Apse Nedir, Sebepleri ve Çözümleri, Apseye Ne İyi Gelir?

Apse, derinin altında veya vücudunuzun içinde bir irin toplanmasıdır. Apseler genellikle bir enfeksiyon nedeniyle veya vücudunuzda yabancı bir nesnenin sıkışması nedeniyle oluşur. Vücudunuz bir enfeksiyonla savaştığında veya içeride sıkışan yabancı bir cismi yok etmeye çalıştığında, beyaz kan hücreleri etkilenen dokuları doldurur ve ortaya çıkan sıvıya irin denir.

İrin, canlı ve ölü bakterileri, canlı ve ölü beyaz kan hücrelerini ve enfeksiyon veya vücudunuzun bağışıklık tepkisi tarafından öldürülen veya yaralanan hücre ve doku kalıntılarını içerir. Apseler genellikle derinin içinde veya yakınında veya ağızda dişlerin yakınında oluşur. Bir apse genellikle herhangi bir boyuttaki kırmızı ve şişmiş bir yumru gibi görünür ve yumrunun içinde irin dolu bir boşluk vardır. Ne kadar yüzeysel olursa olsun, herhangi bir apseyi boşaltmaya çalışmak akıllıca değildir. Bunu yapmak ölümcül bir kan yoluyla bulaşan enfeksiyona ve sepsise yol açabilir.

Apseler genellikle antibiyotik, cerrahi veya bunların bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Çoğu durumda, apsenin cerrahi drenajı gereklidir. Apse içindeki sıvının bir örneği, neden olan herhangi bir bakteriyi tanımlamak için genellikle laboratuvara gönderilir. Çoğu apse etkili bir şekilde tedavi edilebilir ve oldukça az komplikasyona sahiptir, ancak bazı apseler vücudunuzda veya organlarınızda daha derinde oluşabilir ve çok daha ciddi hasara neden olabilir. Apseniz olduğundan şüpheleniyorsanız veya apse tedavisi görüyorsanız ve durum devam ediyorsa veya sizi endişelendiriyorsa derhal tıbbi yardım alın.

Apse Neden Olur?

Apse, bağışıklık sisteminizin bir tür enfeksiyona veya yabancı cisimlere tepki vermesinden kaynaklanır. Bakteriyel enfeksiyonlar, özellikle cilt veya ağız apsesi olmak üzere apsenin en yaygın nedenidir. Parazitler organlarınızda apse oluşumuna neden olabilir ve bu nadir de olsa ciddi bir tıbbi durum olabilir. Kurşun gibi içinize giren yabancı bir cisim de apseye neden olabilir.

Önerilen İçerik :   Sağlıklı Bir Hayata Sahip Olmanın 8 Yolu

Apsenin Yaygın Nedenleri

Bir apse, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yaygın koşullardan kaynaklanabilir:

 • Derinizde kırılan bir diken veya metal parçası gibi içinizde sıkışan yabancı cisim; ayrıca, önceki çıkarma girişiminden sonra yabancı cisim parçaları kaldı
 • Kalın bağırsakta enfekte divertikül divertiküler apseye neden olabilir
 • Önceki ameliyat bölgesinde enfeksiyon (perioperatif yara kontaminasyonu)
 • Cilt enfeksiyonu apseye neden olabilir
 • Diş enfeksiyonu periodontal apseye ilerleyebilir
 • Deride yara veya travma, özellikle delinme yarası apseye neden olabilir.
Apse Nedir, Sebepleri ve Çözümleri, Apseye Ne İyi Gelir
Apse Nedir, Sebepleri ve Çözümleri, Apseye Ne İyi Gelir

Apse İçin Tedaviler Nelerdir?

Çoğu apse türü için tedavi, toplanan irin boşaltılmasına ve apseye yol açan enfeksiyonun temizlenmesine odaklanır. Bu genellikle reçeteli antibiyotikler, aspirasyon veya drenaj için kesi, apseyi çıkarmak için ameliyat veya bu seçeneklerin bir kombinasyonunu içerir. Küçük apseler genellikle öz bakım ile yönetilebilir; bununla birlikte, herhangi bir türde bağışıklık yetmezliği olan kişiler, apse oluşumu belirtileri ortaya çıktığında derhal tıbbi yardım almalıdır.

Apseleri Nasıl Önleyebilirsiniz?

İyi hijyen, cilt apselerinin oluşmasını önlemenin en iyi yoludur, çünkü çoğu cilt apsesi, cildi bir yara, saç kökü veya tıkanmış ter veya yağ bezi yoluyla enfekte eden bakterilerin sonucudur. Cildinizdeki bakterileri en aza indirmek ve cilt enfeksiyonu olasılığını azaltmak için bu günlük alışkanlıkları izleyin:

 • Cildinizle temas eden havlu, el bezi, tıraş bıçağı veya diğer eşyaları paylaşmaktan kaçının.
 • Aile üyeleri arasında el yıkama alışkanlığı oluşturun.
 • Çentik ve kesiklerden kaçınmak için tıraş olurken dikkatli olun. Kendinizi keserseniz, yarayı derhal tedavi edin.
 • Ellerinizi düzenli ve iyice yıkayın.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir