Cilt İçin Yüz Serumu Nasıl Kullanılır?

Herkes belirli bir cilt tipine ve ten rengine sahiptir, ancak bazılarımızın yüz cildinde de birkaç koyu leke vardır. Bu lekeler, cildi sarkık ve mat hissettiren çevresel stres faktörlerine uzun süre maruz kalmaktan kaynaklanıyor olabilir. Cildinizin sevgiden payını aldığını düşünerek düzenli temizleyicinizi ve özel bir yüz kremini kullanıyorsunuz. Ancak tüm çabalarınıza rağmen cildiniz o kadar da parlak görünmüyor. Yanlış olan ne olabilir?

Mevcut cilt bakım rejiminiz muhtemelen cildinizin genç görünmesi için yeterli değildir. Tüm iyi işleri yapıyor olabilirsiniz, ancak rejiminiz en uygun cilt bakım ürünlerine sahip değilse, görünürde beklenen sonuçlar olmayabilir. Bu durum hiperpigmentasyon, kırışıklıklar, ince çizgiler ve yaşlılık lekeleri gibi birçok yaşlanma belirtisine neden olabilir ve cildinizin parlaklığını etkileyebilir. İşte bu noktada yüz serumu imdadınıza yetişir.

Yüz Serumu Nedir?

Yağlı ciltler için yüz serumu, yüksek konsantrasyonda aktif bileşen içeren topikal bir cilt bakım ürünüdür. Nemlendirici veya kremlerden farklı bir işlev görür. Bir yüz nemlendiricisi nemi tutarken, bir serum besinleri cilt hücrelerinin derinliklerine ulaştırmak için daha derin cilt katmanlarına nüfuz eder. Bir yüz serumundaki aktif bileşenler aşağıdaki gibi zararlı olmayan kimyasallar olabilir:

 • Hyaluronik Asit
 • Retinol
 • C Vitamini
 • Niasinamid
 • E Vitamini
 • Peptitler
 • Gliserin

Yüz için serum, daha yoğun bir kıvama ve aktif bileşenlere sahip su bazlı bir üründür. Böylece cilt tarafından hızla emilir ve daha iyi nüfuz ederek cildinizde hemen etkisini gösterir. Bazı özel cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır ve bunu cildin en derin katmanlarına besin (ve aktifler) sağlayarak yapar. Cildinize ihtiyaç duyduğu desteği veren güçlü aktifler içermelidir. Birçok faydası nedeniyle cilt bakım uzmanları otuzlu yaşlarınızda yüz serumu kullanmanızı önermektedir. Bununla birlikte, başa çıkmak istediğiniz belirli bir cilt sorununuz varsa yirmili yaşlarınızda başlayabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Ciltteki Melanin Nasıl Azaltılır?
Cilt İçin Yüz Serumu Nasıl Kullanılır?
Cilt İçin Yüz Serumu Nasıl Kullanılır?

Farklı Yüz Serumu Türleri Nelerdir?

Hiperpigmentasyon, ince çizgiler, koyu lekeler veya donuk cildi tedavi etmek istiyorsanız, uygun bir cilt serumu daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, etkinliği birçok faktöre bağlı olabilir. Aşağıda, piyasada bulabileceğiniz en çok kullanılan yüz serumları yer almaktadır-

Antioksidan serumlar

Antioksidanlar cilt dokunuzu veya tonunuzu iyileştirmeye yardımcı olarak cildinize genç bir görünüm kazandırır. Ayrıca koyu lekeler, yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olurlar. Bu besinlerle zenginleştirilmiş bir serum kullanmanın erken yaşlanmayı kontrol etmeye yardımcı olacağını anlamak mantıklıdır.

Parlatıcı serumlar

Bu serumlar hiperpigmentasyon ve cilt renk değişimini hedeflediği bilinen güç merkezleridir. Ayrıca ciltteki melanini inhibe eden C vitamini veya askorbik asit içerirler, bu da düzensiz ton ve koyu lekelerden sorumlu bir pigmenttir. Ayrıca, daha canlı ve ışıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlarlar. Gözle görülür sonuçları 3 ila 4 hafta içinde gösterirler. Cilt aydınlatıcı c vitamini serumunu, endişeye bağlı olarak sabah ve akşam rutininizde kullanabilirsiniz.

Nemlendirici serumlar

Cildiniz donuk ve kuru bir dokuya sahipse Mamaearth Skin Plump Hydrating Serum’u denemelisiniz. Bu serumlardan en iyi şekilde yararlanmak için onları nemlendirici bir nemlendirici ile takip etmelisiniz. Hyaluronik asit, ağırlığının bin katı su tutan ultra nemlendirici bir bileşendir. Bir nemlendirici olarak çevresinden veya ciltten nemi çeker.

Peeling serumları

Cildin pürüzlü dokuya kurban gitmesini önlemek için cilt bakım uzmanları peeling serumlarının kullanılmasını önermektedir. Peeling serumları alfa-hidroksi asitler (AHA’lar), beta-hidroksi asitler (BHA’lar) veya poli-hidroksi asitler (PHA’lar) gibi toksik olmayan kimyasallara sahiptir. Cilde nazik davranırken cilt dokusunu iyileştirdikleri bilinmektedir.

Yüz Serumu Kullanmanın Faydaları

Bir yüz serumu doğru miktarda beslenme sağlayarak cildinize fayda sağlar. Optimum etkinlik için epidermisin daha derin seviyelerine nüfuz ederek cildi nemlendirmek, beslemek ve korumak için üretilmiştir. Kıvamı normal bir yüz nemlendiricisine göre daha hafiftir. Aktif bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlar ve bu sayede cilt sağlığını destekleme konusunda nemlendiricilerden ayrılır.  İşte güzellik rejiminize yüz için serum eklemenin bazı kullanımları:

Önerilen İçerik :   Bir kâbus: Koltuk altı kararması

Koyu lekeleri azaltır

Serumların lekeleri (güneş lekeleri, kırışıklıklar veya sivilce izleri gibi) hedef alma yeteneği, cilt meraklıları arasında popüler olmalarının nedenidir. Hücrelerdeki aşırı melanin üretimi veya birikimi genellikle cildin bazı bölgelerde daha koyu görünmesine neden olur. C vitamini, niasinamid vb. içeren serumlar cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Bu bileşenler ciltteki renk değişimini azaltmada oldukça etkilidir, C vitamini ise yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olan bir antioksidandır.

Cilt dokusunu iyileştirir

Cildiniz donuk ve sarkıksa, yüz için hyaluronik asit veya C vitamini ile zenginleştirilmiş serumu denemelisiniz. Bunun nedeni, cilt hücrelerinin nem içeriğini kaybetmesi ve bunun genellikle onları iltihaplı hale getirmesidir. Bu sonucu tersine çevirmenin en iyi yolu, cilt seviyelerindeki hidrasyon seviyelerini iyileştirmektir.

Hyalüronik asit veya C vitamini ile zenginleştirilmiş bir serum tercih ederek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu bileşenler aynı zamanda cilt dokusunu geliştirmeye yardımcı olarak cildinizin genç görünmesini sağlar. Ayrıca, bu aktif bileşenler cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz ettiğinden, sabah ve akşam cilt bakım rutininizde düzenli olarak kullanılmalıdır.

Akne ile savaşır

Yüz serumu ayrıca aktif akneyi hedef alarak ciltteki enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca, akne patlamaları ile birlikte gelen iltihaplanma, kızarıklık veya kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olurlar. Ek olarak, bu ürünlerin çoğu gözeneklerdeki kalıntıları temizleyen bir eksfoliyatör görevi görür. Bu da beyaz veya siyah noktaların azalmasına yardımcı olur.

Yaşlanma belirtilerine yardımcı olur

Yaşlanma karşıtı serumlar ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Bunun nedeni, retinol ve niasinamid gibi hücre devir hızını ve kolajen sentezini uyaran bileşenlerle zenginleştirilmiş olmalarıdır. Bu iki gelişme cildin dokusunun sarkmasını veya daha kuru hale gelmesini önlemeye yardımcı olur. Böylece serumlar ince çizgileri veya kırışıklıkları azaltır ve cildi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korur.

Önerilen İçerik :   Yüzdeki Sivilceler Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cildinizi nemlendirir ve parlatır

Yüzünüzde özenli bir serum kullanımı ile cildinizin nemlendiğini ve nemlendirildiğini fark edeceksiniz. Yüz için serum kirliliğe karşı maksimum koruma sağlar, bu yüzden cilt bakım uzmanları onları sever. Derinlemesine nemlendirme sağlayarak cildinizin tonunu ve dokusunu iyileştirir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir