Yoğurt Yemek Göbek Eritir mi ?

Yoğurt yemenin sağlık üzerindeki faydaları hemen hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Bu faydalarının yanında yoğurdun özellikle karın ve göbek yağlarından kurtulmak isteyenlerin tercih edebilecekleri oldukça etkili bir zayıflatan besin olduğunu bilim adamları ifade ediyorlar. Yoğurdun bol protein içermesi ve yaşam için gerekli önemli amino asitleri, vitaminleri ve mineralleri içeriğinde barındırmasından dolayı, bu değerli besinin zayıflama sırasında vücudun işlevlerini tam manasıyla sürdürerek sağlıklı bir biçimde zayıflama süreci yaşanmasına katkı sağlıyor. Yoğurt suyunun da kullanılabildiği yoğurt diyetlerinde göbek eritici ve karın yağlarını yakıcı etkisi de bilinen bir gerçektir. Hatta bu kapsamda yapılan araştırmalarda yoğurt zayıflatırmı sorusunun cevabı bilimsel olarak ispatlanıyor.

Göbek eritmek için bilhassa yağsız yoğurt tüketmek zayıflamak isteyenlere daha fazla yağ yaktırıyor. ABD de Tennessee Üniversitesi’nde yağsız yoğurt ile yapılan bir diyet programı araştırmasında özellikle düşük kalorili (1400 kaloriden daha az) diyet programı uygulayan kişilerin diyet programına yağsız yoğurt eklendi. Bu deneyin sonucunda günde 3 öğün yoğurtla beslenen obezite hastalarının diğer obez hastalara nazaran % 20-25 arasında daha hızlı zayıflama sağladığı görüldü. Bu arada yine aynı deney grubunda yoğurt yemeyenlere göre verilen kiloların % 60 oranında yağ yakımı ile gerçekleştiği ortaya çıkmıştır. Bu yakılan kiloların neredeyse 5 te 4 ünün göbek ve karın bölgesinde biriken yağ kitlelerinden olduğu da bu araştırmanın ilginç sonuçları arasında yer alıyor.
Bu araştırmanın ekip liderlerinden birisi olan Dr. Michael Zemel, diyet programı süresince normalde zayıflamanın 3-4 kilo arasında olması olduğu normal zayıflama programlarından daha iyi bir performansın yoğurt yiyenlerden geldiğini söylüyor. Yoğurt yiyenlerin aynı zayıflama diyet listelerini uygulayarak 7-8 kilo zayıflama sağladıklarına şahit olabilrsiniz. Diğer yandan yoğurt yiyerek zayıflama sağlandığında verilen kiloların kasları eritmeden olduğu da araştırmanın diğer ilginç sonuçlarından bir tanesi olarak ortaya konuluyor.

Önerilen İçerik :   Doğal Kilo Verme Yöntemleri

Bu arada Japonya’da yapılan araştırmalar da, yoğurdun nefes kokusunu giderdiğini, diş taşı ve diş eti iltihaplarını doğal yollardan önlediğini ortaya koydu. Altı hafta boyunca günde bir porsiyon yoğurt yiyenlerin yüzde 80’inde, nefes kokusuna yol açan hidrojen sülfit düzeyi azaldı.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir