Türk insanının binde 8’i koronavirüse bağışıklık kazandı, nüfusun geri kalanı risk altında

Türk insanının binde 8'i koronavirüse bağışıklık kazandı, nüfusun geri kalanı risk altında
Paylaş
 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti abonesi Prof. Dr. Seçil Özkan, ” Türkiye’deki popülasyonda antikor büyümesi başka bir deyişle hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazanma gidişatı binde 8’dir. Biz demek ki 11 Mart’tan beri temkinlerimizi iyi almışız. Fertleri ve cemiyeti gözetmişiz, hastalığı geçirmemişler. Başka Bir Deyişle binde 8 şahıs hastalığı geçirmiş, gerisi duyarlı, başka bir deyişle hasta olabilir. Onun için dikkatli olmak gerekli” dedi.

19 yaşındaki öz kızına eziyet eden zanlı için karar çıktı
Adnan Oktar’ın menedilen kitabı, Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın kitaplığına da girmiş
Öldüren kürtaj davasında şoke eden ayrıntı! Bebeğin babası, enişte çıktı

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Millet Sıhhati Öğretim Abonesi ve Bilim Heyeti Abonesi Prof. Dr. Seçil Özkan, Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılan yeni olay ve vefat rakamları ile alakalı söylemelerde bulundu. Türkiye’deki doktorların rehabilitasyon mevzusunda zaferli olduklarını söyleyen Prof. Dr. Özkan, yaşlı popülasyonun koruma ve hakimiyet tedbirlerine daha çok uyduklarını belirtti.

“GENÇLER ÇOK TEHLİKELİ”

Prof. Dr. Özkan, yoğun bakım hasta rakamlarında çoğalış yaşanmasına karşın, genele göre bir düşüşün olduğunu ve vefatların da bu sebeple eksildiğini düşündüğünü söyleyerek, “Bu hakimiyet ve koruma usulleriyle ilişkilidir. Gençler çok tehlikeli. Gençler hastalığı hafif geçirdiklerini düşünüyorlar ancak bağışıklık sistemlerini ve hastalığı nasıl geçireceklerini öğrenmiyorlar. Bunun kimse için garantisi yok. Şayet semptom göstermeden hastalığı geçiyorsak, başkalarını bulaştırma olasılığı o kadar yüksektir. Bu surattan gençlerin daha itina göstermesi, çocuklara ve erişkinlere misal olması gerekiyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti abonesi Prof. Dr. Seçil Özkan

“DEMEK Kİ CEMİYETİ GÖZETMİŞİZ”

Prof. Dr. Özkan, 153 bin şahsa uygulanacağı söylenen Kovid-19 tarama testlerinde şu ana kadar 118 bin şahsa erişildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Tamamı yakında biter. Bu erişilen sayı yüksek bir sayıdır. Vahşice neticelerin çok değişmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye’deki popülasyonda antikor büyümesi başka bir deyişle hastalığı geçirmiş ve bağışıklık kazanma gidişatı binde 8’dir. Bin bireyden 8 şahıs. Biz demek ki 11 Mart’tan beri temkinlerimizi iyi almışız. Fertleri ve cemiyeti gözetmişiz, hastalığı geçirmemişler.”

“POPÜLASYONUN GERİ KALANI TEHLİKE ALTINDA”

Türkiye’nin binde 8’inin hastalık geçirdiğini ve bağışıklık kazandığını belirten Dr. Seçil Özkan, popülasyonun geri kalanının tehlike altında olduğunu söyledi. Özkan, “Artık fertlerin yapması gereken usulle sosyal yaşamımıza başladık. O surattan hastalıkla karşılaşacağız. Başka Bir Deyişle binde 8 şahıs hastalığı geçirmiş, gerisi duyarlı, başka bir deyişle hasta olabilir. Onun için dikkatli olmak gerekli. Türkiye’de bin bireyden 8’i koronavirüs geçirmiş ve bağışıklık vazgeçmiş. O surattan tedbirlerimize devam etmemiz gerekiyor. Bağışıklık olarak binde 8 sayıyı düşük. ‘Bu hastalık bitti, artık cemiyette görülmez, insanlar bağışık’ dediğimiz gidişatta sayılar yüzde 60 ortamındadır. Biz binde 8’deyiz. Hakimiyet tedbirlerine devam etmemiz gerekiyor. Şayet ihtiyatları alarak sosyal hayatı yaşarsak, hastalığı hafif geçirmelerle azıcık daha bağışıklığımız çoğalabilir ya da aşı çıkana kadar biz bu zamanı kendimizi ve etrafımızı gözeterek geçirebiliriz” dedi.Bu yazı 24 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM