Anne sütü artırıcı 5 bitkisel ürün

Anne sütü, zengin içeriği sayesinde bebeğin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri karşılar. Aynı zamanda bebeklerin bağışıklık sistemlerini güçlendiren antikorlar sayesinde hastalıklardan da korur.

Doktorlar da tüm annelere altı ay boyunca bebeğine sadece doğal besin olan anne sütü vermelerini öneriyorlar. Bebeklerin altıncı ayından sonra ek gıdalara da başlanmasını söyleyen doktorlar, bu gıdalarla birlikte iki yaşına kadar anne sütü almalarının önemini de vurguluyorlar. Bebeklerin sağlıklı bir gelişim göstermesinde büyük rol oynayan anne sütünün yeterli olması için dengeli beslenmek gerekir. Bazı gıdaların anne sütünü artıran özellikleri vardır. Emzirme döneminde sütün artmasını sağlayan bu ürünlerden 5’ini dikkatinize sunuyoruz.

Kimyonanne sütünü artıran bir özelliğe sahiptir. Demir bakımından zengin bir içeriği olan kimyon, annenin güçlenmesi bakımından etkilidir.

Siyah Susamda sütü artıran farklı bir alternatif olabilir. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki kalsiyum ve bakır gibi bir takım mineraller sayesinde sütü artırırken, kalitesinin de yükselmesine sebep olur

Fesleğen, anne sütünü artıran özelliğinin yanı sıra etkili bir sakinleştiricidir.Aynı zamanda sindirim sistemini düzenler ve K vitamini bakımından da zengindir. Fesleğen yemeklerle birlikte tüketilebileceği gibi çay olarakta tüketilebilen bir bitkisel çözümdür

Arpa, emzirme dönemindeki annelerin çok eskiden beri tükettikleri bir besindir. Pilav ya da çorba olarak tüketilebilir.  Rezene ve arpanın birleşimi ise anne sütünün kalitesinin de artmasına yardımcı olur

Yulaf ise kalsiyum ve demir açısından zengin, lifli bir besindir. Anneler tercih edebileceği yulaf, püre olarak hazırlanabilir. Ayrıca püreye eklenen süt, meyve fındık gibi besinler eklenerek besin değeri daha da yükseltilmiş olur.

Hamilelik döneminde strese maruz kalan annelerde sütün gelmemesi gibi sıkıntılar yaşanabilir. Sütün gelmesi ve artması için, annenin bulunduğu ortamın rahat ve huzurlu olması şarttır. Bebeğin anneyi sürekli emmesi de sütü artıran faktörlerdendir. Anne bebeğini sağlıklı bir şekilde emzirmek istiyorsa, sağlıklı beslenmeye, düzenli ve yeterli uykuya ve bol sıvı tüketmeye dikkat etmelidir. Bunların yanı sıra doğal olarak kullanabileceği bazı bitkisel ürünlerin desteğiyle de sütün artması sağlanabilir.

Önerilen İçerik :   Biberon
27 Ekim 2023

Biberon

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir