Baş Ağrısı Hangi Bitki Çayıyla Geçer?

Paylaş
 

Baş ağrısı hangi bitki çayıyla geçer?

Baş ağrısı bitki çaylarıyla rahatlıkla üstesinden gelebileceğiniz bir rahatsızlık. Fakat bu minik doğal tedavinin incelikleri var. Onlar da bu yazıda…

Bitki çaylarının tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır.  Bitkiler doğanın bize verdiği doğal ilaçlardır. Her bitki içerdiği farklı mineral ve vitaminler nedeniyle insan metabolizması üzerinde farklı bir etkiye sebep olmaktadır.

Eski çağlarda tıbbi ilaçlar olmadığı için, insanların sağlık sorunlarını tedavi etmek için çeşitli bitki kürleri kullanılmaktaydı. Daha sonra ki zamanlarda bu uygulama şekli yerini bitki çaylarına bıraktı. Günümüzde bitki çayları tedavi amacıyla kullanılmasa da bu etkilerini sürdürmektedirler. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtmak için bir fincan çay içerken aynı zamanda küçük rahatsızlıklarınızı da tedavi edebilirsiniz.

Baş ağrısı çok yaygın bir rahatsızlıktır.  Baş ağrılarının çok farklı nedenleri olabilmekle birlikte büyük bir kısmının sebebi strestir. Eğer stres kaynaklı bir baş ağrısına sahipseniz bunu bitki çayları tüketerek giderebilirsiniz. Ancak unutmayın; yanlış bitki çayını tüketmek baş ağrınızı gidermeyeceği gibi çeşitli semptomlara da sebep olabilir. Çünkü bitkiler insan vücudu üzerinde tahmin edilenden daha büyük bir etkiye sahiptirler.

Peki, baş ağrısını gidermek için hangi bitki çaylarını tüketebilirsiniz?

Baş ağrınızın sebebi stres ise genel amacınız beyninizi rahatlatarak dinlenmesine yardımcı olmak ve vücudunuzun gevşemesini sağlamaktır. Bunun içinse yatıştırıcı etkiye sahip bitkiler faydalı olacaktır. Bu bitkilerin başında lavanta, melisa, papatya ve ıhlamur gelir. Bu bitkileri bitki çayı olarak tüketebilirsiniz.

Ancak her şeyin fazlası zarardır. Bu çayları günde 3 bardaktan fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Eğer baş ağrınızın sebebi stres değil ise farklı bitki çaylarına yönelebilirsiniz.

Örneğin baş ağrısı sebebi migren ise zencefil çayı tüketmek ağrılarınızın hafiflemesi için yardımcı olabilirken, ağrılarınızın sebebi sinüzit ise yeşil çayı deneyebilirsiniz.

Baş ağrısı oldukça geniş bir yelpazeye sahip bir hastalıktır. Kimi zaman ise daha büyük rahatsızlıkların öncü bir haberci olabilmektedir. Bu nedenle sürekli tekrarlayan bir baş ağrınız varsa uzman bir doktora görünmenizin zamanı gelmişte geçiyordur.

Bu yazı 106 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM