Bitter Çikolata Zayıtlatır mı ?

Çikolata hep taşıdığı yüksek kalori nedeniyle kilo aldıran bir yiyecek olarak bilinir. Ancak çikolata özellikle de bitter çikolata adını verdiğimiz acı çikolata, içerisinde bulunan antioksidan maddeler nedeniyle kilo vermek için de kullanılabiliyor ve günde tüketeceğiniz iki parça bitter çikolata sayesinde zayıflamanın kolay ve doğal bir yolu olarak dikkat çekiyor.

Şayet çikolataya düşkünlüğünüz varsa ve bunu kilo almak yerine zayıflamak için kullanmak istiyorsanız kesinlikle bitter çikolatadan başka çikolata tüketmeyin.

BİTTER ÇİKOLATA ZAYIFLATIR MI:

Bitter çikolata normal çikolataya nazaran daha fazla kakao ve daha az şeker içermektedir. Bu yönüyle bitter çikolatanın metabolizma hızını çoğaltan ve vücudun tatlı ihtiyacını daha düşük bir kalori düzeyiyle gideren bir yönü vardır. Bu nedenle aşırı bir biçimde tüketilmediğinde özellikle diyet yaparken açlık kirizi ve şeker yoksunluğuna kapılanlar için bitter çikolata önemli bir yardımcıdır.

* Bitter çikolata içerdiği kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve bakır gibi mineraller sayesinde içeren bitter çikolata, kanser ve kalp hastalıklarından korunmada olumlu etkiye sahip.
* Bitter çikolatanın içerisinde yer alan polifenol adı verilen bitkisel kimyasallardan dolayı oldukça etkili bir antioksidan yiyecek olarak bilinir.
* Bitter çikolata damar açıcı faydaları nedeniyle kalp damar sağlığı için oldukça faydalıdır.
* Bitter çikolata içerdiği phenethylamine nedeni ile sinir sistemini uyarır ve rahatlatır.
* Bitter çikolata mutluluk hormonu (Endorfin) sağladığı için kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve ağrıları dindirir.
* Bitter çikolata içerdiği flavanolun nedeni ile kolesterol ve tansiyon üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
* Bitter çikolata içindeki flavanolun sayesinde, UV ışınlarını yutar kan dolaşımını hızlandırarak, cildi korur.
* Bitter çikolata yemek, seratonin salgılanmasına neden olur. Bu da vücudumuz için adeta antideprasan görevi görür.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir