Salgında gerileme görülen 2 kent için ‘rehavet’ uyarısı

Salgında gerileme görülen 2 kent için 'rehavet' uyarısı
Paylaş
 

Mikrobiyoloji Laboratuvarı uzmanları, Artvin ve Rize’de Covid-19 sonuçlarının rehavete yol açmaması gerektiğini hatırlatarak ‘evde kal’ çağrılarını yineledi

Salgında gerileme görülen 2 kent için 'rehavet' uyarısı

Türkiye’de görülen koronavirüs salgınının ardından Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce Covid-19 tanı laboratuvarı yetkisi verilen RTEÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı’nda 2 ayda yaklaşık 5 bin dolayında test sonuçlandırıldı.

Koronavirüs vakalarının 18 gündür görülmediği Artvin ile vaka sayıları azalan Rize ilinin Covid-19 testlerinin yapıldığı laboratuvar görevlileri rehavet uyarısında bulundu. Günlük ortalama yapılan 150 koronavirüs testinde sıfıra yakın pozitif sonuç elde etiklerini açıklayan uzmanlar, sevindirici olan sonuçların rehavete yol açmaması gerektiği hatırlattı, ‘evde kal’ çağrılarını yineledi.

AA’ya konuşan öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşegül Çopur Çiçek, 2 aydır laboratuvarlarında koronavirüs testlerinin yapıldığını belirterek bugüne kadar 5 bin dolayında test yaptıklarını anlattı. 5-6 saat içinde gelen test sonuçlarını sonuçlandırdıklarını söyleyen Çiçek, testleri yaptıkları Rize ve Artvin’de vaka sayılarında düşüşler olduğunu söyleyerek şu uyarıda bulundu:

Bu da sevindirici ama bu bizi rehavete düşürmemeli, asla gevşemeye sebep olmamalı, kesinlikle el hijyenine ve diğer önerilen tüm kurallara riayet edilmeli. Evde kalmaya devam edilmelidir. Testlerini yaptığımız Artvin’de 17 -18 gündür hiç pozitif vakanın olmaması sevindirici bir haber. Rize’de ve Türkiye’de de bu sonuçlara ulaşmayı umut ediyoruz.

VALİ DE UYARDI

Rize Valisi Kemal Çeber de kentte vaka sayılarının azaldığını belirterek bunun sevindirici olduğunu söyledi. Vali Çeber, “Rize’de dün vakaya rastlanmadı. Önceki gün 2 vakamız oldu. Vaka sayıları azaldı. Hastanelerimizde tedavi gören hasta sayımızda azaldı. Ancak her şeye rağmen tedbirli olmaya devam ederek evlerimizde kalmaya, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulumuzun önerilerini uymaya devam etmeliyiz. Bir süre daha bu kurallara ve tedbirlere uyacağız” dedi.

Bu yazı 67 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM