Ablasyon Nedir?

Kateter ablasyonu olarak da bilinen ablasyon, kalpteki elektrik yollarını bloke ederek belirli anormal kalp ritmi tiplerini düzeltmeyi amaçlayan bir tedavidir. Kalbinizin anormal kalp ritmine. Bu tedavi, aşağıdaki özelliklere sahip skar dokusu oluşturur:

  • kalpteki anormal devreleri kırar
  • aritmileri tetikleyen kalp kası bölgelerini yok eder.

Aynı teknik kullanılarak bir ablasyon başlatılır. Elektrofizyoloji (EP) çalışması ve sıklıkla aynı zamanda gerçekleştirilir. EP çalışması, kalbinizde anormal kalp ritminize neden olabilecek fazladan elektrik yollarınızın olup olmadığını keşfedebilir.

Ablasyon Hemen İşe Yarar Mı?

Bir ablasyon genellikle hemen işe yaramaz ve işlemden sonra çarpıntı gibi devam eden bazı semptomlarınız olabilir. Yaklaşık 8 – 10 hafta sonra işe yarayıp yaramadığı belli olacaktır. Başarılı olursa, doktorunuz ilaçlarınızın bir kısmını durdurmayı tartışacaktır. Ablasyon ilk seferde işe yaramazsa ve semptomlarınız düzelmezse veya geri gelmezse, başka bir ablasyona ihtiyacınız olabilir veya başka tedaviler düşünebilirsiniz. Diğer seçenekleriniz hakkında konuşmak için doktorunuzla veya kliniğinizle iletişime geçmelisiniz.

Ablasyon Nedir?
Ablasyon Nedir?

Bir Ablasyon Sırasında Ne Beklemeliyim?

İşlem sırasında hissedebileceğiniz herhangi bir rahatsızlığı hafifletmek için size lokal anestezik ve sedasyon verilecektir. Bununla birlikte, işlem birkaç saat sürebilir, bu nedenle düz bir şekilde uzanmanız ve hareketsiz kalmanız gerekebileceği için yine de rahatsız edici bir deneyim olabilir.

  • İlk olarak, kasıklarınızdaki veya bileğinizdeki damarlarınızdan veya atardamarlarınızdan birine kateter adı verilen ince, esnek tüpler yerleştirilir. Kateterler yavaşça kalbinizdeki doğru konuma taşınır.
  • Halihazırda bir EP çalışması yapmadıysanız, kardiyoloğunuz bunu kalbinizin tam olarak problemin olduğu bölgesini belirlemek için yapacaktır.
  • Radyofrekans enerjisi veya dondurma daha sonra kalbinizin içinde anormal kalp ritmine neden olan etkilenen bölgeyi yok etmek için kullanılır. Bu işlem, kalbinizin o bölümündeki anormal elektriksel uyarıları engellemeye yardımcı olacaktır.
Önerilen İçerik :   Alkolden Tiksindirme Yolları - Alkol Bağımlılığına Doğal Çözümler

Ablasyon bittiğinde kateterler çıkarılır. Çıkarıldığında bilek veya kasık bölgesinden az miktarda kanama olabilir. Herhangi bir kanamayı durdurmak için bir hemşire veya doktor bölgeye kısa bir süre baskı yapacaktır. Biraz morarma görmeyi ve hassas hissetmeyi beklemelisiniz.

Ablasyon Yaptırmanın Herhangi Bir Riski Var Mı?

Bir ablasyon çok az miktarda risk içerir. Prosedüre onay vermeden önce doktorunuz tüm riskleri açıklayacaktır. Doktorunuz, yalnızca faydaların risklerden ağır bastığını düşünürse bu prosedürü yaptırmanızı önerecektir. Prosedür bazen kateterin yerleştirildiği yerde biraz kanamaya neden olabilir. Bir miktar morarma beklenir, ancak cilt altında hematom olarak bilinen küçük bir kan toplanması gelişebilir. Yara bölgesi çok kızarır ve şişerse, doktorunuzla iletişime geçin. Kalbin normal elektrik yollarında küçük bir hasar riski vardır. Böyle bir durumda, kalbinizin çok yavaş atmasını durdurmak için kalp pili takmanız gerekebilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir