Sakinleşmek İçin Ne Yapılır?

Bunalmış hissediyor musun? Günleriniz stres ve endişe dolu mu? O halde, bu basit ve etkili gevşeme teknikleriyle sakinleşmek ve stresinizi hemen nasıl atacağınızı öğrenmeniz önemlidir.

Meditasyon Yapın

Bunun listenin başında olmasının iyi bir nedeni var. Meditasyon, düşüncelerimizi ve duygularımızı bağımsız, yargılayıcı olmayan bir şekilde gözlemlememizi sağlar. Günlük meditasyonun beynin nöral yollarını değiştirebileceğini ve sizi strese karşı daha dayanıklı hale getirebileceğini gösteriyor. Her gün 10 dakika kadar kısa bir süre meditasyon yapmak, stresinizi ve kaygınızı anında önemli ölçüde azaltabilir. Araştırmalar, meditasyonun sadece stresi azaltmakla kalmayıp, düzenli meditasyon uygulamasının kardiyovasküler hastalık riskini de en aza indirebileceği keşfedildi

Derin Nefes Alın

Nefes almak, öfke ve kaygıyı hızla azaltmak için bir numaralı ve en etkili tekniktir. Hemen nasıl rahatlayacağınızı öğrenmeye çalışırken nefes alma teknikleri inanılmaz derecede faydalıdır. Bunu her yerde ve her zaman yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan 5 dakikanızı ayırıp nefesinize odaklanmak. Karnınızdan temiz ve soğuk havayı içinize çekin ve tüm gerginliğinizi serbest bırakarak sıcak havayı dışarı verin.

Sakinleşmek İçin Ne Yapılır
Sakinleşmek İçin Ne Yapılır

Farkındalık Pratiği Yapın

Stresi, kaygıyı ve korkuyu hemen azaltmak istiyorsanız, odağınızı olumsuz düşüncelerden uzaklaştırın ve dikkatinizi şimdiki ana getirin. Yaşadığınız anın farkına vararak, geçmişinizi düşünmek ya da geleceğiniz için endişelenmek yerine, şimdide saklı olan güzelliklerin farkına varabileceksiniz. Farkındalık şimdide yaşamanıza izin verir ki bu aslında sahip olduğumuz tek şeydir.

5 dakika ayırın ve farkındalıkla tek bir davranışa odaklanın. Duraklamanıza, yavaşlamanıza ve anın tadını çıkarmanıza izin verecektir. Bu nedenle, ne zaman çok stresliyseniz, hemen rahatlamak için duyularınıza odaklanın. Bu, nasıl rahatlayacağınızı öğrenmek için en iyi ipuçlarından biridir.

Müzik Dinleyin

Nasıl rahatlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız tek yapmanız gereken kulaklığınızı takmak ve en sevdiğiniz müziği dinlemek.  Uzmanlar, müziğin zihnimiz ve bedenimiz üzerinde anında sakinleştirici bir etkisi olabileceğini bulmuşlardır.

Önerilen İçerik :   Sağlıklı Oturmanın Sırları: Doğru Koltuk Seçimiyle Omurganızı Koruyun

Yapılan bir araştırmaya göre  “minimum 20 dakika müzik dinlemek” stres seviyenizi önemli ölçüde azaltabiliyor. Yapılan başka bir araştırma, müzik dinlemenin stresi azaltmada oldukça etkili olduğunu buldu. Araştırma, “Sonuçlar, yalnızca müzik dinlemenin öznel stres düzeylerini azaltmada etkili olduğunu ortaya koydu. En derin etkiler, müzik dinleme nedeni olarak ‘gevşeme’ belirtildiğinde, ardından öznel stres düzeylerinde düşüşler ve daha düşük kortizol konsantrasyonları ile birlikte bulundu. Ayrıca, en sevdiğiniz müziği dinlemek kaygınızı, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı da azaltabilir.

Hidroterapiyi Deneyin

Yüzünüze ve nabız noktalarınıza biraz soğuk su çarpmak, vücut ısınızı soğutmanıza ve kendinizi enerjik hissetmenize yardımcı olabilir. Bileklerinize soğuk su akıtmak veya buz koymak, ana arterler bileklerinizden geçerken hızla sakinleşmenize yardımcı olabilir.

Biraz Güneşlenin

Bir süreliğine evinizden veya ofisinizden dışarı çıkın ve sıcacık güneşi teninizde hissedin. Güneş ışığından gelen D vitamini ruh halinizi anında yükseltebilir.

Sakız Çiğneyin

Sakız,  stresi uzak tutmanıza, üretkenliğinizi ve ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir