Sarı Kantaron Çayı Faydaları

Ruh sağlığına faydaları olan sarı kantaron yüzyıllar boyu ruh sağlığına iyi gelmesi ile bilinir. Yıldız şeklinde çiçekleri olan sarı kantaron bitkisi vücuda ve ruha şifa vermektedir. Depresyon da iyi gelen sarı kantaron ruh sağlığını da korur.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Demlenir?

Kaynayan suyun içerisine ise 2 ve ya 3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron eklenir. Bu şekilde bitki çayı 10 dakika dinlendirilir. İyice demlenen bu çay süzülerek bir bardağa alınır. Hazırlanan çayın içine ise bal ve limon konulur. Çay bu şekilde tatlandırılır. Sarı kantaron çayı fazla demlenirse acı bir tat bırakabilir. Bu nedenle sarı kantaron çayının kısa süre demlenmesi gerekir. Demlendikten sonra ise çay rahat bir şekilde içilebilir.

Kantaron Çayı Günde Ne Kadar Tüketilmeli ?

Düzenli olarak 4-6 hafta boyunca günde 1 bardak tüketilmeli ve ardından 2 hafta ara verilmelidir.

Kantaron çayının faydaları nelerdir?

Ruh haline iyi gelir

Kantaron çayı uzun yıllar boyunca ruhsal, psikolojik sorunlara çözüm olarak antidepresan niteliğinde kullanılmıştır. Sinirleri yatıştırır, depresyona iyi gelir. Olaylara daha olumlu yönden bakmayı, hemen sinirlenmemeyi sağlar.

Cilde iyi gelir

Kantaron çayının hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede ciltte oluşmuş yara, yanık ya da sivilce izlerinin giderilmesinde büyük fayda sağlar. Aynı zamanda sivilce oluşumunu da önler.

İltihap gidericidir

Antiseptik özelliği sayesinde mikrop ve bakterilere karşı vücudu korur. Vücutta oluşan iltihapların daha hızlı giderilmesini sağlar.

Sindirim sistemini rahatlatır

Bağırsak ve mide problemlerinin tedavi sürecinde destekleyicidir. Karın ağrısı ve iştahsızlık gibi sorunların da önüne geçer.

Hormonları dengeler

Tiroit de dahil olmak üzere birçok hormon üzerinde dengeleyici etkisi vardır. Özellikle tiroid hastalarına önerilir. Menapoz döneminde hormonsal dengesizliklerden oluşan ağrıları gidermeye yardımcı olur.

Önerilen İçerik :   Sağlık Alanında Tercüme Hizmeti Almak

Adet sancılarını hafifletir

Kantaron çayını geceleri yatmadan önce içen kadınlar, adet dönemlerini daha sancısız geçirebilirler.

Ağrı kesicidir

Kantaron çayı doğal bir ağrı kesicidir. İçeriğinde bulunan antioksidan ve anti inflamatuar sayesinde eklem ağrılarını, kas ağrılarını, gut hastalığından kaynaklanan ağrıları gidermede etkilidir.

Mide Sağlığına iyi gelir.

Düzenli olarak tüketildiğinde hazmı kolaylaştırır ve mide sorunlarını önler. Ülser, gastrit gibi mide sorunlarına iyi gelir.

Kansere karşı savaşır

Kantaron çayı antioksidan, anti inflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde kansere karşı korur, kanserli hücrelerin büyüyüp çoğalmasını önler.

Solunum sistemini rahatlatır

Grip ve nezle gibi soğuk algınlıklarında boğazı rahatlatır, balgam söktürücüdür. Aynı zamanda bu hastalıklara yakalanmamak adına günde bir küçük fincanda kantaron çayı içebilirsiniz.

Baş ağrısını giderir

Ağrı kesici özellikleriyle bilinen kantaron çayından bir fincan içmek baş ağrısının geçmesine yardımcı olur.

 

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir