Virüsün bulaşıcılığını gözler önüne seren tablo! İtalya’nın Bergamo şehrinin yarısı korona geçirmiş

Virüsün bulaşıcılığını gözler önüne seren tablo! İtalya'nın Bergamo şehrinin yarısı korona geçirmiş
Paylaş
 

İtalya’nın kuzeyinde bulunan ve yakın zamanda yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınının merkezlerinden biri haline gelen Bergamo’da sıhhat yetkilileri, kan misali yollayan durgunların yarısından aşırısının bedeninde koronavirüse karşı üretilen antikor tespit edildiğini açıkladı.

Takribî 10 bin Bergamo durgunundan 23 Nisan ve 3 Haziran arasında alınan kan misallerinden yüzde 57’sinde antikor bulunduğu belirtildi. Bu netice, bölgede yaşayan pek çok şahsın virüse maruz kaldığını ve bağışıklık sistemlerinin tepki verdiğini gösteriyor. Sıhhat yetkilileri örneklemin “yeteri kadar geniş” olduğunu ifade ediyor.

SALGININ MERKEZ ÜSSÜ

Bergamo, İtalya’nın Kovid-19’dan en makûs etkilenen bölgelerinden biriydi. Hastalarla dolup taşan sağlık kurumuları ve taşıtlarla taşınan cesetleri gösteren resimler ve videolar sosyal medyada gündem olmuştu.

İtalya’nın Milli İstatistik Enstitüsü’ne ISTAT göre, bölgede salgının doruğa eriştiği Mart’ta, 2015-2019 senelerine mukayeseyle yüzde 568 daha fazla birey yaşamını kaybetti. Bergamo kentinde ve etrafındaki bölgelerde 13 bin 600 Kovid-19 olayı bildirilmişti.

İtalya Sıhhat Bakanlığı ile beraber ISTAT, salgının ülkede ne kadar ciddi olduğunu görebilmek için kan testi kampanyası başlatmıştı. Kampanyanın niyeti takribî 150 bin şahıstan kan misali almaktı.

Antikor testleri aynı zamanda şahısların bağışıklık sistemlerinin virüse karşılık verip vermediğini de gösteriyor.

Mart’ta yayımlanan bilgilere göre İtalya’da Kovid-19 hastalığı sebebiyle yaşamını kaybedenlerin yaşlarının ortalaması 78,5’di. Bu şahısların neredeyse yüzde 99’unun halihazırda başka hastalıkları da bulunduğu aktarılmıştı.

İTALYA’DAKİ SON DURUM

İtalya’da yeni tip koronavirüs Kovid-19 sebebiyle yaşamını kaybedenlerin rakamı son 24 saatte 71 çoğalarak 34 bin 114’e yükseldi.

Ülkede 3 ayı aşkın zamandır devam eden Kovid-19 salgınına ait son bilgiler, Sivil Korunma müessesesinden yapılan yazılı söylemeyle duyuruldu. Söylemeye göre, ülkedeki faal koronavirüs hadise rakamı 1162’lik düşüşle 31 bin 710’a geriledi. Bugüne kadar Kovid-19 bulaşanların toplam rakamı ise 235 bin 763’e erişirken, ülke genelinde son 24 saatte kaydolunan yeni hadise rakamı da 202 oldu. İyileşenlerin rakamı bugün 1293’lük çoğalışla 169 bin 939 çıktı.

Kovid-19’dan yaşamını kaybedenlerin rakamı, son 24 saatte 71 çoğalarak 34 bin 114’e yükseldi.

Yoğun bakımda rehabilitasyon görenlerin rakamındaki düşüş sürüyor. Dün 263 olan sayı, bugün 249’a geriledi.

Ülke genelinde bugüne kadar, 4 milyon 381 bin 349 test yapıldı.

Virüsün bulaşıcılığını gözler önüne seren tablo! İtalya'nın Bergamo şehrinin yarısı korona geçirmişBu yazı 45 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM