ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARINDA GÜNCEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Çene eklemi rahatsızlıkları, temporomandibular eklem (TME) olarak da bilinen çene eklemi ve çevresindeki yapıların sorunlarına işaret eder. Uzman diş hekimi Zehra FIRTINA EKİNCİOĞLU, bu rahatsızlıkların çene ağrısı, çene kilitlenmesi, çene hareketlerinde kısıtlılık, çene ekleminden gelen ses gibi belirtilerle kendini gösterdiğini dile getiriyor. Uzman diş hekimi Zehra FIRTINA EKİNCİOĞLU, güncel tedavi yöntemleri hakkında da kısa kısa bilgiler aktarıyor:

  1. Gece Plağı: Bu tedavi yöntemi, çene eklemi rahatsızlıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılır. Gece plağı, diş hekimi tarafından özel olarak yapılan bir apareydir. Çene pozisyonunu düzeltmeye ve çene eklemine binen stresi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlıklarını kontrol etmeye yardımcı olabilir.
  2. Fizik Tedavi: Fizik tedavi, çene eklemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bir başka güncel yöntemdir. Bu tedavi yaklaşımı, çene kaslarını ve eklem hareketliliğini iyileştirmek için egzersizler, masaj, ısınma ve soğutma uygulamaları gibi teknikleri içerir. Fizik tedavi, çene eklemi ağrısını azaltmaya ve çene hareketlerini geliştirmeye yardımcı olabilir.
  3. İlaç Tedavisi: İlaç tedavisi, çene eklemi rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmek için kullanılan bir yöntemdir. Ağrı kesiciler, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ), kas gevşeticiler ve bazen kortikosteroid enjeksiyonları gibi ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar, ağrıyı azaltmak, iltihabı kontrol etmek ve kas spazmlarını rahatlatmak için kullanılabilir.
  4. Yumuşak Diyet: Çene eklemi rahatsızlıklarında, çiğneme güçlüğü veya ağrı nedeniyle çiğneme kaslarına fazla yük binmemesi için yumuşak bir diyet önerilebilir. Sert ve zorlayıcı gıdaların tüketimi sınırlanırken, daha kolay çiğnenebilen ve az enerji gerektiren yiyecekler tercih edilebilir.
  5. Cerrahi Müdahale: Çene eklemi rahatsızlıklarının çoğu vakası konservatif tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilir. Ancak bazı durumlarda, ciddi çene eklemi sorunları için cerrahi müdahale gerekebilir.
  6. Botoks uygulamaları yapılabilir. Çiğnemeye katkısı olan masseter ve temporal kaslara uygulanabilir.
Önerilen İçerik :   En İyi Masa İsimliği Fikirleri

 

MASSETER BOTOKSU NEDİR?

 

Uzman diş hekimi Zehra FIRTINA EKİNCİOĞLU, masseter botoksun çene kaslarının aşırı aktivitesini azaltmak için kullanılan bir kozmetik işlem olduğunu ve bu işlemin diş sıkma veya çene gıcırdatma (bruksizm) gibi durumlarla ilişkili olan aşırı kas aktivitesini azaltarak semptomların hafifletilmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Uzman diş hekimi Zehra FIRTINA EKİNCİOĞLU, diş sıkma veya çene gıcırdatma, stres, anksiyete veya uyku bozuklukları gibi çeşitli faktörlerle ilişkili olabildiği gibi bu durumların çene kaslarının aşırı kasılmasına ve güçlü bir şekilde sıkılmasına neden olabileceğinin de altını çiziyor. Uzman diş hekimi Zehra FIRTINA EKİNCİOĞLU, bunun sonucunda da çene ağrısı, baş ağrısı, yüz ağrısı ve diş aşınması gibi semptomlar ortaya çıkabileceğini belirtiyor.

Masseter botoksu, çene kaslarının içine enjekte edilen botulinum toksini adı verilen bir madde kullanılarak gerçekleştirilir. Botulinum toksini, kasların kasılmasını kontrol eden sinir iletimini engelleyerek kas aktivitesini azaltır. Bu sayede, diş sıkma veya çene gıcırdatma nedeniyle aşırı aktif olan masseter kası gevşer ve rahatlar.

Uzman diş hekimi Zehra FIRTINA EKİNCİOĞLU, masseter botoksun çene kaslarının aşırı aktivitesini azaltarak diş sıkma ve çene gıcırdatma semptomlarını hafiflettiğini, bununla birlikte bu işlemin çene hattının daha ince ve yüz hatlarının daha estetik görünmesini sağlamak amacıyla da kullanılabileceğini de dile getiriyor. Ancak, bu tür bir botoks işlemi yalnızca uzman bir sağlık uzmanı tarafından uygulanmalı ve bireysel bir değerlendirmeden sonra karar verilmelidir.

 

SPLİT NEDİR?

Diş sıkma (bruksizm) tedavisi için sert splintler kullanılabilir. Sert splintler, dişlerinizi gece boyunca korumak ve diş sıkma ve gıcırdatma nedeniyle oluşabilecek zararları azaltmak için tasarlanmış özel bir tür ağızdır. Sert splintler, ağızda takılır ve dişlerinizi sıkmanızı veya gıcırdatmanızı engeller.

Önerilen İçerik :   Vücut Şekillendirmede Yeni Bir Dönem; “Vaser Liposuction”

Uzman diş hekimi Zehra FIRTINA EKİNCİOĞLU, sert splintlerin dişlerinizi doğru hizaya getirdiğini ve çene ekleminize (TMJ) daha dengeli bir ısırma kuvveti uygulayarak çenelerinizin rahatlamasına yardımcı olduğuna değiniyor. Ayrıca, dişlerinizin yüzeylerinin aşınmasını önleyebilir ve çene, yüz ve baş ağrılarını hafifletebilir.

Sert splintler, genellikle bir diş hekimi veya ağız rehabilitasyon uzmanı tarafından özel olarak hazırlanır. Tedavi süresince, splintin doğru şekilde uyum sağladığından ve etkili bir şekilde çalıştığından emin olmak için düzenli kontroller yapılabilir.

Uzman diş hekimi Zehra FIRTINA EKİNCİOĞLU, diş sıkma tedavisinin yalnızca splint kullanımından ibaret olmadığını söylerken tedaviye, stres yönetimi teknikleri, gevşeme egzersizleri ve bazen ilaçlar da eklenebileceğini dile getiriyor. Diş sıkma sorunu olan kişiler için en uygun tedavi planını belirlemek için bir diş hekimi veya ağız rehabilitasyon uzmanıyla görüşmek önemlidir.

 

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir