Kulak çubuğu ve yaşattığı 5 tehlike

Kulak çubuğu ve yaşattığı 5 tehlike

Kulak çubuğu ve yaşattığı 5 tehlike
5
(1)

Kulak çubuğu ve yaşattığı 5 tehlike

Kulak çubuğu birçok kişinin kullandığı bir üründür. Özellikle banyo sonrası elimiz kulak çubuğuna gider. Küçük bir kir veya tıkanıklıkta çözüm olarak kulak çubuğunu kullanırız. Fakat bu işlem fayda yerine zararda verebilir. Kulak çubuğu kullanmanın en önemli 5 tehlikesini sizinle paylaşalım istedik.

KULAK KİRLERİ DAHA İÇERİYE İTİLEBİLİR
Normal işleyişte dış kulak yolu kahverengi bir salgı üretir. Dış kulak yolunu enfeksiyon kapmaktan koruyan bu salgı dış kulak yolu ile dışarı atılır. Dışarı atılması sürecinde problem yaşanabilir ve salgı içeride birikebilir Biriken bu salgı, kulak çubuğu ile temizlenmeye çalışıldığında dışarı çıkması gereken salgı ters olarak daha derine itilebilir. Bu nedenle dış kulak yolu kanalı kapanabilir.

DIŞ KULAK YOLUNDA ÇİZİK VEYA ZEDELENME YAŞANABİLİR
Yaz aylarında havuz, deniz ya da duş sırasında su ile temas artar. Bu durumda kulağı sık sık temizleme ihtiyacı hissedilir. Kulak çubuğu ile kulaktaki suyu temizlemek isterken, dış kulak yolunda gözle görülemeyecek çizikler ve zedelenmeler yaşanabilir. Böyle bir durum çok kolay enfeksiyon kalmasına sebep olabilir. Bundan dolayı kulak çubuğunu kulakların derinine sokmamak gerekir. Kulaktaki suyun temiz bir tülbentle yüzeysel olarak alınması daha uygundur.

İŞİTME KAYBINA SEBEP OLABİLİR
Aslında kulağın doğal yapısı kendi kendini temizleme özelliğindedir. Kulak kirleri düşündüğümüzün aksine faydalıdır. Fakat kulak çubuğu ile kirleri bilinçsiz olarak çıkarmak istediğimizde zarar verebilir ve hatta işitme kaybına yol açabiliriz.

KULAK ZARI DELİNEBİLİR
Kulak zarı 2.5-3 cm ileride bulunmaktadır. Aşırı ve ani olan basınç değişiklikleri, aşırı ses, patlama, travma, darp ya da tokat yemek gibi sebeplerle kulak zarı zarar görebilir. Kulak delinmesi kulak çubuğu veya şiş gibi sivri uçlu nesnelerle kurcalandığında da yaşanabilir.

MANTAR OLUŞMASINA SEBEP OLABİLİR
Kulak çubuğu kulak kepçesindeki kıvrımlı bölgenin temizlenmesi amacıyla üretilmiştir. Fakat kulak kanallarının içini temizlemek isterken bilinçsizce derinlere sokulduğu zaman kulağın kendi kendini temizleme özelliğini bozabiliriz. Oldukça tehlikeli olan bu durum buşon adı verilen yapıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Buşon yapıları ise su ile temas ettiği zaman kokuşup mantar oluşmasına sebep olabilir. Kulak kirinden dolayı tıkanma olduğunda KBB uzmanına gidip kirin temizliğini yaptırmak en doğru yöntemdir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir