Aspirin Adet Söktürür Mü?

Stresten diyete, doğum kontrolüne kadar, döneminizi etkileyebilecek pek çok faktör var. Birçoğumuz, ibuprofen’den aspirin, steroidlere kadar aldığımız ilaçların aslında ayın zamanını da etkileyebileceğinin farkında değiliz. Bazıları ağrı kesici olarak yardımcı olabilirken, diğerleri engel olabilir, adet gecikmesine veya daha ağır akıntıya neden olabilir. Her iki durumda da, döngünüz boyunca vücudunuzda neler olduğunu bilmeniz için ipucu almaya değer. İşte döneminizi etkileyebilecek en yaygın ilaç ve bunların oluşturabileceği yan etkilerle ilgili tüm ayrıntılar burada.

Aspirin

Krampları ve dönemle ilişkili diğer sefaletleri hafifletmek için ağrı kesici kullanmak oldukça yaygın bir uygulamadır, ancak bunlara aylık olarak ulaşırsanız, farklı türde bir hap almayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Görünüşe göre, aspirin aslında durumu daha da karmaşık hale getiriyor olabilir. Aspirin’in kan inceltici özellikleri onu regl ağrısı için daha az ideal kılıyor. Diğer anti-inflamatuar ağrı kesicilerin aksine, aspirin, daha ağır adet akışına neden olabilecek kan inceltici özelliklere sahiptir.

Korumanızı önerilenden çok daha sık değiştirmeniz gerektiğinde (normalde dört saatte bir), tampon ve pedleri birleştirmeniz gerektiğinde veya düzenli olarak kıyafetlerinizden ya da yatağınızın üzerine sızıntı yaptığınızda özellikle ağır bir dönem geçirdiğiniz kabul edilir. Aspirin sorunun ana nedeni olmasa da, başka bir ağrı kesiciye geçmek zarar veremezdi. Şüpheniz varsa, bir randevu alın.

Aspirin Adet Söktürür Mü
Aspirin Adet Söktürür Mü

İbuprofen

İbuprofen ise NSAID adı verilen farklı bir ilaç grubuna aittir. Acıyla savaşmada harikalar ve daha iyi ağrı kontrolü sağlayan rahimdeki alıcıları özel olarak hedefleyebiliyorlar. Bu ilaç sınıfı, kanın pıhtılaşmasını teşvik etme ve böylece adet akışını azaltma avantajına sahiptir.

Kulağa ideal geliyor, değil mi? Ibuprofen tabletlerine yatırmadan önce, bunların bir uyarı ile geldiğini bilmelisiniz. Uzun süreli kullanımın bir dezavantajı, DVT gibi kan pıhtıları geliştirme riskinin artmasıdır. Kan pıhtısı riski, fazla kilolu olmak, hamilelikten geçmek veya kanınızın pıhtılaşmasını çoğundan daha kolay hale getiren bir duruma sahip olmak gibi başka nedenlerle de artabilir. İbuprofen’i bu temelde almaktan endişeleniyorsanız, ısı paketleri veya diyetinizde değişiklikler gibi doğal ilaçları deneyebilir veya alternatif ağrı kesici seçeneklerini tartışmak için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Kahverengi Akıntı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Bilgi amaçlı paylaşılmıştır, mutlaka doktor talimatı ve kontrolünde kullanmanız gerekir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir