Meme Kanserinde Erken Teşhis

Meme Kanserinde Erken Teşhis

Meme Kanserinde Erken Teşhis
0
(0)

Meme Kanserinde Erken Teşhis,Yapılan son araştırmalara göre meme kanseri en sık görülen kanser çeşitleri arasında yer alıyor. Hastalık sıklıkla kadınlarda görüldüğü gibi nadir olsa da erkeklerde de görülebiliyor. Bütün kanser tiplerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı hastanın yasama sansını daha çok artırıyor. Genellikle meme kanserinin ilk belirtisi olarak meme de ve koltuk altında elle hissedilebilen ve ağrı yapmayan bir kitle gösteriliyor. Kendi kendinize elinizle yapabileceğiniz bir muayeneyle her kadın önlem alabilir.

Muayene İçin Doğru Yöntem Nedir

Peki, bu muayene için en doğru yöntem ve zaman nedir? Öncelikle muayene herhangi bir zaman yapılmamalıdır. 20 yasından itibaren her kadın adet bitiminin hemen ilk günleri bu muayeneyi yapmalıdır. Bunun sebebi memelerin adet döneminde gerginliğini ve ödemini kaybetmesidir. Eğer kadın menopoz döneminde ise kolay hatırlanması için her ayin ilk haftası yapabilir. Bu muayeneyi yapmanın en kolay yöntemleri arasında banyoda elleriniz sabunlu iken, parmaklarınız vücudunuzda rahatça kayacağı için, bu muayeneyi yapmaktır.

Bir diğer dönem ise hangi memenizi kontrol edecekseniz karsı taraftaki elinizin parmaklarını meme üzerinde ve koltuk altınızda gezdirerek muayeneyi yapabilirsiniz. Son olarak ayna karsısında her iki kolunuzu kaldırarak meme üzerinde veya koltuk altında kabarıklık, kızarıklık veya sekil bozukluğu olup olmadığına bakarak kontrol edilebilir.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir