Stresten Baş Döner Mi?

Stres ve baş dönmesi söz konusu olduğunda, hala birçok cevaplanmamış soru vardır. Şimdiye kadar bildiğimiz bilime bir göz atalım. Vücudun denge sistemi ile stresli olduğunuzda vücutta artan hormonlar arasında bir bağlantı vardır. Ve bu bağlantı her iki yöne de gidiyor gibi görünüyor.  İç kulaktaki veya beyindeki bir şey baş dönmesine neden oluyorsa stres hormonları yükselir. Ancak stres hormonları, başka bir şey için stresli veya endişeli olduğunuzda da yükselebilir. Bu, iç kulak ve sinir hücrelerinin işlevini etkileyebilir. Bazı insanlar için bu baş dönmesi hissine yol açar.

Tabii ki stresin de çeşitleri var. Tehlikeye verilen stres tepkisi genellikle kısa sürelidir ve sizi tehlikeden uzak tutar. Ancak stres kronikleştiğinde, hormon mesajları her zaman olağan şekilde gönderilmez veya alınmaz. Bu, stresli bir duruma tekrar tekrar maruz kalma ile olabilir. Ya da sürekli endişeliyseniz, anksiyete bozuklukları gibi durumlarla ortaya çıkabilir. Nedeni net olmamakla birlikte, kronik stres veya kaygı bazı insanlarda vertigoya neden olur. Büyük bir çalışmada, anksiyete bozukluğu olan kişilerin BPPV yaşama riskinin iki kattan fazla olduğu görüldü.

Stres Diğer Baş Dönmesi Türlerine Neden Olabilir Mi?

Stres, endişe veya endişe diğer baş dönmesi türlerine neden olabilir. Dönmekten çok baş dönmesi gibi hissedebilir. Bunun bir biçimi, kronik öznel baş dönmesidir – belirsiz bir dengesizlik hissi. Kaygısı olan kişilerde ve duyularınızın çok fazla bilgi almak zorunda olduğu yerlerde daha sık görülür. Hiperventilasyon, stresle birlikte gidebilen başka bir baş dönmesi nedenidir. Hiperventilasyon, çok hızlı nefes aldığınız anlamına gelir. Korku, endişe veya paniğe doğal bir tepki olabilir. Çok hızlı veya çok derin nefes alırsanız, baş dönmesi veya bayılacakmış gibi hissetmenize neden olabilir.

Önerilen İçerik :   Saç Dökülmesi Hakkında Her Şey

Vertigo İle İlgili Stres Daha Fazla Semptomu Tetikleyebilir Mi?

Pek çok semptom, beyin ve vücut arasındaki karşılıklı konuşmadan kaynaklanır. Bazı insanlar ilk önce akut veya kısa süreli bir durum nedeniyle vertigo yaşarlar. Ancak vertigo genellikle fiziksel ve zihinsel sıkıntıya neden olur. Böylece insanlar geçmişte onu tetikleyen durumlar hakkında endişeli hale gelebilirler. Bu bir döngü haline geldiğinde vertigo daha uzun sürebilir veya daha sık olabilir.

Stresten Baş Döner Mi?
Stresten Baş Döner Mi?

Strese Bağlı Baş Dönmesine Ne Yardımcı Olabilir?

Vertigo, kronik stres ve kaygı ile ortaya çıkabilecek semptomlardan sadece biridir. Bu nedenle, birkaç stres yönetimi tekniğini öğrenmek baş dönmesine ve genel sağlığınıza yardımcı olabilir. Ruh sağlığı uzmanları aşağıdaki gibi alışkanlıklar önermektedir:

 • Yeterince uyumak
 • Meditasyon ve farkındalık pratiği
 • İyi beslenme ve egzersiz yaptığınızdan emin olmak
 • Doğada vakit geçirmek
 • Kendinizi destekleyici insanlarla çevrelemek
 • Kaçınamıyorsanız, bir stres etkeni hakkındaki düşüncelerinizi değiştirmek
 • İhtiyacınız olduğunda profesyonel yardım almak

Akut vertigo epizodu sırasında, semptomlara yardımcı olmak için o anda yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

 • Mümkünse sessiz, karanlık bir odada uzanın.
 • Düşmemek için bir baston veya başka bir destek kullanın.
 • Başınızı yastıkların üzerinde kaldırarak uyuyun.
 • Pozisyon değiştirerek zaman ayırın.
 • Dönme ve mide bulantısı hislerine yardımcı olması için bir ilaç deneyin.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir