Saç Dökülmelerine İyi Gelen Mavi Su

saç dökülmesine iyi gelen mavi su
Paylaş
 

Dünya üzerinde milyonlarca insan saç dökülmesi ya da kellik gibi sorunlarla mücadele etmektedir. Bunun çözümünü ilaçlarda ya da birtakım kimyasal maddelerde aramaktadır. Mavi su da geçtiğimiz günlerde saç dökülmesi problemi için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Piyasada mavi su ürünleri hakkında birçok bilgi bulunsa da Sağlık Bakanlığı tarafından yeterli bir açıklama henüz yapılmamıştır. Bakanlığın mavi su hakkında söylediği tek şey içeriğindeki etken madde çeşidi ve yüzdesidir.

 

Mavi Su Nedir? Ne İşe Yarıyor?

 

Mavi su, son yıllarda saç dökülmesi ve kellik ile mücadele eden milyonlarca insanın tercih ettiği bir üründür. İçeriğinde propilen glikol, su, alkol, kafein, minoxidil, finansterid gibi maddeler bulunur. Bu etken maddeler saç foliküllerinin olgunlaşmasına ve saçların daha sağlıklı büyümesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca saçın yumuşak ve güzel bir yapıya kavuşmasında etkilidir. Fön suyu olarak da adlandırılan mavi su içeriğinde pantotenik asit, tirmis, aloe vera gibi bileşenler de bulunmakta ve bu bileşenler sayesinde saçların sağlıklı beslenmesine fırsat tanınmaktadır. Saç kökleri zamanla zayıflar dökülmeye meyil kazanır. Bu gibi durumlarda mavi su saç losyonu kurtarıcı olarak görünse de ürün hakkında birçok doğru bilinen yanlışlar da mevcuttur.

 

Mavi Su Gerçekten Saç Çıkarıyor Mu?

 

Orijinal ve Sağlık Bakanlığı onayı almış mavi su ürünleri saç dökülmelerinde işe yarıyor. İçeriğindeki etken madde oranı orijinal ürünlerde % 0.5 olan mavi su losyonları, düzenli kullanımda gerçekten mucizevi etkiler ortaya çıkararak saç dökülmelerini engelleyebiliyor. FDA ve Sağlık Bakanlığı mavi su içeriğindeki minoxidil ve finasterid etken maddelerinin oranlarının sadece % 0.5 olduğunu açıkladı. Ancak bunun yanında sahte ve merdiven altı üretimi sağlanan ürünlerde etken madde oranının % 20 ’lere kadar çıktığı bilinmektedir. Bu oran çok fazladır ve insan vücudu üzerinde birçok hastalığa yol açar.

 

Mavi Su Yan Etkileri

 

Kelliğe çare olarak kullanılan mavi su ürünlerindeki etken madde oranlarının artış göstermesi, beraberinde birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Düzenli kullanım sağlanmayan ya da orijinal mavi su dışındaki ürünlerin saça uygulanması sonucunda;

 

  • Kalp krizi
  • Jinekomasti
  • Hipotansiyon
  • Cinsel iktidarsızlık ve kısırlık
  • El ve ayaklarda uyuşma
  • Metabolik sendrom gibi yan etkiler sıklıkla yaşanmaktadır.

 

Mavi Su Nasıl Kullanılır?

 

İçeriğinde minoxidil etken maddesini barındıran mavi su ürünleri dikkatli ve uzun süreli kullanım sonucunda saç dökülmelerini dolayısıyla da kelliği önemli ölçüde önlemektedir. Minoxidil normalde kalp ilacıdır ve tansiyonu düşürmek için kardiyologlar tarafından hastalara reçete edilebilmektedir. Ancak saç dökülmelerinde finansterid etken maddesiyle birlikte kullanılmakta ve dikkat edilmediği takdirde kalp krizi gibi ölümle sonuçlanan hastalıklar yaşanabilmektedir. Mavi su losyonu sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa ve üretimini sağlayan firmanın ilacın prospektüsünde yer alan dozda kullanımı önerilmektedir. Ortalama 3 ay boyunca düzenli bir şekilde mavi su ile saçlarınıza masaj yaptıktan sonra yaklaşık 2 saat beklemelisiniz. Ardından herhangi bir işleme gerek kalmadan günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

 

Mavi Su Fiyatları

 

Sağlık Bakanlığı ve FDA onaylı mavi su ürünleri 2020 fiyatları ortalama 450-500 TL arasında değişiklik göstermektedir. İnternetten ve merdiven altı satılan ürünlerde bu aralık 100-150 TL’ye kadar düşmektedir. Ancak orijinal mavi su ürünlerine ulaşmak sanıldığı kadar kolay değildir. Güvenilir olmayan firmalardan alışveriş yapmak mavi su yerine musluk suyu almanıza neden olabilir. Bu gibi olumsuz sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka detaylı araştırma yapmanız gerekmektedir.

Saçınızın Neden Döküldüğünü Öğrenmek isterseniz Saç Dökülmesi Hakkında Her Şey

Bu yazı 115 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM