Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa ne iyi gelir? Sorusu, birden fazla yanıta sahiptir. Çoğu zaman birkaç değişiklik ile bu sorun çözülebildiği gibi, bazı durumlarda tıbbi müdahale gerektirebilir. Bağırsakların çeşitli nedenlerle sağlıklı çalışamamasından kaynaklanan kabızlık problemi, haftada üçten az sayıda tuvalete gitmek olarak tanımlanabilmektedir. Kabızlık problemi yaşayan kişiler, bu problem sebebiyle şişlik, karın ağrısı, tuvalet yaparken zorlanma, sert dışkılama gibi belirtilerle karşılaşabilmektedir.

Kabızlık ciddi bir problem olmamakla birlikte, ani kabızlık durumları belirli önlem ve basit yöntemler ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Ancak kabızlığın kronik bir hale gelmesi durumunda kişiler hem daha büyük belirtilerle karşılaşabilmekte hem de bu kabızlığın giderilmesi daha zor bir hale gelebilmektedir.

Özellikle kronik yani uzun süreli kabızlık problemleri için kişilerin mutlaka doktor muayenesine gitmesi ve bunu vakit kaybetmeden yapması gerekmektedir. Bu süreçte kişiler özellikle ilaç tedavileri ile çözüme ulaşabilirken, basit kronik durumlar için doktor muayenesine ihtiyaç duyulabilmektedir. Doktor kontrolünde tedavi olmak, hem daha güvenli hem de daha kesin sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Kişilerin yaşam tarzı değişiklikleri, önlemler, çeşitli doğal yöntemler ve ilaç tedavisi ile kabızlıktan kurtulabilmesi mümkün olurken, özellikle kabızlığa iyi gelen şeyler arasında şunlar yer almaktadır;

 1. Tuvalete çıkma ihtiyacı hissedildiğinde tuvalete gitmek
 2. Sabah ılık su içmek
 3. Günlük diyete bol lifli ve probiyotikli besinler eklemek
 4. Düzenli olarak egzersiz yapmak
 5. Bitki çayları tüketmek
 6. Kabızlığa neden olan besinlerden uzak durarak kabızlığa iyi gelen besinlere yönelmek
 7. Müshil, dışkı yumuşatıcı ilaçlar
 8. Günlük en az 1.5 litre su tüketmek

Gibi yöntemler sayesinde kişilerin kabızlıktan en kısa sürede kurtularak sağlıklarına kavuşması mümkündür.

Kabızlık Acilen Nasıl Giderilir?

Kabızlık acilen nasıl giderilir? Sorusu, yaşadığı kabızlık probleminden bir an önce kurtulmak ve bu sayede kabızlığın neden olduğu rahatsız edici etkilerden kurtularak rahat bir nefes almak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir.

Önerilen İçerik :   Diş Teli Fiyatları

Kabızlığın en kısa sürede çözüme kavuşturulabilmesi için etkili olan pek çok yöntem bulunurken, sağlıklı beslenme ve bitki çayları ile birlikte kabızlığı giderebilmektedir. Özellikle kişilerin kısa bir sürede tuvaletinin gelmesini sağlayan çeşitli yiyecekler tüketilerek de en kısa sürede kabızlıktan kurtulabilmek mümkündür.

Stres, yanlış beslenme, hareketsizlik gibi daha birçok nedene bağlı olarak görülebilen ve en yaygın sindirim sistemi rahatsızlığı olan kabızlıktan en kısa sürede kurtulabilmek adına tüketebileceğiniz bazı doğal besinler ve içecekler şu şekilde sıralanabilir;

 1. Karahindiba Çayı
 2. Erik
 3. Tam Tahıllı Besinler
 4. Ekinezya Çayı
 5. Baklagiller
 6. Rezene Çayı
 7. Yoğurt
 8. Nane Çayı
 9. Armut
 10. Kayısı
 11. İncir
 12. Zencefil Çayı

Kabızlık Hangi Komplikasyonlara Neden Olur?

Kabızlığın kısa sürede sona ermemesi, yani uzun bir süre boyunca devam etmesi ve kişilerin de bu hususta hala bir doktora başvurmaması durumunda, kabızlık nedeniyle çeşitli hastalıklar oluşabilmekte, bu nedenle de asla kabızlığın ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Bazı önemli hastalıkların oluşmasına yol açabilen kabızlık hakkında kabızlık hangi komplikasyonlara neden olur? Sorusuna yanıt olarak; Özellikle uzun süreli ve müdahale edilmeyen kabızlık nedeniyle yaşanabilecek en önemli hastalıklardan biri basur olarak da bilinen hemoroid olmakta, rektum ve anüste bulunan toplardamarın şişmesi ve yangısı nedeniyle damarda kanama ve ağrı yapması durumu yaşanabilmektedir. çocuk göğüs hastalıkları

Yine anüste yaşanan yırtılma da kişilerin bu bölgede kaşıntı, ağrı ve kanama yaşamasına neden olabilmektedir. Bağırsak tıkaçları oluşması da son derece ciddi sorunlardan biri olarak, büyük ve katı dışkının atılamaması nedeniyle bu sorunla karşılaşmak mümkün olurken, son olarak zorlu dışkılama nedeniyle bağırsak dokusunun anüsten dışarı sarkması problemi de olası komplikasyonlar arasında yer almaktadır.

Kabızlık Nasıl Önlenir?

Yaşanan kabızlık problemini ortadan kaldırmanın yanı sıra kabızlığa neden olan etmenleri ortadan kaldırarak kabızlığı önlemek de son derece önemlidir. Özellikle kabızlığa sebebiyet veren en bariz neden olan dengesiz ve sağlıksız beslenmenin önlenerek bol miktarda lifli ve dengeli bir diyet oluşturmak, alınması gereken ilk önlemlerden biridir.

Önerilen İçerik :   İyot Eksikliği Nedenleri, Tedavisi ve Önlenmesi

Bunun yanı sıra günde mümkün oldukça 1 buçuk – 2 litre kadar su tüketilmesi, ve özellikle de sabah ilk olarak güne ılık bir su ile başlanması, kişilerde kabızlık oluşumunu engelleyen önlemlerden bir diğeridir.  Özellikle kabızlığa sebebiyet veren yiyecek ve içeceklerin tüketimini sınırlandırmak da oldukça önemlidir. Fiziki olarak alınması gereken en önemli önlem ise kişilerin mutlaka düzenli olarak egzersiz ya da yürüyüş yapması olmaktadır.

Kabızlık nasıl önlenir? Sorusuna yanıt arayan herkes için yukarıda yer alan önlemler geçerlidir. Bu önlemler, yalnızca kabızlığın meydana gelmemesini sağlamak adına değil, kişilerin yaşamış oldukları kabızlığı gidermek adına da etkili yöntemlerdir.

Aradığınız doktoru tek bir tıkla bulabilmek, yaşadığınız şehirde hastalığınız ile ilgili en uzman doktorları görebilmek ve hemen online olarak bu doktorlardan randevu alabilmek için Doktor Bul sitemizi ziyaret edebilir, bu sayede yaşadığınız sağlık problemlerinden en kısa sürede ve en etkili şekilde kurtulabileceğiniz doktorunuzu kolayca bulabilirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir