Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken bu haplar, progesteron ve östrojen hormonu içerirler. Doğum kontrol hapları, içeriğinde bulunan hormonlar sayesinde yumurtalıkların yumurtlamasını engeller ve böylelikle hamileliğin de önüne geçilmiş olur.

Doğum kontrol hapı adetin ilk günü alınır. Sonrasında her gün düzenli olarak kullanılması gereken bu haplar, günün herhangi bir saatinde alınabilir. Ancak hangi saatte aldıysanız devam eden günlerde de yaklaşık olarak aynı saatlerde almaya dikkat edilmelidir. Doğum kontrol hapının koruyucu etkisinin azalmaması için bu husus önemlidir. Yüzde yüze yakın koruma sağlayan doğum kontrol hapları etkili korunma yöntemleri arasındadır. Bırakılması durumunda doğurganlık olumsuz etkilenmez.

Doğum kontrol haplarının çoğu yirmi bir tane tabletten oluşsa da yirmi sekiz adet tabletten oluşan doğum kontrol hapı da vardır. İçerik ve etki açısından ikisi de aynıdır. Sadece yirmi sekiz tane olan hapların ilk yirmi bir adeti hormon içerirken son yedi tablet sadece demir içerir. Yirmi sekiz tabletten oluşan haplarda ara verilmez. Son yedi tablet hormon içermediği için ara verilmiş olur.

Doğum kontrol hapına adetin ilk günü başladıktan sonra yirmi bir gün boyunca her gün aynı saatlerde ve düzenli olarak içilmeye devam edilir. Yirmi bir günün sonunda yedi gün ara verilir. Bu yedi günün içinde çekilme kanaması denen adet kanaması olur ve düzenli adet periyodu sağlanmış olur.

İkinci kutuya başlamak için artık adetinizin başladığı günün bir önemi yoktur. Önemli olan yedi günlük aradan sonra sekizinci gün diğer doğum kontrol hapı kutusuna başlamaktır. Yedi günden fazla ara verilirse yeni bir kutu başlansa bile gebe kalma riski artar.  Başlanılan yeni kutuyu da aynı şekilde yirmi bir gün kullanıp, yedi gün ara verip, sekizinci gün yeni kutuya başlamak suretiyle devam edilir.

Önerilen İçerik :   Anne sütü artırıcı 5 bitkisel ürün

Doğum kontrol hapı kullanımında önemli olan nokta

yedi günlük arada adet olsanız da olmasanız da veya adetiniz sürüyor olsa dahi sekizinci gün mutlaka yeni kutuya başlanmasıdır.

Bir hap unutulmuşsa 24 saat içinde hemen yeni bir hap alınıp kullanıma devam edilir. Birden fazla hap unutulduysa ve ilk haftada ise son hap hemen alınıp kullanıma devam edilir. Bu durumda günde iki hap alınabilir. Ancak takib eden 7 günde gebe kalma riski oluşur. Ek korunma yöntemi uygulanmalıdır.

İkinci ya da üçüncü haftalarda  hap unutulduysa unutulan son hap hemen alınıp kullanıma devam edilir ancak yedi gün ara verilmeden yeni kutuya başlanır. Unutulan hap üçten çoksa yedi gün ek korunma yöntemi uygulanır.

27 Ekim 2023

Biberon

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir