Süt dişleri ve önemi

Süt dişleri ve önemi
Paylaş
 

Pedodonti Çocuk Diş Doktorluğu

Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sıhhatini ve çene-surat bölgesi gelişimini takip ve rehabilitasyon eden, aynı zamanda gözetici tedbirleri de içine alan diş doktorluğu dalıdır. Kısacası çocuk diş doktorluğudur.

Pedodontistler çocuk diş doktorları, çocukların ilk karşılaştıkları diş doktorlarıdır. Bebeklikten genç yetişkinliğe kadar geçen vakit içersinde tüm ağız-diş sıhhati meseleleri ve gözetici rehabilitasyonları çocuk diş doktorları tarafından yapılır. Çocuk diş doktoru için ehemmiyetli olan çocuğun güvende ve mutlu sezdiği bir civarda galibiyetli bir rehabilitasyon reelleştirmektir. Çocukların ilk dental tecrübeyi onların gelecekteki ağız sıhhatine verdikleri ehemmiyeti ve dental rehabilitasyona gösterdikleri yaklaşımı ehemmiyetli miktarda etkileyecektir. Bu ilk dental tecrübede çocuklar ile bağlantı, tanı, rehabilitasyon ve gözetici usuller mevzularında özel eğitim almış pedodontistlerden dayanak alınması çocuğun şimdi ve gelecekte yapılacak olan dental operasyonlara karşı pozitif davranış ve düşünceler geliştirmelerine çok ehemmiyetli katkıda bulunacaktır.

Süt ve daimi dişlerin rehabilitasyonları; gözetici uygulamalardan, dolgu ve kanal rehabilitasyonlarına, dişlerde alana gelen travmalardan, erken süt dişi kaybına bağlı olarak ileride ortaya çıkabilecek ortodontik meselelerin yasaklanması için yapılacak yer yakalayıcı apareylere kadar uzanan geniş bir yelpazede değerlendirilebilir.

Pedodontistler; çocuklara ağız diş sıhhati mevzusunda bilgi ve ağız bakım operasyonları hakkında eğitim verirler, çürük atamayı ve rehabilitasyonu yaparlar, ağız diş sıhhati açısından beslenmenin ehemmiyeti mevzusunda bilgi verirler, dişlerin sürme ve gelişimlerini takip ederler, gözetici diş doktorluğu uygulamaları yanında gözetici ve durdurucu ortodontik rehabilitasyon yaparlar, ergenlik çağındaki gençlerin ağız ve diş sıhhatini çoğaldırmaya müteveccih uygulamalar yaparlar, manili fertlerin diş rehabilitasyonlarını uygularlar.
Çocuklar minik erişkinler gibi düşünülmemelidir. Süt dişleri anatomik ve fizyolojik olarak daimi dişlerden değişiktir. Çocuklar duygusal ve entellektüel açıdan erişkinlerden değişiklik gösterir. Minik çocuklar 0-8, ergenlik evveli çocuklar 9-12 yaş ve ergenlik yarıyılındaki gençler 13-18 yaş psikolojik olarak değişik gereksinimler ve temenniler içerisindedirler. Bu sebeple her yaş grubu değişik bakış açısıyla ele alınıp değerlendirilmelidir.

Çocuğunuzun bir çocuk diş doktoru ile tanışması için doğru olan zaman, ilk dişlerin çıkmasından hemen sonra olmalıdır. İlk tanışmada “Ne kadar erken o kadar iyi” ilkeyi geçerlidir.

Kaynak: http://www.pedodontiturkanegilmezozdemir.com/pedodonti-cocuk-dis-hekimligi.html

Bu yazı 74 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM