Çocuğunuzun Dişlerini Nasıl Fırçalamalısınız?

Rutinler, özellikle küçük çocuklar için ebeveynliğin düzenli bir parçasıdır. Ağız bakımı rutini geliştirmek günlük yaşamın önemli bir parçasıdır. Bir başka zorluk gibi görünebilir, ancak yeni yürümeye başlayan çocukların dişlerini fırçalamak, çocuğunuzun tüm yaşamı boyunca sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmasına yardımcı olmak için önemlidir.

Çocuğumun Dişlerini Fırçalamaya Ne Zaman Başlamalıyım?

Çocuklar 20 süt dişi ile doğarlar. Çoğu bebek en az birkaç aylık olana kadar diş çıkarmaya başlamasa da, dişler diş etlerinin altındadır. Çocuğunuz henüz diş çıkarmıyor olsa bile diş etlerinde bakteri birikebilir. Diş etlerine nazikçe masaj yaparak bakteri oluşumunu durdurmak için temiz, nemli bir bez kullanın.

Çocuğunuz olgunlaştıkça ve daha fazla dişi çıktıkça, ona kendi ağız hijyeninden nasıl sorumlu olacağını öğretebilirsiniz. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu ağız bakımı rutinine dahil etmek zor olabilir, ancak siz ve çocuğunuz için geçişi kolaylaştırmanın birçok yolu vardır.

 • Çocuğunuzun kendi diş fırçasını ve diş macununu seçmesine izin verin.
 • Sırayla onların dişlerini fırçalayın ve belki onların da sizinkini fırçalamasına izin verin.
 • İyi alışkanlıkları göstermek için çocuğunuzla birlikte fırçalamayı deneyin.
 • Çocuğunuzun yeterince uzun süre fırçaladığından emin olmak için şarkı söyleyin.
Çocuğunuzun Dişlerini Nasıl Fırçalamalısınız?
Çocuğunuzun Dişlerini Nasıl Fırçalamalısınız?

Bebek Dişleri Nasıl Fırçalanır?

Yeni yürümeye başlayan çocukların dişlerini fırçalamak kendi dişlerinizi fırçalamaya çok benzer. Diş etleri ve dil de dahil olmak üzere tüm yüzeyleri fırçalamak aynı derecede önemlidir. Doğru teknikleri kullandığınızdan emin olun, böylece dişlerine bakmanın doğru yolunu öğrenirler ve sonunda diş fırçalama ritüelini devralabilirler!

 • Temiz, yumuşak kıllı bir diş fırçası ve az miktarda florürlü diş macunu kullanın. Diş macunu miktarıyla ilgili iyi bir kural, 18 aydan üç yaşına kadar pirinç tanesi büyüklüğünde ve üç yaşından itibaren bezelye büyüklüğünde olmasıdır.
 • Çocuğunuzun rahat olduğundan ve yüzünün size dönük olduğundan emin olun. Ağzının tamamını görebilmeniz için başını hafifçe geriye doğru eğin.
 • Tutarlı bir dairesel hareket kullanarak açılı bir şekilde fırçalayın. Önce dişlerin ve diş etlerinin dışını, sonra da içini fırçalayın.
 • Çocuğunuzun diş macununu tükürmesini sağlamayı unutmayın. Bu aynı zamanda diş fırçalamayı eğlenceli hale getirmek için de harika bir yoldur.
 • Çocuğunuzun dişleri birbirine değmeye başladığında, günde bir kez diş ipi kullanmaya başlamanın zamanı gelmiş demektir.
 • Çocuğunuz kendi başına fırçalamaya başladığında, kırmızı, şişmiş diş etleri veya dişlerin üzerinde tüylü, beyaz bir tabaka olup olmadığına dikkat edin. Her ikisi de doğru fırçalamadıklarının işaretidir.
Önerilen İçerik :   Endodonti Nedir?

Çocuğunuzun kendi dişlerini fırçalamasına ne zaman izin vereceğinize yalnızca siz karar verebilirsiniz. Çocuğunuzun dişlerine uygun şekilde baktığından emin olmak için sürece dahil olduğunuzdan emin olun. Bağımsızlığını kazandıkça cesaretlendirin.

Çocuklar İçin En İyi Diş Fırçası Hangisidir?

Bu kadar çok seçenek varken diş fırçası seçmek zor olabilir. Başlangıçta, yürümeye başlayan çocuğunuz favori bir renk veya karakterden memnun olabilir. Yumuşak kıllı bir diş fırçası olduğu sürece sorun yaşamazsınız. Peki ya elektrikli diş fırçaları? Belki siz elektrikli bir diş fırçası kullanıyorsunuz ve çocuğunuz sizin diş fırçanızla kendi diş fırçası arasındaki farkı fark etti. Ya da belki de mağazada en sevdikleri karakterin ışıklı, elektrikli bir diş fırçası üzerinde olduğunu fark ettiler. Her iki durumda da, muhtemelen elektrikli diş fırçasının çocuğunuz için ne zaman uygun olduğunu merak ediyorsunuzdur. Elektrikli diş fırçaları, gözetiminiz altında olduğu sürece 2 yaşından itibaren kullanılabilir. Çocuğunuz için elektrikli diş fırçası satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken dört ana husus vardır.

 • Diş fırçası çocuğunuzun dişlerindeki plağı temizleyebiliyor mu?
 • Diş fırçasının boyutu ve şekli çocuğunuzun ağzına uygun mu?
 • Kıllar yüksek kalitede mi? Daha ucuz kıllar daha hızlı aşınabilir ve kötü bir iş çıkarabilir veya diş minesini çizecek kadar keskinleşebilir.
 • Diş fırçası nasıl çalışıyor? Pil mi kullanıyor yoksa bir taban üzerinde mi şarj oluyor? Şarj edilebilir diş fırçaları daha kaliteli olma eğilimindedir.
15 Aralık 2023

Endodonti Nedir?

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir