötesine geçer. Rosa canina’nın kalça ve tohumlarından elde edilir. Esansiyel yağ asitleri ve A, C ve E vitaminleri ile yüklüdür ve çeşitli faydalar sunar. Erken yaşlanma belirtilerini önleyebilir ve çatlakları azaltabilir. Bu yazıda kuşburnu yağının faydaları, nasıl kullanılacağı ve yan etkileri anlatılmaktadır.

Kuşburnu Yağı Neye İyi Gelir?

Yağda bulunan vitaminler, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar olarak işlev görür. Ve yağdaki esansiyel yağ asitleri, yani oleik, linoleik, palmitik ve gama linoleik asitler cilt tarafından emilir ve prostaglandinlere dönüştürülür. Bu bileşikler, dokuların ve hücre zarlarının yenilenmesinde rol oynar. Yağ ayrıca cilt sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. Yağın yağlı bir kokusu vardır (çoğu yağ gibi) ve E vitamini ile karıştırıldığında iki yıla kadar kalıcıdır. Evet, şimdi ayrıntılara giriyoruz.

Akne ile Savaşır ve Yüz Cildini İyileştirir

Uzmanlara göre sivilce, yetersiz beslenmiş cildin bir göstergesi olabilir. Kuşburnu yağı, cildi temel besinlerle güçlendiren ve sağlığını iyileştiren güçlü besinler içerir. Yetersiz beslenmiş cilt ayrıca akneye yol açabilen aşırı yağ salgılama eğilimindedir. Kuşburnu yağı bunu engeller. Ayrıca gözeneklerin açılmasına (kuşburnu yağı komedojenik değildir) ve sivilcelerin önlenmesine yardımcı olur. Sabahları banyodan en az 15 dakika önce yağı bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Her zamanki gibi yıkayın.

Kuru ciltle savaşmak için yağı nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz . Ancak cildinizin yağlı görünmesine neden olabileceğinden (bu pek mümkün olmasa da), yatmadan en az 20 dakika önce pamuklu bir bezle uygulayın. Uyumadan önce, fazla yağı pamuklu bir bezle alın. Ek olarak, kuşburnu yağını harika nemlendirme özelliklerine sahip, çok sevilen bir cilt bakım maddesi olan hyaluronik asitle karıştırabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Psikolog ve Hayatımızdaki Önemi
Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları
Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları

Yaşlanma Karşıtı Özelliği Vardır

A ve C vitaminleri, kollajen üretimini uyarmaktadır ve yaşlanma karşıtı faydalar sunmaktadır. Kırışıklıkları (özellikle göz çevresinde) ve ince çizgileri azaltmaktadır. Yağ ayrıca cildi gençleştirici özelliklere sahip olan likopen içermektedir. Yüzünüzde kimyasal kullanmaktan kaçınmak isterseniz kuşburnu çekirdek yağı iyi bir seçenek olabilir. Siyah noktaları tedavi ettiği de bilinir.

Cildin Aydınlanmasına Yardımcı Olur

Kuşburnu yağı cilt tonunuzu açmak için kullanılabilir. Özellikle siyah noktaları tedavi etmek için faydalı olduğu için, ten renginizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yağın büzücü özellikleri gözeneklerinizi sıkılaştırır ve ayrıca cildinizin parlamasına yardımcı olur. İki ila üç damla kuşburnu yağını bir damla hindistancevizi yağı ile karıştırıp cildinize masaj yapabilirsiniz. Bu yöntem ayrıca göz altı morluklarını gidermeye de yardımcı olabilir.

Çeşitli Cilt Hastalıklarının Tedavisine Yardımcı Olur

Kuşburnu yağı, egzamanın neden olduğu iltihap ve ağrıyı tedavi etmeye yardımcı olan iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Ayrıca cildi nemlendirir ve kurumasını önler – bu da egzama hastalarının karşılaştığı başka bir sorundur. Yağda bulunan A ve C vitaminleri de cildin elastikiyetini geri kazandırır. Etkilenen bölgeleri suyla temizlemeniz yeterlidir. Temiz, yumuşak bir bezle kurulayın ve cilde üç damla kuşburnu yağı uygulayın. Doğal olarak kurumasına izin verin. Banyo yapmadan önce günde bir kez tekrarlayın.

Yanık ve Çürüklerin İyileşmesine Yardımcı Olur

Kuşburnu yağının yenileyici ve antioksidan etkileri sayesinde yanık ve morlukların iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Esansiyel yağ asitlerinin varlığı da yara izini önleyebilir. Kuşburnu yağı uygulamasının da keloid yara izlerini tedavi ettiği ve yara iyileşmesini hızlandırdığı bulunmuştur.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir