Duphaston Nedir, Nasıl Kullanılır, Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

Duphaston 10mg Tablet kadın kısırlığını tedavi eder, ağır olağandışı adet kanaması veya ağrı gibi çeşitli adet sorunlarını ve ayrıca düzensiz adet dönemleri, Premenstrüel sendrom (PMS) ve endometriozis gibi sorunları giderir. Menopoza girmeden önce adetlerin durması durumunda normal adet döngülerini de eski haline getirir.

Duphaston 10mg Tablet, tedavi edilmekte olduğunuz duruma bağlı olarak size reçete edilecektir. Kendi kendine ilaç verme. Tedavinin dozuna ve süresine, ultrasonografi, kan tahlilleri vb. tetkiklerden sonra doktorunuz karar vermesi gerekir. Dozu kaçırmamak için ilacı her gün aynı saatlerde almanız gerekir. Tercihen bir bardak suyla bütün olarak, çiğnemeden veya kırmadan yutunuz. En fazla faydayı elde edebilmek için doktorunuzun önerdiği süre boyunca almaya devam etmeniz gerekir.

Ancak Duphaston 10mg Tablet’in baş ağrısı, mide bulantısı ve meme ağrısı gibi bazı yan etkileri vardır. Ayrıca adet dönemleri arasında kanamaya veya lekelenmeye neden olabilir. Endişelenmeyin veya panik yapmayın. Doktorunuza bunlarla nasıl başa çıkacağınızı ve bunları önlemek için neler yapabileceğinizi sorun. Hala iyileşmezlerse veya kötüleşmezlerse, başka bir eylem planı için doktorunuza danışın.

Duphaston 10 mg Tablet ile tedaviye başlamadan önce, diyabet, depresyon, kalp veya karaciğer hastalığı gibi herhangi bir tıbbi geçmişi her zaman doktorunuzla tartışmalısınız. Ayrıca, düzenli olarak başka ilaçlar alıyorsanız, bunları da doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Bunun nedeni, bazı ilaçların Duphaston 10mg Tablet’in çalışmasına müdahale edebilmesi veya daha az etkili hale getirebilmesidir. Hamile ve emziren anneler bu ilacı bir doktorla görüşmeden almamalıdır. Diğer şüpheleriniz için doktorunuza başvurmaktan çekinmeyiniz.

Duphaston

Duphaston Tablet Kullanımı

 • Kadın kısırlığının tedavisi
 • Adet Sırasında Ağrı Tedavisi
 • Premenstrüel sendromun (PMS) tedavisi
 • Endometriozis Tedavisi

Duphaston Tabletin Faydaları

Kadın Kısırlığının Tedavisinde

Duphaston 10mg Tablet, rahim astarını hamilelik için hazırlayarak kısırlığa yardımcı olmaktadır. Ayrıca adet dönemlerinde düzenlenmesine ve tekrarlanan düşüklerin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Duphaston 10mg Tablet, tekrarlanan kürtaj öyküsü olan kadınlarda başarılı bir hamilelik şansı arttırır.

Önerilen İçerik :   Telsiz Ortodonti Tedavisi

Adet Sırasında Ağrı Tedavisinde

Duphaston 10mg Tablet, adet dönemlerinde karın ağrıları ve kramplardan kurtulma sağlanır. Ağrılı bir dönemin yaşamınız üzerinde büyük bir etkisi olmaktadır, stresi azaltın, dinlenmeye çalışın ve rahatsızlığı giderebilmek için bol miktarda ılık sıvı tüketmeniz gerekir.

Premenstrüel Sendrom (PMS) Tedavisinde

Premenstrüel sendrom, kadınların adet döneminin sona erdiğinde ortaya çıkabilecek duygusal ve fiziksel rahatsızlıkların bir kombinasyonudur. Duphaston 10mg Tablet şişme, şişkinlik, yorgunluk, ruh hali değişmesi gibi PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Duphaston 10mg Tablet ayrıca PMS ile ilişkili kramp, ağrı ve baş ağrılarını gidermektedir. Toplamda, bu ilaç rahatsızlıkları hafifletmesine ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, yoga ve bol uyku gibi yaşam tarzınızda değişiklikleri de yardımcı olmaktadır.

Endometriozis Tedavisinde

Endometriozis, endometriyal dokuya (rahim içini kaplayan doku) benzer dokunun rahim dışında büyümesi durumudur. Ana semptomlar, sırt ve alt mide ağrısı, adet ağrısı, cinsel ilişki sonrasında ve sırasında ağrı, ishal, kabızlık ve gebe kalma zorluğudur. Duphaston 10mg Tablet, endometriyal dokunun rahim dışında büyümesini engellemektedir ve bu sayede sahip olabilecek semptomların hafifletilmesine yardımcı olmaktadır.

Duphaston Tabletin Yan Etkileri

Çoğu yan etkileri bir tıbbi müdahale gerektirmemektedir ve vücudunuz ilaca uyum sağladıkça kaybolmaktadır. Devam ederse ya da onlar için endişeleniyorsanız doktorunuza danışın.

 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Meme ağrısı

Duphaston Tablet Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı doktorunuzun önerdiği doz ve sürede alınız. Bir bütün olarak yutun. Çiğnemeyin, ezmeyin veya kırmayın. Duphaston 10mg Tablet aç veya tok karnına alınabilir, ancak belirli bir zamanda alınması daha iyidir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir