Darülfülfül nedir? Darülfülfül Faydaları

Ülkemizde yetişmeyen Dar-ül fülfül Doğu Hint adalarında yabani olarak yetişmekteaynı zamanda da ekimi yapılmaktadır.Halk tabiriyle uzun biber ve Tiflis biberi olarak anılır,yaprak dökmeyen tırmanıcı bir bitkidir.

2-3 cm.büyüklüğünde üzeri pütürlü , silindir biçiminde açık siyah renkte, şekil olarak dut kurusuna benzemektedir. Acı baharatlı bir tadı,yakıcı ve keskin bir kokusu vardır.Bu yakıcı ve baharatlı özelliğini içindeki rezin,piperin ve uçucu yağlardan alır.

Dünya mutfaklarında karabiberin alternatifi olarak kullanılmaktdır. Ülkemizde de mesir macununun yapılışında kullanılmaktadır.Osmanlı’lar da da ilaç yapımında önemli bir yer teşkil etmekte olup haremdeki kadınların özel günlerinde sancılarının hafifletilmesinde kullanılmıştır.

Dar-ül Fülfül beslenme de yer alması içeriğiyle ilgili olarak da diyebiliriz ki;
Dar-ül fülfül bu baharatlı yapısıyla yüksek ısı veren vücuttaki termik etkiyi arttıran ve sindirlemeyen bsin öğelerinin sindirimine yardımcı olarak yağların da vücutta yakılmasına sebep olmaktadır.

Kansızlık,kronik öksürük tedavisinde kullanılmakta ve aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.Enfeksiyonda kullanılabilir.Vücudu terletmek ve ısıtmak için de kullanılır.Astıma,görme bozukluğuna,basura,mide ve barsak gazı sancılarına iyi gelir.
Elbette her bitkide olduğu gibi Dar-ül fülfülü de dozunda kullanmak gerekir…

Önerilen İçerik :   Egzama Tedavisi için Bitkisel Çözüm

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir